دارالافتاء اهل سنت

حکم خون زنی که سقط جنین کرده را با تمام تفصیلاتش بیان فرمایید؟

بسم الله الرحمن الرحیم
حکم خون زنی که سقط جنین کرده را با تمام تفصیلاتش بیان فرمایید؟

الجواب باسم ملهم الحق والصواب
اگر اعضای آن مثل دست و پا و ناخن و مو و غیره درست شده بودند خونی که بعد از آن بیاید خون نفاس است. و اگر از اعضای مذکور هیچ کدام درست نشده بود پس نگاه شود اگر این خون سه روز ادامه دارد وقبل از این مدت زن مذکور پانزده روز پاکی هم داشته باشد این حیض است که مانع نماز و روزه می شود و اگر سه روز ادامه نداشت یا قبل از او پانزده روز پاکی نداشته این استحاضه محسوب می شود که نه مانع از نماز می شود نه روزه. {محمود الفتاوی کتاب الطهاره ۱/۷۳}
مولانا محمد عمر رحمه الله علیه در جواب سوالی (جنین یک ماه یا زیر یک ماه وقتی که سقط کند، خونی که دنبال آن می اید، آیا نفاس به حساب می آید یا خیر؟ می فرمایند: این خون نفاس شمار نمی شود . این خون زمانی بعد ازتولد فرزند، خون نفاس به شمار می رود که بچه بعد از ظهور اعضا سقط شود وظهور اعضا کمتر از صد وبیست روز که چهار ماه است ، نمی شود. واین یک ماهه و کم از آن حتما خون محض است یا گوشت محض، اعضاء ندارد.
وفی رد المحتار:
ظهر بعض خلقه کید أو رجل أو أصبع أو ظفر أو شعر ، ولا یستبین خلقه إلا بعد مائه وعشرین یوما ( ولد ) حکما فتصیر المرأه به نفساء… وفی الهندیه:
لو خرج أکثر الولد تکون نفساء وإلا فلا وکذا لو انقطع فیها وخرج أکثره والسقط إن ظهر بعض خلقه من أصبع أو ظفر أو شعر ولد فتصیر به نفساء.

 

نمایش بیشتر

دارالافتاء رشیدیه

مجتمع علمی،فرهنگی،هنری حضرت علی(رض).خراسان،تایباد

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن