دارالافتاء اهل سنت

حکم سه طلاق و طلاق در حال حاملگی و شوخی

استفتاء: شخصی به زنش می گوید یک دو سه، تو طلاق هستی، مادر و خواهر منی! بعداً انکار می کند و می گوید :شوخی کردم و زن هم حامله است و آن ها می گویند ،طلاق زن حامله واقع نمی شود و آیا برای وقوع طلاق شهود و گواه ضروری است یا خیر؟ خواهشمندم جهت رفع این مسئله با شماره ذیل تماس بگیرید.

الجواب باسم ملهم الصواب

با گفتن این کلمات زنش طلاق مغلظه شده یعنی هر سه طلاق زن افتاده است. اگر چه این کلمات را به شوخی گفته است، زیرا که طلاق شوخی بردار نیست.
وَکَذَا کَوْنُهُ جَادًّا لَیْسَ بِشَرْطٍ فَیَقَعُ طَلَاقُ الْهَازِلِ بِالطَّلَاقِ وَاللَّاعِبِ لِمَا رُوِیَ عَنْ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ أَنَّهُ قَالَ { ثَلَاثٌ جَدُّهُنَّ جَدٌّ وَهَزْلُهُنَّ جَدٌّ النِّکَاحُ وَالطَّلَاقُ وَالْعَتَاقُ ، وَرُوِیَ النِّکَاحُ وَالطَّلَاقُ وَالرَّجْعَهُ } وَعَنْ أَبِی الدَّرْدَاءِ رَضِیَ اللَّهُ عَنْهُ عَنْ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ أَنَّهُ قَالَ { مَنْ لَعِبَ بِطَلَاقٍ أَوْ عَتَاقٍ لَزِمَهُ } ( البدائع الصنائع ۷/۵۵)
اما اگر شوهر منکر است که زن را طلاق نداده است و این کلمات را نگفته است آنگاه هر دو زن و شوهر پیش قاضی شرعی بروند تا موضوع آنها از دیدگاه شرعی بررسی شده و حکم نهایی صادر گردد.و برای وقوع طلاق حضور شاهد و گواه ضروری نیست.و طلاق زن حامله نیز واقع می شود.
هذا ما عندی والله اعلم بالصواب

نمایش بیشتر

دارالافتاء حوزه علمیه چابهار

دارالافتاء جامعة الحرمین الشریفین چابهار با مدیریت: مولانا مفتی محمد عیسی امیری حفظه الله

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن