دارالافتاء اهل سنت

حکم ‌وضو و غسل رنگ‌آمیز

چه می‌فرمایند علمای دین در مورد مسئله ذیل‌:

بنده رنگ‌آمیزی و رنگ‌کاری می‌کنم و در حین‌کار به دست‌هایم و یــا بـه صورت و ریش من رنگ اصابت می‌کند بعضی اوقات برطرف ‌کردن ر‌نگ‌ها برایم مشکل می‌شود حالا با همین رنگ‌ که به دست یا صورتم خورده وضو و غسل بنده صحیح می‏گردد یا خیـر؟‌ لطفاً در این مورد بنده را راهنمایی بفرمایید.

رنگ‌آمیزان با تجربیاتی ‌که دارند تحقیق ‌کنند که رنگ پاشیده شده بر بدن انسان مانع از رسیدن آب به پوست می‌شود یا خیـر و اگر مانع نمی‌شد دور کردن آن از بدن لازم نیست و غسل و وضوی چنین شخصی جایز است و حکم رنگ خودکار و خودنویس را دارد.

در مسئله مذکور عذر و حرج وجود ندارد زیرا در شستن رنگ از بدن بنا به گفته رنگ آمیزها مشکل خاصی وجود ندارد و می‌توان آنها را از بدن پاک ‌کرد و رنگی‌که بر موی بدن (‌ریش‌، سر و غیره‌) پاشیده شـده در صـورتی‌کـه مـوها کوتاه‌اند و رنگ مانع از نفوذ آب به زیر آنها می‌باشد، پاک ‌کردن آن لازم است اما اگر موها بلنداند و آب به زیر آنها می‌رسد دور کردن رنگ لازم نیست‌.

و فی الدر:

«ولا یــمنع الطــهاره ونــیم ای خــرء ذبــاب وبـرغوث لم یــصل الـماء تحته وحناء ولو جرمه وبه یفتی ودرن ووسخ عطف تفـسیر  وکذا دهن ودسومه وتراب وطین ولو فی ظفر مطلقاً….ولایمنع ما علی ظفر صباغ‌». [الدر الـمحتار:۱/۱۱۴].

و فی الدر:

«‌وغسل جمیع اللحیه فرض یعنی عملیاً أیضاً علی الـمذهب الصحیح الـمفتی به الـمرجوع الیه وما عدا هذه الروایه مرجـوع عنه ‌کما فی البدائع ثم لا خلاف أن الـمسترسل لایجب غسله ولا مسحه بل یسن وان الخفیفه التی تری بشـرتها یجب غسل ما تحتها کذا فی النهر وفی البرهان یجب غسل بشـره لم یسـترها الشعـر کحاجب وشارب وعنفقه فی الـمختار»‌. [الدر الـمختار:۱/۷۴].

نمایش بیشتر

دارالافتاء دارالعلوم مسجد مکی زاهدان

در سال 1363هـ.ش (1404هـ.ق) دارالافتای دارالعلوم زاهدان زیر نظر مفتی خدانظر رحمه‌الله رسماً آغاز به‌كار كرد. مجموعه‌ای از این فتواها با پشتکار مولانا مفتی خدانظر رحمه‌الله، پس از ترتیب‌بندی به صورت ابواب فقهی، تحت عنوان «محمودالفتاوی (فتاوای دارالعلوم زاهدان)» تا کنون در 4 جلد چاپ و منتشر شده‌اند و ادامه آن در حال تدوین است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن