تاریخ و بزرگانهمه کتب

خطبه های عمررضی الله عنه

مشخصات کتاب

  • نام کتاب: خطبه های عمررضی الله عنه
  • مولف: –
  • مترجم:-
  • منبع: سنی بوک

 

ACP PDF 2 file document 300x300 - خطبه های عمررضی الله عنه

 

مختصری ازشرح کتاب

  • هر فردی در ثروتهای خداوند حقی دارد!

حضرت عمر در یکی از خطبه هایش فرمود:

(أیها الناس… لو وددت أن أنجو کفافاً، لا لی ولا علیّ وإنی لأرجو أن عمرت فیکم یسیرا أو کثیرا، أن أعمل بالحق فیکم إن شاءالله، و أن لا یبقی أحد من المسلمین و إن کان فی بیته إلاّ أتاه حقه ونصیبه من مال الله و إن لم یعمل إلیه نفسه، و إن لم ینصب إلیه بدنه، وأصلحوا أموالکم التی رزقکم الله، ولقلیل فی رفق خیر من کثیر فی عنف).

«ای مردم! امیدوارم که با کفایت از این امر خلافت نجات یابم، نه به نفع و نه به ضررم باشد، و همچنین امیدوارم اگر کم یا زیاد در میان شما عمر کردم طوری عمل کنم که حق را رعایت کرده باشم و همچنین هیچ کس از مسلمانان را نمی گذارم -هر چند که در خانه ی خود باشد- مگر اینکه حقش را به او بپردازم و گر چه برای بدست آوردن آن زحمت نکشیده و بدنش را خسته نکرده باشد. اموالی که خداوند به شما داده آن را درست مصرف کنید و مال کمی که با شرافت بدست آید از مال بسیاری که بازور بدست آید بهتر است».

اینها قطره هایی از سخنرانی آن بزرگ مرد است. اگر ما همه آن را در اینجا می آوردیم و به شرح آن می پرداختیم، به سفر طولانی می انجامید. ولی ما به این چند قطره اکتفا می کنیم که مربوط به اقتصاد و امور مالی است و مردم را در حیرت فرو برده و همه افکار و نیروها را به خود جلب کرده.

(لوددتُ أن أنجو کفافاً، لا لی ولا علیّ) امیدوارم که از این جهان بروم که نه برای من و نه علیه من باشد.

عمر t آرزو می کند که از این دنیا به طور کفایت نجات یابد: یعنی طوری زندگی کند که نه احتیاج پیدا کند و نه پس انداز نماید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن