فرهنگ و جامعه

خواست دینی مولانا عبدالحمید برای رفع تبعیض از حضور زنان در نمازهای عیدفطر و عیدقربان

نویسنده: دکتر عبدالوهاب شهلی بر

مولانا عبدالحمید، شخصیت نوگرای دینی و کاریزماتیک اهل سنت ایران، طی خطبه های نماز عیدفطر در عیدگاه زاهدان خواستار حضور زنان در این مراسم شد.

ایشان در بخشی از خطبه اش در عیدگاه زاهدان می گوید:” سروران گرامی و خواهران محترمه، گرچه خواهران نتوانستند به عیدگاه بیایند، البته تعداد خاصی آمده اند، ولی انشاالله در آینده زمینه بیشتری فراهم می شود تا حضور پیدا کنند. چون در حیات طیبه آن حضرت، خواهران در نماز عید حاضر می شدند; حتی خواهرانی هم که معذور بودند می آمدند و در دعا و مراسم شرکت می کردند. این احادیث در صحیح بخاری و کتب صحه موجودند. آن حضرت برای شرکت ترغیب می کردند. ما باید خواهران را در دین همراه کنیم و نباید آنها را جدا کنیم. نباید بین ما و خواهران در عرصه ها و حوزه های دینی و اجتماعی فاصله بیفتد و عقب بمانند. آنها را باید هم در عرصه های تعلیم و علم، هم در عرصه های اجتماعی و هم در عرصه های دینی در نظر داشته باشیم چون نصف جمعیت اند و تا جامعه خواهران هدایت و اصلاح نشوند و وظیفه خودشان را کاملا نشناسند و بیداری نداشته باشند، جامعه ساخته نمی شود”.

صحبت های مولانا از چند جهت حائز اهمیت می باشند:

۱) ایشان عالمی دینی است و از درون گفتمان دینی سخن می گویند،

۲)در اکثر مناطق سنی نشین ایران و بطور خاص بلوچستان، تاکنون امکان حضور زنان در نمازهای عیدفطر و عیدقربان، مقدور نبوده است،

۳) نمازهای عیدین، فضای عمومی قوی و فراگیری در مناطق اهل سنت اند که محیطی به شدت مردانه اند و

۴) حضور زنان در این مراسم می تواند مقدمه ای برای مشارکت آنان در سایر حوزه ها باشد.

در فضایی که می رود امواج نوگرایی و تحجر دینی در جهان اهل سنت وارد فصل جدیدی شود، مولانا عبدالحمید که عالمی میانه رو، مردمی و اصلاح گر است، به دنبال پروژه ی جدیدی از رفرم دینی- اجتماعی در مناطق اهل سنت ایران است که می تواند تاثیر چشم گیری در ورود زنان به فضاهای عمومی داشته باشد. اهمیت این امر زمانی دو چندان می شود که بخش بزرگی از تبعیض های جنسیتی به اسم دین اعمال و نهادینه می شوند.

امید می رود که این رخداد جدید سرآغازی برای کنش های گفتمانی و غیرگفتمانی برای غلبه بر کلیشه های جنسیتی شود که مانع حضور زنان سنی مذهب ایران، و بطور خاص بلوچستان، در فضاهای عمومی و زندگی اجتماعی شده است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

دکتر عبدالوهاب شهلي‌بر

جامعه شناس و عضو بنیاد ملی نخبگان دبیر گروه جامعه‌شناسی شهر و مطالعات منطقه‌ای انجمن جامعه شناسی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن