اخلاق و تربیت

درس های کلیدی از زندگی

نویسنده : استاد مولانا عبدالله بلوچ 

درس های کلیدی از زندگی

* زندگی به انسان می آموزند که نا امیدی، جایگاهی در زیست نداشته و گره ای از معضلات موجود را نمی گشاید؛ در نتیجه مبادا آدمی آنی به آن نیز تکیه داد ؛ چون آن، منشا همگی مشکلات زندگی در بلند مدت است .

* زندگی به انسان می آموزند که برای دستیابی به موفقیت حقیقی راه طولانی وجود داشته و گام برداری های نسنجیده کوتاه مدت در این زمینه مثمر ثمر واقع نخواهند شد .

* زندگی به انسان می آموزند که همیشه سجیه یارای عبور از چالش های پیش رو از ناحیه خالق هستی در بطن او نهادینه شده است .

* زندگی به انسان می آموزند که نباید هیچ گاه در قبال رویداد ها و چالش های پیش بینی نشده کرنش کرد و بایستی در قالب برنامه ریزی دقیق دراز مدت، آنها را مدیریت و پشت سر گذاشت.

* زندگی به انسان می آموزند که هر فردی در حیات، دچار اشتباه می شود و کسی در این راستا به جزو پیامبران الهی مستثنی نیستند .

* زندگی به انسان می آموزند که جهت رسیدن به آرمان های بزرگ، بن بستی وجود ندارد و صرفا تلاش های دایمی و ایده های صحیح هدفمند، وی را به آنها نیز نزدیک می نماید .

* زندگی به انسان می آموزند که باید درون را از بغض و کینه، گناه، بد گمانی نسبت به یکدیگر و . . . پاکیزه نگه داشت و آن را با یاد خدا، تلاوت قرآن، راستگویی در زندگی و کارهای نیک دیگر نیز آراسته نمود .

* زندگی به انسان می آموزند که در قبال سختی های گوناگون حیات، باید صبر پیشه کرد، چون آن، اعتماد به نفس آدمی را ارتقا داده تا مجددا قربانی حقه بازی های اهریمن، خواهشات نفسانی و . . . نشود .

* زندگی به انسان می آموزند که بایستی به داشته های خود چه مادی و چه معنوی قانع شده و جهت توسعه بدنه آنها، بی وقفه تلاش گسترده نمود .

* زندگی به انسان می آموزند که باید یافته های علمی خود را نشر داد تا شاید یکی از آنها عامل ایجاد تحول بر آمده در بطن جامعه برای نسل آتی گردد .

* زندگی به انسان می آموزند که هر شخصی با داشتن چهارچوب استقلال فکری مثبت در زندگی و استفاده بهینه از ابزارهای موجود، آتی درخشانی را برای خود در بلند مدت نیز رقم خواهد زد .

* زندگی به انسان می آموزند که احتمال به وجود آمدن شکست در زیست و حوزه کاری، امری طبیعی بوده و نمی شود آن را به زور به حاشیه راند؛ پس نباید از شکست خوردن خجالت کشید و هدف کلیدی انتخابی را جهت بهبود شرایط زندگی در آتی نسیان کرد .

* زندگی به انسان می آموزند که رو آوری به فرایند روز مرگی، یکی از فاکتورهای محوری واپس ماندگی در حوزه های گوناگون بوده و دورنمای زندگی را در بلند مدت تیر و تار می کند .

*زندگی به انسان می آموزند که هستی طبق خواسته های هیچ احدی عمل نمی کند و انطباق اندیشه ها و کنش های آدمی با تحولات نوین مطلوب بر خاسته در بطن آن، یگانه عامل همراهی با آن است .

* در مجموع، زندگی به انسان می آموزند که سراسر حیات، مشقی هدفمند جهت تربیت و آموزش نسل بشری بر مبنای آموزه های دینی برای پیشرفت بنیادین در هر دو گیتی بوده تا نام نیکی را در کارنامه زندگی خود نیز ثبت نماید .

تاریخ :

۱۹ محرم ۱۴۴۰ ه – ق برابر با ۷ مهر ۹۷ ه – ش .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − 16 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن