علاج سحر و جادو

درمان مصیبت

۱) ﴿مَآ أَصَابَ مِن مُّصِیبَهٖ فِی ٱلۡأَرۡضِ وَلَا فِیٓ أَنفُسِکُمۡ إِلَّا فِی کِتَٰبٖ مِّن قَبۡلِ أَن نَّبۡرَأَهَآۚ إِنَّ ذَٰلِکَ عَلَى ٱللَّهِ یَسِیرٞ٢٢ لِّکَیۡلَا تَأۡسَوۡاْ عَلَىٰ مَا فَاتَکُمۡ وَلَا تَفۡرَحُواْ بِمَآ ءَاتَىٰکُمۡۗ وَٱللَّهُ لَا یُحِبُّ کُلَّ مُخۡتَالٖ فَخُورٍ٢٣[الحدید: ۲۲-۲۳]

«نمی‌رسد هیچ مصیبتی در زمین و نه در جان شما مگر نوشته شده است در کتابی پیش از آنکه بیافرینم آن مصیبت را، هرآینه این کار بر الله آسان است، خبر داده‌ایم تا اندوه نخورید بر آنچه رفت از دست شما و تا شادمان نشوید و به آنچه عطا کرد شما را «و اللهدوست نمی‌دارد هر تکبرکننده خودستاینده را».

۲) ﴿مَآ أَصَابَ مِن مُّصِیبَهٍ إِلَّا بِإِذۡنِ ٱللَّهِۗ وَمَن یُؤۡمِنۢ بِٱللَّهِ یَهۡدِ قَلۡبَهُۥۚ وَٱللَّهُ بِکُلِّ شَیۡءٍ عَلِیمٞ١١[التغابن: ۱۱]

«نمی‌رسد هیچ مصیبتی مگر به حکم خدا و هر که رجوع کند به خدا راه نماید دل او را و خدا به هر چیز دانا است».

۳) رسول اکرم جمی‌فرماید: (اگر بر بنده‌ای مصیبتی وارد شود و بگوید: «إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ اللَّهُمَّ أْجُرْنِى فِى مُصِیبَتِى وَأَخْلِفْ لِى خَیْرًا مِنْهَا» یعنی «ما از آنِ الله هستیم و هرآینه ما به سوی او باز خواهیم گردید. ای الله، مرا در برابر مصیبتم اجر بده و برایم از آن بهتر را جانشین کن». اللههم او را در برابر مصیبتش اجر می‌دهد و برای او بهتر از آن عطا می‌کند. (مسلم).

۴) پیامبر اکرم جمی‌فرماید: (هرگاه فرزند انسانی بمیرد اللهبه ملائکه‌اش می‌گوید: آیا روح بنده‌ام را گرفتید؟ آن‌ها می‌گویند: بله، اللهمی‌گوید: آیا میوه و ثمره دل او را قبض نمودید؟ آن‌ها می‌گویند: بله، اللهمی‌گوید: بنده‌ام چه گفت؟ ملائکه می‌گویند: حمد و سپاس ترا گفت، و إنالله و إنا إلیه راجعون گفت، الله می‌فرماید: برای بنده‌ام در جنت خانه‌ای بسازید و نامش را بیت الحمد (سرای حمد و سپاس) بگذارید) (ترمذی).

۵) رسول اکرم جمی‌فرماید: (اللهمی‌فرماید برای بنده مؤمن من آنگاه که عزیزش از اهل دنیا را قبض کنم و او در این امر صبر کند، پاداشی نیست مگر بهشت) (بخاری).

۶) پیامبر اکرم جبرای مردی که پسرش مرده بود فرمود: (آیا دوست نداری که بر دری از درهای جنت بیایی و آن را منتظرت بیابی) (احمد، نسایی).

۷) رسول امین جمی‌فرماید: (الله می‌فرماید: آنگاه که بنده‌ام را به مصیبت دو عزیزش مبتلا کنم و او صبر کند، آن را به دوتای بهشت عوضش دهم) (بخاری، ترمذی).

«منظور از دوتای بهشت، دو چشمه در بهشت است».

۸) و می‌فرماید: (بر مسلمان اذیتی از بیماری و یا چیز دیگر نمی‌رسد مگر اینکه اللهبه وسیله آن گناهانش را می‌ریزد همچنان که برگ‌های درخت را می‌ریزد) (بخاری و مسلم).

۹) و می‌فرماید: (بر بدن مسلمانی خاری یا چیزی فرونمی‌رود مگر اینکه به واسطه آن درجه‌ای بر او نوشته می‌شود و گناهی از او پاک می‌شود) (مسلم).

۱۰) و می‌فرماید: (بر مؤمن بیماری، مرض، ناراحتی، اندوه، و غم نمی‌رسد مگر اینکه به وسیله آن گناهانش پاک شوند) (مسلم).

۱۱) و می‌فرماید: (همانا بزرگترین پاداش‌ها همراه بزرگترین بلاهاست، و اللههرگاه قومی را دوست بدارد آن‌ها را به مصیبت مبتلا می‌کند، پس هر کس راضی شد، پس برای او رضایت (اللهحاصل) می‌شود، و هر کس خشمگین شد بر او غضب می‌شود) (ترمذی، ابن ماجه).

۱۲) و می‌فرماید: (… بلا، بنده را رها نمی‌کند، وقتی او را رها می‌کند که او بر زمین راه برود و بر او گناهی نباشد) (ترمذی، ابن ماجه).

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − یک =

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن