خانه و خانوادهزن در اسلامفرهنگ و جامعه

دروغ در زندگی زناشویی

به قلم: خالد سعد النجار
مترجم: عصمت الله تیموری

دروغ گفتن و شفاف نبودن زوجین با یکدیگر از اصلی ترین عللی ست که می تواند بنیاد اعتماد بین آنها را دچار تزلزل نماید. اگر زن به دروغ گفتن عادت نماید و نتواند به اشتباهاتش اعتراف کند، شوهر را در شرایطی قرار می دهد که اگر راست هم بگوید نتواند به وی اعتماد کند و او را صادق بپندارد و همچنین اگر شوهر به زن خود دروغ بگوید، شبیه همین قضیه شامل حال وی می شود.

اگر با یکدیگر شفاف و صادقانه باشند، تمام مشکلات و نابسامانی ها از بین خواهد رفت. و اگر صراحت کلام و شفافیت نباشد، اعتماد از بین آنها رخت بربسته و شک و غیرت پدید آمده و در مشکلات به روی آنها گشوده خواهد شد.

اگر به روابط زناشویی از بُعد خانواده و یک نهاد اجتماعی نگریسته شود و مورد بررسی قرار گیرد؛ خواهیم یافت که یقینا دروغ گفتن، نهاد آن را از بین برده و یا در خوشبینانه‌ترین حالت امنیت و آرامش بالکل از آن خانه خواهد رفت. و بنابراین اساس ما نمی توانیم به مباحثی همانند دروغ زشت و خوب بپردازیم. و اگر خانواده ای بر اساس دروغ بنا نهاده شده باشد نمی توان توقع داشت که بر اساس یک اصول سالم مبتنی باشد و نتیجه مفید و سالمی داشته، و یا بنیاد صالحی در اجتماع باشد.

در مورد اینکه رو راست بودن زن و شوهر با یکدیگر از اصلی ترین عوامل تشکیل خانواده می باشد، هیچ اختلاف نظری وجود ندارد، و در تمام شرایط زن و شوهر باید با یکدیگر رو راست و شفاف باشند چرا که این یک امر ضروری برای خانواده بوده و در راستای ایجاد تفاهم بالاخص محبت و ایجاد اعتماد بین آنها قطعا کارساز می باشد.

چرا زوجین به یکدیگر دروغ می‌گویند؟     
برخی بر این باور هستند از آنجا که مرد شرقی اعتماد به نفس بالاتری دارد و از همسرش نیز هراسی ندارد، از همین رو کمتر دروغ می گوید. و  کمتر اتفاق می افتد که به نظر زن توجه کند. و در موارد خیلی کمی امکان دارد که دروغ بگوید. و از آنجا که مرد بیشتر وابسته به خانواده پدری اش است، ناچارا زن خطاکار معرفی می گردد. به همین دلیل بیشترمشکلات  بین زن و خانواده شوهرش می باشد، و مرد برای این که زنش را خطارکار معرفی نماید دروغ می گوید تا بدین نتیجه دست یابد.

و برخی بر این هستند که بسیاری از مردان بدروغ می گویند که دلبسته زن دیگری هستند، در حالی که صرفا فقط ادعا می کنند. همانند مردی که زنش را تهدید به تجدید فراش می کند، در حالی که خودش هیچ علاقه ای بدین کار ندارد.

مرد بدین جهت دست به چنین عملی می زند تا غیرت همسر خود را برانگیخته نماید و بداند که چقدر همسرش به وی علاقه مند هست. و این عینا همان چیزی ست که زن را در نگرانی و تنگا قرار می دهد. چرا که گمان کردن به وجود یک زن دیگر در کنارش یا وجود هوو ، از جمله عللی ست که زن را ناراحت ساخته و احساساتش را جریحه دار می نماید. بر همین اساس برای هر مردی شایسته هست تا به نحوی بهتر و شرافتمندانه تر از احساسات همسرش باخبر گردد.

معمولا زن از دروغ گفتن هراس بیشتری دارد، چرا که از عواقب آن نگران می باشد که مبادا اگر شوهر به حقیقت پی ببرد، چه خواهد شد.  زن تنها زمانی دروغ می گوید که ترس این را دارد که مبادا بواسطه راست گفتن، خانواده‌اش از هم بپاشد، و این خود می تواند نتایج ناخوشایندی از بُعد اجتماعی داشته باشد.

همانند اینکه برخی از زنان تنها زمانی دروغ می گویند که شوهران شان از آنها در مورد مسائل خاص خانواده پدری اش از او می پرسند و زن دوست ندارد شوهرش نسبت به آن چیزی بداند، از همین رو جوابی برخلاف حقیقت می دهد، تا بدین صورت هیچ ضرری متوجه او و خانواده و شوهرش نشود.

نظر شریعت
شریعت فقط در سه صورت دروغ گفتن را مباح می داند، یکی در مورد مسائل جنگی، دوم به هنگامی که قصد اصلاح روابط بین مردم باشد و سوم برای زن آنهم زمانی که کلماتی عاطفی برای زن گفته شود.

بدین معنا که زن را متصف به صفات و کمالاتی بیان دارد که در او نیست. و این بستگی به مبالغه شوهر در تعریف و شوخی با زن دارد. و این قبیل دروغ ها از قبیل دلخوش کنی های مهربانانه می باشد که باعث دلگرمی و جذب زن می گردد. و چنان تاثیری بر زن می گذارد که باعث گرم شدن کانون خانواده و خوشبخت شدن آنها می شود. و شنیدن این قبیل دروغ ها را زنان از جانب شوهران شان خوشایند می دانند ودوست دارند. در اینجا هدف شوهر از دروغ گفتن، دلخوش کردن همسرش می باشد و مشتاق کردن وی به خوشبختی برای خوشبخت نمودن خانواده است. و همچنین برای حفاظت روابط زن و شوهری و استمرار بخشیدن و پویا نمودن آن میباشد.

گاهی اوقات تظاهر کردن به چیزی یا دروغ گفتن بخاطر حفاظت بنیاد خانواده و مصلحت فرزندان و حفظ اسرار و رازها می باشد. و این بخاطر جلوگیری از ایجاد اختلاف بین زن و شوهر و بین آن و دیگران می‌باشد و یا برای اصلاح نمودن اختلافاتی که بین مردم بوجود آمده است. و این چنین دروغی گفتن آن مباح می باشد. ولی باید مدنظر داشت فقط در شرایطی مجاز هست که فرد ناچار باشد، چرا که مبادا به یک عادت بشود.

پیامبر(ص) فرمودند: فرد آن قدر راست می گوید، که در نزد خداوند به عنوان فردی راستگو نوشته می شود و گاهی فرد آن چنان دروغ می گوید که در نزد خداوند دروغگو قلمداد می شود(مسلم). چیزی به نام دروغ سیاه و سفید« خوب و بد » وجود ندارد. رسول خدا(ص) دروغ گفتن را فقط برای شرایط خاص و شناخته شده‌ای مباح دانسته اند. و ایشان بدین وسیله خواسته‌اند تا بدین طریق با کمترین ضرری از یک مصلحت بزرگتر حفاظت نمایند. ولی اگر دروغ گفتن به عنوان یک عادت و روش بکار بسته شود، اسلام شدیدا آن را رد می نماید. و علاج این مشکل تنها در جایی یافته می شود که به مبادی و اصول دین اسلام برگشت داده شود. چرا که اسلام ازدواج را به عنوان یک عامل برای آرامش و رحمت و همزیستی نیکو قرار داده است.  وقتی شوهر همسرش را دوست دارد، بر وی لازم هست به همسرش، احترام بگذارد، و اگر از دست او ناراحت شد، بدو ظلم نکند. پس اگر ما از این اصول و مبادی تتبعیت نمودیم نیازی به بیان ادعاهای پوچ، حیله و نیرنگ نیست.

فرجام ناخوشایند
وقتی یکی از زوجین به دروغ بودن گفتار همسرش پی برد این بیانگر ذکاوت و تیزهوشی وی نمی باشد، چرا شرائط و حالات هستند که حقیقت ها را کشف و نمایان می سازند. و از لحاظ عادت اگر دقت داشته باشید کسی که دروغ بیشتری می گوید معمولا به گفته طرف مقابل خود نیز شک بیشتری دارد. معمولا اگر دروغ به سبب مسائل کوچک و ریز باشد زوجین از یکدیگر در می گذرند، چرا که مودت و دوستی بین آنها قوی تر از آن هست که چنین مواردی بتواند از علاقه آنها نسبت به یکدیگر بکاهد، اما اگر بین زوجین محبتی و عشق نسبت به یکدیگر نباشد، و رابطه زناشویی از بنیاد سست باشد، در چنین حالاتی ممکن هست، افشاء شدن دروغ منجر به جدایی و طلاق گردد. چرا که زوجین نمی توانند به یکدیگر اعتماد کنند.

 به دروغ، نه بگویید
شناخت و آگاهی زن شوهر از مهارتهای گفتگو و گفتمان یکی از عوامل مهم در زندگی زناشویی و پایدار بودن آن می باشد. حال باید دانست چه کلماتی هستند که زن و شوهر به هنگام اختلاف به یکدیگر باید بگویند؟ چطور هر یک از آنها به دیگری با صراحت سخن بگوید، در صورتی که طرف مقابل از شنیدن آن خشمگین نشود؟ یکی از زن و شوهر وقتی همسرش طبیعتا فردی ساکت و خوددار هست، چطور با او رفتار نماید؟ چه جملاتی هستند که یکی از زوجین را ناراحت می کند یا از ترس او می کاهد؟  بهترین زمان ها برای بیان صادقانه رازهای درونی و اسرار چه زمانی ست؟

برای پایدار ماندن یک رابطه صحیح سوالات بسیار زیادی وجود دارد حال این رابطه زناشویی باشد یا رابطه دوستانه یا دیگر تعلقی. و برای زن و شوهر این امکان وجود دارد که در طی برخوردهای شبانه روزی با یکدیگر این مهارت ها را آموخته و برای هر یک چاره و راه علاجی بیندیشند.

بر هر یک از زوجین لازم هست تا دیگری را در این زمینه یاری کرده. بدین معنا که هر یک به دیگری این فرصت را بدهد تا به طبیعت و شرایط عادی خود بازگشته و ازهر گونه نقد پی در پی و کارها و گفتارهای آزار دهنده اجتناب نماید. و با هم گفتمان درک یکدیگر و بخشش نسبت به هم را داشته باشند و از من من کردن برحذر باش و بجاری آن از واژه ما استفاده کنند. و برای مستحکم کردن این علاقه و رابطه تلاش نمایند.

در پایان شایان ذکر هست که بدانیم؛ اکثر مردم دیگران را باعث پدید آمدن هر مشکل می دانند. دائما می شنویم که می گویند: علت این مشکل پدرم بود یا مادرم بوده یا از جانب مدرسه این مشکل بوجود آمده است. انسان ها معمولا این کلمات را بکار می بندند و هر فرد دوست دارد، از زیر بار مسئولیت شانه خالی نموده  و کم کاری و بی توجهی را به دیگران نسبت دهد. این عملکرد افراد سست عنصر و سلبی‌نگر می باشد.
اما فرد مثبت نگر و مسئولیت پذیر به خودش می نگرد، و هرگاه مشکلی برایش پیش می‌آید به خودش می‌آید و مشکل را در رفتار و کردار خود جستجو می نماید.

ما از زن و شوهر این را می خواهیم که بوقت پیش آمدن هرمشکلی از همین روش استفاده نمایند. به خودشان توجه کرده و از خود حسابرسی کنند. وهر یک کوتاهی شخصی خود را بیابد و ببینند چه کوتاهی از وی در این زمینه سرزده است. و بعد از آن با پیاده کردن یک برنامه و نقشه برای خود، در برابر مشکلات بعدی از آن بهره ببرند. بر همین اساس است، که می گوییم: یکی از منافع مشکلات زناشویی این ست که هر یک از زن  و شوهر به قدرت خود پی برده وفهمیده می شود که چقدر برای برطرف کردن مشکل تلاش می کنند.

منبع: انوار وب

نمایش بیشتر

عصمت الله تیموری

* مدرس حوزه علميه انوارالعلوم خيرآباد تايباد * نويسنده * مترجم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن