دسته‌بندی نشده

در امتداد تبعیض رسانه‌ای

#در امتداد تبعیض رسانه ای

وقتی که حادثه جانکاه کندز رخ داد، دولت و سخنگویانش برای صفایی دولت در قضیه المناک، چیزهای زیادی به آدرس ملت مصیبت زده، مدارس و مراکز دینی گفتند که هریک من و شما آن را دیدیم، شنیدیم و بر هیچ کسی پوشیده هم نبوده است.
نهاد های مختلف در راستای حقیقت یابی و حقیقت گوئی چند کار را انجام دادند:

۱. مجمع تنسیق علمای افغانستان با موشگافی ها از قضیه، اشتباه آن را به روی مردم کشاند و ضمن تقبیح و تکذیب قضیه به خطبای افغانستان پیشنهاد داد تا از طریق منابر قضیه را دنبال کنند که شد.

۲. وفدی از مجمع تنسیق علمای افغانستان با وزیر دفاع کشور دیدار نموده داد خواهی کردند و به وزیر دفاع گفتند که بیش از این دروغ نگویید و دروغ پراکنی هم نکنید تا آبروی شما و دولت بیش ازین بخاک نزند.

۳. مجموعه‌ای از نهاد های مختلف دینی در کابل، کنفرانس مطبوعاتی را انجام دادند و بازتاب های دولت و ارگان های ذی‌ربط به قضیه را تکذیب و تقبیح نمودند.

۴. مجمع مدارس عربی افغانستان، کمیسیون بزرگی را که متشکل از علمای شرق و غرب و شمال و جنوب کشور بود، برای حقیقت یابی به محل قضیه فرستاد تا قضیه را از نزدیک بررسی کنند، ایشان به محل قضیه رفتند، سر قبر های شهدا حضور یافتند، به خانه‌ای مصیبت زدگان رفتند، از محاسن سفیدان، مردم محل و دهاقین و دیگران پرسیدند، قبور کودکان و بزرگان شهید شده را آمارگیری نمودند، به مدرسه بمبار شده حضور بهم رساندند و از همسایگان و مردم آن تحقیق کردند، و و….. از همه بررسی ها ثابت شد که دولت با تمام داروندارش اشتباه گفته و می‌گوید.

۵. علماء و مردم کندز تجمعات مختلفی را بر پا کردند، کنفرانس مطبوعاتی برگزار نمودند، تظاهراتی را به راه انداختند و و ….. و شایعه پراکنی دولت و وزارت دفاع را نکوهش کردند و تکذیب نمودند.

۶. جامعه روحانیت افغانستان در هرات باستان از تمام کشور علما را جمع نموده قضیه کندز را نکوهیدند، و سرانجام قطعنامه ای نیز صادر کردند.

۷. قلم بدستان دلسوز به کشور و این ملت، نوشتند، تقبیح کردند، شایعات دولت را تکذیب کردند، آری، در حمایت از دین، مراکز دینی، و مردم و ملت شان خوب درخشیدند.

۸. اکنون بعد از یک ماه و اندی سازمان ملل قضیه را دنبال نموده اعلان می‌کند که دولت، ملت و مردم عام را کشته است، و آنچه که گفته بود، حقیقت ندارد، یکی از سایت ها از آدرس یوناما چنین خبر رسانی کرده:
*(? یوناما: در حمله هوایی در دشت ارچی قندوز، ۱۰۷ غیر نظامی، کشته و زخمی شدند.*
*هیأت معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) در گزارش تازه ای در مورد حمله هوایی مرگبار ارتش ملی در ولسوالی دشت ارچی ولایت قندوز، گفته است که در آن رویداد ۱۰۷ غیر نظامی شامل ۳۶ کشته و ۷۱ زخمی قربانی شدند که ۸۱ تن آنها را کودکان تشکیل می‌‌دادند. هرچند این گزارش یادآور شده است که یوناما معلومات معتبر اضافی را به دست آورده که نشان دهنده ارقام بیشتر است.*
*این گزارش بر اساس بیش از ۹۰ مصاحبه با قربانیان، شاهدان عینی، مقامات دولتی و کارمندان صحی، سه اجتماع بزرگ مشورتی در شهر قندوز و گزارش هایی که در جریان ماموریت حقیقت یاب به محل حمله به دست آمده، تهیه شده است.*
*یکی از یافته های کلیدی گزارش یادشده این است که حکومت از راکت ها و ماشین‌دارهای ثقیل برای شلیک به محل گرد همایی مذهبی و اطراف آن استفاده کرده که باعث کشته و زخمی شدن غیر نظامیان که بیشتر آنها کودکان بودند، شده است.*
*?اخبار صدای مردم افغانستان را به اشتراک بگذارید??https://telegram.me/joinchat/AAAAAE_Ut3TDTD2S71nlYg)*

اکنون چند یادداشت برای خوانندگان عزیز:

یک، این خبر یوناما را اکثریت رسانه ها و سایت های خبر رسانی نشر نمودند که باز تاب خوبی داشت.
ولی خبر های دیگران را کسی نه نشر کرد و نه بازتاب رسانه ای داشت، بغیر از یکی دو رسانه دیگر به شمول تمامی سایت های خبر رسانی، هیچ ندیدیم که چیزی گفته باشند، این خود نشان دهنده‌ای تبعیض پوشش های خبری و مرگ حقیقت‌گویی رسانه‌ای است، که اعتماد را از رسانه ها سلب نموده ان شاءالله دیگر کسی به بازتاب های رسانه‌ای شان توجه و اعتبار نخواهند کرد. و از سوی دیگر اجیری و مزدوری رسانه ها را به کسانی و نهاد هایی نشان می‌دهد که جنازه رسانه و دنیای ژورنالیستی را اعلام می‌دارد.
آی رسانه ها!
چرا این دوگانگی در پوشش خبری شما ها وجود دارد؟! شما از آزادی، حق گویی و عدالت پوشش خبری داد می‌زنید!!!!!!!!!

دو، وقتی که یوناما میاید و حقیقت می‌گوید، چرا کسانی یوناما را افراطی، حامی تروریست، برنامه ریز وحشت و دهشت، عقب گرا و و ….. نمی‌گویند، طوری که قبلا تقبیح کنندگان قضیه کندز را گفتند و خیلی چیزهای دیگر هم نوشتند که تذکرش را مناسب نمی‌دانم…؟؟؟

سه، وقتی که ملل متحد دروغ دولت را افشاء می‌کند، معلوم شد که این نهاد واقعا اشتباه می‌گوید، ولی سوال اینجاست که نهاد دولت چه نیاز

دارد که دروغ بگوید؟
دولت چرا ملت را بمبارد می کند و به رگبار می‌بندد؟
چرا زن و کودک را می‌کشد؟
چرا مراسم مذهبی را بمباردمی‌کند؟
چرا مراکز دینی و دنیای دانش آموزی را زیر وزبر می‌کند؟!

چهار، کسانی در فضای مجازی و حقیقی طعمه ای شایعه پراکنی دولت کاذب شده، در برابر دین، ملت و مردم خود ایستاده شدند و می‌شوند…. و به آدرس اهل‌علم، دانش آموزان مراکز دینی و سرانجام در برابر این ملت رنجدیده تهمت‌ها و بر چسپ‌ها می‌زنند و و ……. چرا این‌ها این قدر ناعاقبت اندیش اند و بر ریشه خود، ملت و کشور بی‌چاره تیشه می‌زنند؟!

در امتداد جنایت ها و اتهامات، یکی هم حادثه‌ای دردناک همین هفته‌ در دارالعلوم سمیه واقع مرکز ولسوالی کشم بدخشان است، این واقعه دلیل دیگر رسوایی دولت و ارگان های امنیتی را نشان می‌دهد.
عساکر حامل ۲۵ موتر از مربوطات واکنش سریع و ریاست امنیت، تقریبا دو ساعت، از ۱۱ و چند دقیقه‌ای تا ۱:۲۰ دقیقه ظهر، مدرسه را محاصره می کنند، دروازه ها را می‌شکنند، کتاب های دینی و مصاحف قران را از الماری ها به زیر می‌افگنند، شیشه ها را می‌شکنند، زمین مدرسه را بیل می‌زنند و خلاصه اینکه خیلی تلاش ویرانی می‌کنند.
من به این مدرسه بیش از ده بار رفته ام، این مدرسه اناثیه است و در مرکز ولسوالی موقعیت دارد، و خوشبختانه که لیلیه هم ندارد و در این روزها رخصت هم بوده است.
در قریه مدرسه مذکور، به هیچ کسی اجازه ندادند که نزدیک بیاید، بعد از دو ساعت وحشت و دهشت، لت و کوب پنج کودک و تهدید آنها، دو محاسن سفید را پیدا می‌کنند و یک کاغذ بدست آنها می‌دهند که نوشته اند:
*”ما تلاشی کردیم و چیزی نیافتیم، راپور غلط بوده”*
و سپس روسیاه و شرمنده از محل می‌روند.
این‌که یک دوسیه دیگر روسیاهی و آبروریزی دولت در پیشگاه خدا و ملت است .

هان، گفته که “دروغ آینده ندارد” و “حق جای خود را دارد و گم نمی شود”

دستگاه حاکم!
ای دولت نا دولت!

وقت آن فرا رسیده که دیگر از مردم کشی، کودک کشی، نسل کشی، فریب کاری، دروغ‌گویی، شایعه پراکنی، اتهام به مراکز دینی، برچسپ های دروغین بر مقدسات، دروغ های سفید شاخدار، وحشت و دهشت افگنی، و و….. باز آیی!

همین لحظه که می نویسم، توسط تلفون از دو انفجار دیگر در شهر کابل خبرم دادند، یکی در شهر نو و دیگری در مهتاب قلعه، اما تا کنون از حقیقت نمی‌دانم، خدا می‌داند که چی حال باشد!!!!!

امیدوارم که دیگر ملت را از خود بدانید و دشمن ملت نباشید!

وظیفه ات که فراهمی امنیت و کار است را بباد فراموشی نسپاری!

به امید صلاح و درستی ات، و الا به دعای استیصال و نابودی ات!

اللهم اهد قومی فانهم لایعلمون.
✍?✍?
حبیبی صالحی
۱۹ ثور ۱۳۹۷ش / ۲۳ شعبان ۱۴۳۹ق

https://t.me/joinchat/AAAAAEB6q_KewAJbrrcpdA

برچسب ها
نمایش بیشتر

عبدالحق حبیبی صالحی

* فارغ التحصیل مدارس دینی پاکستان * استاد دارالعلوم عربی کابل * استاد در دانشگاه های خصوصی و ... * دبیرکل مجمع مدارس عربی افغانستان * نویسنده * مترجم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن