اخلاق و تربیتفرهنگ و جامعه

در جستجوی فرصت‎ها

با یک فردی می نشینی که بیست سال عمر دارد، وی را در یک اسلوب، منطق و تفکر مشخصی می بینی و باز وقت دیگری با او می نشینی که به سن سی سالگی رسیده است؛ اما توانمندی هایش عین زمان سابق (یعنی بیست سالگی اش) بوده و در آن هیچ پیشرفتی نکرده است! در عین حال با افراد دیگری می نشینی و در می یابی که  از زندگی خویش استفاده کرده اند؛ می بینی هر روز از روز قبل شان بیشتر پیشرفت و ترقی کرده اند. بلکه هر لحظه ای که می گذرد در امور دینی یا دنیوی بالا می روند، اگر خواسته باشی انواع مردم را در این مورد بشناسی بیا تا در احوال و نگرش های آن ها بیندیشیم. بعنوان مثال بیننده های شبکه های ماهواره ای را مورد بررسی قرار دهیم، برخی از مردم برنامه هایی را دنبال می کنند که از نظر فکری رشد کرده و ذکاوت و تیزهوشی آن ها پیشرفت می کند و در خلال پی گیری گزارش های هدفمند، از اطلاعات دیگران استفاده می کنند و بدین شکل در طول بحث های آنان مهارت های زیبایی از قبیل: زبان، فهم، سرعت اندیشه و حاضرجوابی، قدرت مناظره، و شیوه های خاموش کننده و قانع کننده ی طرف مقابل را کسب می کنند.

اما دیگری فقط به دنبال سریال هایی می گردد که از یک داستان عاشقی بی ارزش، یا یک نمایش عاطفی، یا یک فیلم وحشتناک خیالی حکایت می کند و نمایانگر فیلم های فرضی و بی ارزشی است که هیچ حقیقتی ندارند. تو را به الله قسم بیا و بعد از پنج یا ده سال، حال شخص اول و حال شخص دوم را باهم مقایسه کنیم، کدام یک در کسب مهارت شان، در قدرت درک مطالب، در توسعه ی فرهنگی، در قدرت قانع ساختن افراد، در اسلوب برخورد با رخدادها و حوادث بیشتر پیشرفت کرده است؟

قطعاً اولی؛ زیرا شیوه اولی را متفاوت از شیوه دومی می بینی، چون استنادات اولی براساس نص شرعی بوده و با موازین عقلی و حقایق قابل قبول مطابقت دارد. ولی دومی به اقوال بازیگران، هنرمندان و خوانندگان استناد می کند، تا جایی که یکی از آن ها در طی سخنانش گفت: “خداوند می فرماید: ای بنده ی من! تو تلاش کن و من نیز با تو تلاش می کنم!” در این وقت ما وی را متوجه نمودیم که این آیه ای نیست. آنگاه چهره اش عوض شده و خاموش شد. سپس من در این عبارت اندیشیدم و برایم معلوم شد این یک ضرب المثل مصری است که در یکی از سریال ها در ذهن وی نقش بسته است!

آری، از کوزه همان تراود که در اوست.

اکنون به جانب دیگری نگاه کرده و مطالعه کنندگان روزنامه ها و مجلات را مورد بررسی قرار دهیم! می بینیم چه تعداد کسانی هستند که به اخبار مفید و اطلاعات سودمندی که در پیشرفت و رشد مهارت ها و افزایش معلومات شان کمک می کند، اهتمام می ورزند در مقابل چه تعدادی از انسان ها وجود دارند که توجه آن ها فقط به اخبار ورزشی و هنری است، تا جایی که روزنامه ها در نشر صفحات ورزشی و هنری باهم به رقابت می پردازند، به همین صورت هستند مجالسی که ما تشکیل می دهیم و اوقاتی صرف می کنیم.

لذا اگر می خواهی رهبر باشی نه زیر دست، پس در جستجوی مهارت ها حریص باش و هرکجا که یافت شوند، با تمرین آن ها را کسب کن.

نمونه:

عبدالله شخص پرتلاشی بود، اما در برخی مهارت ها نقص داشت.

روزی جهت ادای نماز ظهر از خانه اش بیرون آمد. محبت و علاقه نماز، او را بیرون آورده و تعظیم و احترام دین وی را تحریک کرده بود، گام هایش را با شتاب زیاد برمی داشت تا مبادا قبل از رسیدن او به مسجد نماز اقامه شود.

در مسیر راهش درخت نخلی وجود داشت که بالای آن شخصی با لباس کار مشغول اصلاح درخت خرما بود. عبدالله از این شخص که نسبت به نماز بی توجه بود، شگفت زده شد! گویا این شخص اذان را نشنیده و در انتظار اقامه نماز نیست! لذا از روی خشم فریاد زد: بیا پایین وقت نماز است! آن فرد در کمال خونسردی جواب داد: خب، وقت نماز باشد.باز عبدالله افزود: علجه کن ای خر! نمازت را بخوان!

آن مرد فریاد زد: من خرم! سپس شاخه ای از آن درخت برید و پایین آمد تا سر عبدالله را با آن بشکند. عبدالله چهره اش را با گوشه عبایش پوشاند تا آن مرد او را نشناسد و دوان دوان به طرف مسجد فرار کرد. آن شخص خشمگین از نخل پایین آمد و به خانه اش رفت و نمازش را خواند و اندکی آرام شد. دوباره به سوی نخلش رفت تا باقیمانده کارش را تکمیل نماید. وقت نماز عصر داخل شد و عبدالله دوباره به طرف مسجد رفت و از کنار نخل که گذشت باز آن شخص را بر بالای آن درخت دید. این بار روش تعامل خویش را عوض نمود. گفت: السلام علیکم. حال شما چطور است؟ آن شخص گفت: «الحمد لله خوبم». عبدالله گفت: «مژده بده» محصول امسال چگونه است؟

وی گفت: الحمد لله، عبدالله افزود: خداوند تو را موفق بدارد و در روزیت برکت عنایت فرماید و تو را از پاداش کار و زحمتی که برای فرزندانت می کشی محروم نسازد، آن مرد با این دعا شادمان شد و آمین گفت. و خدا را سپاس گفت، باز عبدالله ادامه داد، خداوند تو را سالم نگه دارد، شاید بر اثر شدت مشغولیت متوجه اذان عصر نشده ای! اذان عصر گفته شده است و وقت اقامه نماز فرا رسیده است. ممکن است پایین بیایی تا اندکی استراحت کنی و نماز را با جماعت ادا کنی، و بعد از نماز، کارت را به پایان برسانی. آن شخص گفت: إن شاء الله، إن شاء الله و کم کم با نرمی پایین آمد، سپس به سوی عبدالله رفت و با محبت و از صمیم قلب با او مصافحه نمود و گفت: من از شما با این اخلاق زیبا سپاسگزاری می کنم، اما کسی که وقت ظهر از کنار من گذشت، کاش او را می دیدم تا به او نشان می دادم که خر چه کسی است!

نتیجه گیری

«شیوه برخورد و مهارت های تو در برخورد با دیگران، روش برخورد مردم را با تو تعیین می نماید».

 

نویسنده: داکتر عبدالرحمن العریفی (کتاب: از زندگی ات لذت ببر)

ترجمه: محمدحنیف حسین زایی

نمایش بیشتر

محمدحنیف حسین زایی

نویسنده و پژوهشگر اسلامی،مدرس دارالعلوم حقانیه ایرانشهر،مدیر مرکز فرهنگی رسول رافت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن