یادداشت

در سوگ دکتر محمد نعیم امینی فرد

نويسنده: دکتر عبدالوهاب شهلي بر

جمعیت چند ده هزار نفری که دیروز دوشنبه مورخِ ۹۸.۱۰.۱۶، با دلی شکسته و در میان بهت و ناباوری برای وداع با دکتر محمدنعیم امینی فرد، از اقصی نقاط استان و دیگر مناطق کشور در مصلی بزرگ ایرانشهر حضور به هم رسانیده بودند، رخدادی خاص و قابل تامل را در تاریخ بلوچستان رقم زد و روزی ماندگار را در حافظه جمعی مردم ترسیم نمود که ذکر و یاد آن برای همیشه باقی خواهد ماند. این اولین بار بود که در تاریخ بلوچستان چنین جمعیت عظیمی بصورت مردمی و خودجوش برای پاسداشت یک شخصیت دانشگاهی نخبه، روشنفکری توسعه گرا و سیاست مداری اخلاق مدار، گرد هم آمدند و گریستند.
🔸دکتر نعیم از هر جهت یک پدیده استثنائی بود؛ در یک خانواده متشخص فرهنگیِ طبقه متوسط رشد و نمو یافت، با هوش بالایی که داشت به یکی از بهترین دانشگاههای علوم پزشکی کشور راه یافت و چشم پزشکی خاذق شد، و پس از چندین سال خدمت صادقانه به بیماران، در جهت بهبود شرایط عمومی زندگی مردم اش و محقق کردن رویایی که برای توسعه زادگاهش و بلوچستان داشت، خود را به فضای تخصصی دانشگاه و بیمارستان محدود نکرد و قدم در عرصه پرمخاطره سیاست ورزی مترقی گذاشت و مورد اعتماد مردم قرار گرفت و با انجام کارهایی زیربنایی در حوزه های مختلف، بخصوص بهداشت و درمان، خوش درخشید و میراثی ماندگار برای مردم و خیر عمومی به جا گذاشت.
🔸 رفاقت من با نعیم به سال ۱۳۹۰ در زاهدان، در یکی از گعده های دورهمی روشنفکری که به میزبانی ایشان برگزار شد، بر می گشت. لبخند زیبا، شخصیت مردمی، صاحب تحلیل سیاسی-اجتماعی بودن در کنار تخصص بالایی که در علم طب داشت، هر هم سخنی از جمله من را جذب خودش می کرد. او درک عمیقی از هویت ایرانی بلوچ و بلوچستان داشت، جریان های روشنفکری قبل و بعد از انقلاب را به خوبی می شناخت و ریشه های ساختاری عقب ماندگی مناطق پیرامونی ایران و بخصوص بلوچستان را می دانست. او در کسوت نمایندگی مجلس، دنبال طرح ریزی و بنیان گذاشتن طرز متفاوتی از کنش سیاسی بود، می خواست با واقعی کردن نگاه مرکز نسبت به داشته ها و نداشته های بلوچستان و زدودن کلیشه های اداری و ایدئولوژیک، نوعی رویکرد جبرانی را در جهت تسریع در رفع عقب ماندگی های تاریخی منطقه شکل دهد. او یک زندگی توسعه یافته و مترقی برای مردم می خواست.
🔸 قرار گرفتن نعیم در جایگاه موکل مردم که با اعتماد آن ها صورت گرفت، سطح نمایندگی در بلوچستان را تغییر داد و ارتقا بخشید و در معدود جلساتی که در مذاکره با مقامات همراه ایشان بودم به عینه می دیدم که چگونه مخاطبش در اولین برخورد از شخصیت علمی و گفتمان دقیق کارشناسی اش متاثر می شد و متوجه می شد که با نماینده فرهیخته و متفاوتی روبروست.
🔸 ما چه زودهنگام این شخصیت علمی و سیاسی را از دست دادیم. دکتر نعیم انسانی توسعه یافته و مرهمی بر درد و رنج جسمی و اجتماعی مردم بود و “پزشکی اجتماعی” بود. حضور گسترده مردم در مراسم تشییع باشکوه و ماندگارش، به خوبی نشان داد که مردم ارزش این فرزند و برادر خدوم شان را درک کردند و یقین داریم که مسیر توسعه گرایی و رفاه اجتماعی، که متاسفانه فقدان زیرساخت های آن در استان، جان نازنین اش را گرفت، ادامه می یابد و او یکی از نامدارترین چهره ها و پیشقراولانش برای همیشه باقی خواهد ماند. با تسلیتِ مجدد این ضایعه محضر مردم ایران و بلوچستان و خانواده فرهیخته و محترم شان.

🔸مرد بزرگ روحت شاد و قرین بهترین رحمت های الهی باد

سه شنبه ۹۸.۱۰.۱۶

نمایش بیشتر

دکتر عبدالوهاب شهلي‌بر

جامعه شناس و عضو بنیاد ملی نخبگان دبیر گروه جامعه‌شناسی شهر و مطالعات منطقه‌ای انجمن جامعه شناسی ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 1 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن