مطالعات اسلامی

دستاوردهای ناچیز هفته وحدت

نویسنده : استاد مولانا عبدالله بلوچ 

دستاوردهای ناچیز هفته ” وحدت ”

قریب چهار دهه است که هفته وحدت، نماد خارجی به اخذ خود نموده که دستاورد مطلوب چندانی برای اهلسنت و دیگر اقلیت های قومی و مذهبی نداشته و بیشتر، شکل کمدی به خود گرفته است .

درصد تلاش های گسترده مسئولان کشور جهت فرایند احیای هفته وحدت در قالب شعار گرایی، بعد ارتقایی داشته و گام برداری های مثبت آنها برای تحقق حقوق اهلسنت و دیگر اقلیت های قومی و مذهبی، عاری از هر گونه عمگرایی بنیادین می باشد .

برگزاری مراسم هفته وحدت هر سال با هزینه های کلان بدون داشتن آنی ترین دستاورد مطلوب برای اهلسنت و دیگر اقلیت های قومی و مذهبی، نشانگر آنست که نظام کنونی حاکم در بطن کشور، به هیچ عنوان حاضر به رسمیت شناختن حقوق کلیدی آنان نبوده و جنبه عملیاتی در بلند مدت به آنها اعطا نخواهد کرد .

صرفا هفته وحدت را در لابلای شعارگرایی محصور کردن در بلند مدت، منجر به مداخله نهانی یا آشکار اجانب جهت بهره داری از اعمال سیاست های تبعیض گرایانه، فشارهای غیر قانونی علیه اقلیت های قومی و مذهبی از ناحیه سران حاکم بر کشور، برای تحریک آنان علیه آن شده و فضای را برای ظهور چالش های گوناگون نوین برای آنها آبستن می نماید.

تداوم چنین روندی از ناحیه سکانداران نظام فعلی ، باعث ایجاد سرخوردگی حاد میان اهلسنت و سایر اقلیت های قومی و مذهبی کشور گردیده و هنگام ظهور بحران های مهار نشده، اوضاع اورژانسی و . . . پشت آن را تهی و خویش را به خواب عمیق خر گوشی زده که آنگاه کادویی جزو هزیمت حقیقی در همگی حوزه های مختلف به ویژه در عرصه ی دیپلماتیک و اقتصادی در دراز مدت برای آن به ارمغان نمی آورد . .

بدین ترتیب، زمام داران فعلی کشور، از هزینه کردن بودجه های کلان راجع به برگزاری مراسمی همچون هفته وحدت و .‌. . که دستاورد چندانی برای اهلسنت و دیگر اقلیت های قومی و مذهبی نداشته، در آتی به شدت تحاشی کرده و آنها را صرف فرایند اشتغالزایی، و اشباع مایحتاج افراد کم در آمد نموده تا آنها بتواند از وضعیت اسفناک کنونی بسان گرانی، تورم و . . ‌عبور و آنها را جهت مدیریت بهتر زندگی شان در آتی نیز یاری رساند .

تاریخ : ۱۶ ربیع الاول ۱۴۴۰ برابر با ۳ آذر ۹۷ .

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 9 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن