اجتماعیفرهنگیمقالات

دمی با زائران بیت الله الحرام و نیک‌اندیشان

 

 

🔹سر زمین حجاز وبطحا خاستگاه محمد عربی صلی الله علیه وسلم، مهبط جبرئیل است که همه ساله به ویژه در ایام حج میلیون ها مومن را از سراسر گیتی دور یک خانه ی مقدس و الهی به نام خانه ی کعبه جهت اجرای بندگیِ پروردگارِ واحد و اَحد جمع می کند.

🔹بندگانِ مخلص خداوند کریم، پروانه وار گرد آن، سَرِ تعظیم وتسلیم فرود می آورند.

🔹امسال هم بسیاری از بندگان لایق الله برای امتثال امر وی از اکناف واقصای دنیا ولعانه رهسپار آن سر زمین پاک شدند.

🔹از این میان انفاس ارزشمندی از دیار بلوچستان و شهر ایرانشهر برای افزودنِ حسنات خویش کوچِ آن سامان کردند.

🔹حُجاج با بازگشت روحانی خود، این روزها را عطرآگین کرده اند، و از هر کوه و بَرزن بوی معنوی به مشام می رسد.

🔹دیار خشکیده ی بلوچستان در بَزم ومحفل نورانی زائران بیت الله الحرام سراسر صبغه ی معنوی و روحانی به خود گرفته است.

🔹و از هر خانه ی زائر، نفحات “لبیک لا شریک…” بلند است و بوی عطر و انگبین به محیط می افشاند.

🔹بازگشتِ حُجاج بیت الله بهانه ای شد، همراه دوستان و مولانا محمد شریف دهقانی مدیر مدرسه علوم دینی مصباح العلوم محمدان به دیدار جناب مولانا محمدطیب ملازهی، امام جمعه محبوب و مردمی مسجد نور و مدیر حوزه ی علمیه شمس العلوم و مولانا شمس الحق دامنی، قائم مقام شیخ الحدیث مولانا عبدالصمد دامنی مدیر حوزه ی علمیه دارالعلوم حقانیه، برسیم.

🔹ورود ما در بیت مکرم هر دو بزرگوار مصادف با تشریف فرمائی مولانا محمدحسین قاسمزائی(یکی از علمای اعلام و دانشمند و سخنور ایرانشهر است) و دیگر علمای گرامی و معزز، بود.

🔹مولانا قاسمزائی با وجود اینکه علیل وبیمار بودند محفل و دورهمی وبزم معنوی را با گفتار نغز و شیرین خود، معنوی تر کرده بود.

🔹و تذکراتی به مراجعه کنندگان یادآور شد که در چنین محافلی گرچه شما نسبت به قادم حج ابراز محبت می کنید و دارید، اما از حدود شرعی تخطی نکنید.

🔹در بیت معزز مولانا شمس الحق دامنی، شیخ الحدیث مولانا عبدالصمد دامنی(والد ماجد مولانا شمس الحق هستند)، با تشریف فر مائی مبارک و میمون خود به جمع شاگردان خود اضافه شدند.

🔹شیخ الحدیث مولانا دامنی با ورود مسعود و بی آلائش خود حال و هوا بزم معنوی را با تبادل نظر با مولانا قاسمزائی، دوستان را با رنگ و بوی طلبگی سالهای نه چندان دور، با آن چمن زار با صفای دانش ورزی، آشنا کردند.

🔹خاطرات پندآموزی از بزرگان دارالعلوم دیوبند تعریف می کردند.
در یک سکانسی، یادی از حافظه ی قوی وخارق العاده ی مولانا سلیم خان رحمه الله که به مدت بیست وهفت روز قرآن کریم را حفظ کردند یعنی روزانه یک جزء واندی ازبر می کردند شب آن را در نماز تراویح ارائه می دادند و به مشابه همین واقعه، مولانا حسین احمد مدنی رحمه الله در زندانِ جزیره ی مالت که توسط بریتانیا آن زمان به همراه مرشد و استاد خود شیخ الهند مولانا محمود الحسن زندانی بودند حفظ و در نماز تراویح می خواندند.

🔹در این اثنا نیز مولانا قاسمزائی خاطره ای از زمان طلبگی مولانا دهقانی را به تصویر کشیدند و گفتند: ایشان زمانی که در دارالعلوم مکی تحصیل می کردند، یک سخنرانی ئی ایراد کردند تا هنوز در ذهنم تداعی می کند، زیرا ایشان در لابلای سخنان شان به بعثت آن حضرت صلی الله علیه وسلم اشاره ای داشتند و گفتند: وحی الهی بعد از شش قرن با بعثت رسول الله صلی الله علیه وسلم دوباره متصل شده تا قیام قیامت منقطع نخواهد شد.
(ظاهرا مولانا دهقانی، یکی از شرکت کنندگان مسابقات بین طلابِ حوزه های علمیه بوده اند و این سخنرانی را در آن مسابقه ایراد کرده است)

🔹با یادآوری این صحنه ها، دلم چقدر آرزو وهوای آن روزها را کرد.
ای کاش دوباره به آن لاله زار دانش سَیر می کردم و گل از باغ استادان بزرگوارم می بوئیدم و می چیدم.

🔹گرچه آن روزها بر نمی گردند، اما می توانیم از محضر نورانی و معنوی آنها در لابلای گفتار و کردار و سیرت نیکانشان در پرتوی درخشنده ی مجالس ایشان با قید کردن زانوی تلمذ سَیر کرد و خوشه چینی کرد.
خداوندا از فیوضات استادان بزرگوار محروم مان مگردان، همیشه زیر سایه لطف احسان آنها قرارمان ده.
“آمین”
والسلام
ایام به کام
اقول قولی هذا و علیه التکلان
۳شهریور۱۳۹۸شمسی

نمایش بیشتر

مصباح العلوم محمدان

صفحه رسمی مدرسه علوم دینی مصباح العلوم شهر محمدان- ایرانشهر کانال تلگرام:T.me/al_mesbah1

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن