تفسیر و علوم قرآن

دوست دختر و دوست پسر

نویسنده: دکتر عبدالظاهر سلطانی

نکته تفسیری (دوست دختر و دوست پسر!)

… وَآتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ مُحْصَنَاتٍ غَیْرَ مُسَافِحَاتٍ وَلَا مُتَّخِذَاتِ أَخْدَانٍ … .
مهریه آنان را به ایشان به خوبی بدهید، در حالی که پاکدامن باشند، نه زناکار و شریک جنسی نگیرند… .(نساء/۲۵)

یکی از چالش¬ های بزرگی که در جوامع امروزی متأسفانه به چشم می¬خورد، روابط جنسی نامشروع و خارج از چارچوب خانواده است. الفاظی همانند دوست پسر، دوست دختر، شریک جنسی، دوست جنسی، همکار جنسی و… به راحتی بر زبان برخی جاری شده و حتی به آن افتخار می کنند. و گاهی نداشتن شریک جنسی، یا دوست پسر و دوست دختر را نوعی عقب ماندگی و توسعه نیافتگی به شمار می آورند.

یکی از مهم ترین دلایلی که ادیان آسمانی با زنا و روابط نامشروع مبارزه کردند، به خاطر بقای نسل بشر است، زیرا اگر در جامعه ای زنا رواج یابد، ازدواج کاهش می یابد، اگر ازدواج کم گردد، تولید نسل کاسته شده و به مرور نسل بشر از روی زمین حذف می شود.

869855 300x300 - دوست دختر و دوست پسرداشتن روابط جنسی نامشروع و دوست و شریک جنسی باعث می گردد فرد از روابط مشروع گریزان گردد و به دنبال تنوع و کامجویی بیشتر باشد. و چون تنوع چنین شریکانی، بی حد و حصر است و هر روز دوستی تازه¬ تر، جذاب تر و قشنگ تر پیدا خواهد شد، تشنگی جنسی و شهوت هرگز کاسته نشده و از بین نمی رود.
شهوت جنسی چون آتشی است که هرچه مواد سوختنی به آن داده شود، بسوزاند و فروزان تر گردد.

در آیه فوق (نساء/۲۵) به زنان مؤمن می گوید از بین مردان برای خود دوست جنسی نگیرند. و در مائده/۵ گفته است: … ولامتخذی اخدان …. یعنی مردان هم نباید شریک و دوست جنسی داشته باشند.

اَخدان جمع خِدن و به معنای یار، دوست و شریک است که عموما به نوع جنسی و شهوانی آن گفته می شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
رفتن به نوارابزار