معاصرین

رحمت حق بر روان جنید جمشید

نویسنده: عبداللطیف نارویی

شهید جنید جمشید رحمه‌الله، را بیشتر با مناجات‌ها و سرودهایی که در وصف رسول الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم، خوانده است می‌شناسیم.

جنید جمشید کارنامه‌ی درخشان و ارزشمندی دارد و پس از آنکه در حلقه ارادت اهل دعوت و تبلیغ داخل شد و خورشید معنویت بر قلب و جانش تابیدن گرفت، نغمه‌های بی‌حاصل را فروخت تا خریدار کالای معنوی صاحبدلان عارف گردد و کویر خشکیده درون خود و دیگران را با آواها و نواهای دلنشین و آرام‌بخش خود نور و سرور بخشد.

جنید جمشید پس از آنکه با نور معنویت آشنا گردید و فروزندگی و درخشش حقیقت روح و روان وی را مسخر و نورانی کرد، صورت و سیرتش رنگی دیگر به خود گرفت و رهروِ راه سنت و شریعت و دلداده‌ی اصلاحگری و خیرخواهی گردید.

این مرد خداجو با سروده‌های پرمعنا و روح‌نوازش، گرمی‌بخش محفل ارباب معرفت و با سخنان روشنگرانه و معنوی‌اش راهنمای انسانهای گم‌کرده راه بود و در پرتو اندیشه‌های دینی و اصلاحی‌اش بسیاری از مردم لذت روحی بردند و خوشه‌ها چیده، توشه‌ها اندوختند.

باری جنید جمشید پس از آنکه راه دعوت را در پیش گرفت جز نیکی باری بر دوش نمی‌کشید و جز صفا و وفا راهی نمی‌رفت. غم‌های امت او را به تحرک و اندرزگویی وا می‌داشت و خوشبختی و سعادت خود را در خوشی و سعادت دیگران می‌جست.

وی خواهان خوشی‌های روح و روان بود و پرندهٔ طبعش قفس ماده را درهم شکست و بر بلندای معنا به پرواز درآمد.

سرودهای جنید جمشید صبغه‌ای از محبت الله متعال و رسولِ محبوب صلی‌الله‌علیه‌وسلم، دارد و بر همین اساس محبت وی در دل نیکان و صالحان جای گرفت و پس از آنکه دل در گرو اهل دعوت و تبلیغ نهاد محبوبیتی بی‌نظیر یافت.

جنید جمشید در فراز و فرود زندگی خود با رنج‌ها، مرارت‌ها و نامهربانی‌های متعددی مواجه شد، اما پای استقامتش نلغزید و با اراده‌ای مستحکم و همتی جانانه در مسیر صادقان و ناصحان گام برداشت تا آنکه بر همین حالت چشم از جهان فروبست و رخ در نقاب خاک کشید و عده کثیری از مسلمانان به پاس تلاش‌های ارزشمند وی در عرصه‌های فرهنگی و دعوت اسلامی از غم فراقش اندوهگین شدند و دعایش کردند.

به امید آنکه زندگی این هنرمند صاحبدل و فرزانه، چراغ راهی باشد برای جویندگان حقیقت و تلنگری باشد برای آنانی که تا هنوز غبار غفلت بر دل‌هایشان نشسته است.

خدایش در صف نیکان کند محشور. «اللهم اغفر له وارحمه وعافه واعف عنه.

نمایش بیشتر

عبداللطیف نارویی

*استاد دارالعلوم زاهدان *نویسنده *مترجم *محقق

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن