سخن روز

رسول الله ﷺ و تربیت

تربیت یک فن است و پیامبر ﷺ در این فن، خبره بود.

یکی از قصه های تربیتی پیامبر ﷺ قصه ای است که علی رضی الله عنه روایت می کند.
یک روز خوابیده بودم و فاطمه دختر پیامبر ﷺ کنارم بود و پیامبر ﷺ وارد شد. حسن تشنه بود و آب می خواست، پیامبر به سادگی و با کل تواضعی که داشت به سمت گوسفند رفت و شیرش را دوشید و آن را برداشت و آمد تا به حسن بدهد.
این کار پیامبر ﷺ این اهمیت را می رساند که اعضای خانواده غذا را برای بچه ها آماده کنند و نوشیدنی را برایشان بیاورند. چرا؟ چون فرصتی است تا بعضی از اصول را به فرزندان یاد داد و در ادامه می بینیم که پیامبر چگونه از این فرصت استفاده می کند.
پس پیامبر به همراه نوشیدنی وارد شد و حسین خواب بود بلند شد و اصرار کرد تا قبل از حسن نوشیدنی را بنوشد. پیامبر ﷺ فرمودند: برادرت قبل از تو طلب کرد و نوشیدنی را به حسن داد.
ببینید پیامبر چگونه از این فرصت استفاده کرد تا یک اصل را به حسین یاد دهد و آن اصل احترام نوبت یکدیگر می باشد. اتفاق خیلی ساده ای افتاده بود اما پیامبر با موعظه و زیاد صحبت کردن تربیت نمیکرد بلکه با استفاده از فرصت ها، تربیت می کرد، اتفاقی رخ می داد و در آن موقعیت یکی از اصول را آموزش می داد.
در این هنگام فاطمه رضی الله عنها وارد شد و فهمید این اتفاق افتاده است، فاطمه رضی الله عنها گفت: توجه بیشتری به حسن داری ( یعنی به حسن بیشتر از حسین توجه می کنی). پیامبر ﷺ فرمود: این دو نزد من یک جایگاهی دارند، ولی او (یعنی حسن) زودتر طلب نوشیدن کرد.
اینجا نیز پیامی است برای والدین و مربیان تا بین فرزندان تفاوتی قائل نشوند.
سپس ﷺ این قصه را با این جمله فوق العاده به پایان رساندند و فرمودند: همانا من و تو و آن دو و این خوابیده (اشاره به علی رضی الله عنه) قطعا در روز قیامت در مکان یکسانی هستیم.( یعنی ان شا الله همه ی ما در بهشت در یک منزل باهم هستیم.)
دوباره یک اصل تربیتی اتفاق افتاده است، ارتباط دادن حادثه های روزانه را به خداوند، پیامبر و روز آخرت. اتفاق ساده ای افتاده بود ولی فرصتی بود تا فاطمه را تشویق کند و به آن ها یادآوری کند که در روز قیامت باهم هستند.
مثلا، فرزندان غذا می خورند به آن ها یادآور شویم که این غذا از جانب خداست و برای اینکه همیشه غذا باشد باید خدا را شاکر باشیم و در شروع غذا خوردن بسم الله بگوییم.
هر اتفاقی که می افتد به خدا، پیامبر و آخرت ارتباطش بدهیم.
بله تربیت یک فن است و پیامبر ﷺ به درستی از این فن استفاده می کردند.
والدین ، مربیان و هرشخصی که با کودکان در ارتباط است سیرت پیامبر ﷺ را بخواند تا بفهمد که ایشان چگونه کودکان را تربیت می کردند و چگونه نسلی را تربیت کرد که کل دنیا را تغییر داد.

برگرفته از برنامه لو کان بیننا
(احمد الشقیری)

نمایش بیشتر

مصباح العلوم محمدان

صفحه رسمی مدرسه علوم دینی مصباح العلوم شهر محمدان- ایرانشهر کانال تلگرام:T.me/al_mesbah1

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن