اندیشه و تفکر اسلامیبانوانکودکان ونوجوانانهمه کتب

روابط باخویشاوندان

مشخصات کتاب

 

word 300x300 - روابط باخویشاوندان

مختصری ازشرح کتاب

 

الحمد لله وحده والصلاه والسلام على من لا نبی بعده وعلى آله وأصحابه الذین صدقوا وعده وبعد:

به همه هویدا است که آئین مقدس اسلام, آئین اخلاق، احسان، مروت، شفقت، رحمت، عدالت، مساوات و کلیه فضیلت ها و بلاخره خوشبختی دنیوی و اخروی بنده گان خد است، دساتیر و فرامین و الایش با هر عصر و زمانی هماهنگ و سازگار بوده، پیروزی و موفقیت پیروان خود را تأمین و تضمین نموده است.

اسلام عزیز پیروانش را به یکپارچگی، وعدم تفرقه امر مینماید چنانکه حضرت پیغمبر بزرگ اسلام r فرمودند:

«مسلمان برادر مسلمان است, به وی خیانت نمی کند، دروغ نمی گوید, و او را خوار نمی کند، همه   ارزشهای یک مسلمان بر مسلمان حرام است، آبرویش، مالش و خونش، آگاه باشید که تقوی اینجاست (درقلب). کافیست برای شخص از شر و بدی، که برادر مسلمانش را تحقیر کند»

چنانکه از قطع رابطه و بریدن, عموم مسلمانان را منع نموده است. حضرت محمد میفرماید:

« برای مسلمان روا نیست که بیش از سه شبانه روز برادرش را ترک کند و آنکه بیش از سه شبانه روز ترک کند و بمیرد به دوزخ داخل میگردد»

در روایت دیگری آمده است که آنحضرت r فرمودند:

«آنکه برادرش را یکسال ترک کند, این کار مثل ریختن خون اوست». مراد از کلمه (برادر) درین حدیث هر مسلمانی است, پس قطع رابطه با خویشاوندان و اقارب را چه فکر میکنید؟!

متأسفانه دوری مسلمانان از فرامین و اوامر خدا و رسولش علیه الصلاه والسلام باعث حقیر شمردن بسیاری ازگناهان بزرگ شده است, قطع رابطه با اقارب برابر با پیمان شکی و فساد در روی زمین بوده عاقبت بدی را در پیش دارد. بسیاری از خانواده ها درین مورد سهل انگاری مینمایند. ماهها و سالها میگذرد ولی کینه و کدورت ها از میان برداشته نمیشود, اگر سبب دوری و جدایی پرسیده شود شاید جواب بی معنی و خنده آوری را بگویند.

در حقیقت اکثر مردم ضرورت به متوجه ساختن این خصلت بد که دامنگیر خانواده ها و خویشاوندان شده است, دارند. زیرا بسیاری از مسلمانان امروزی فریفته عادات و کلتورغرب شده اند, شاید مردی در یک محله با خویشاوندانش زندگی داشته باشد ولی از دیدن و خبرگیری آنان مستغنی است در حالیکه قادر به آن است.

این نامه کوتاه را برای برادران و خواهران مسلمان تقدیم میدارم تا دشمنی, عداوت, کینه و کدورت را کنار گذاشته راه دوستی, الفت, محبت و خودگذری را با همه و بالخصوص با اقارب پیش گیرند تا سعادت, خوشبختی و زندگی مملو از محبت و صمیمیت نصیب شان گردد.(سخن مولف)

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن