دسته‌بندی نشده

روزنامه‌ٔ «روچ» به «زبان بلوچی» در سیستان‌وبلوچستان منتشر خواهد شد.

رزونامهٔ «روچ» به زبان بلوچی پس از اخذ مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از هفتهٔ آینده در استان سیستان‌وبلوچستان فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

به گزارش سنت‌آنلاین، روزنامه «روچ» به دو زبان بلوچی و فارسی پس از اخذ مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از اول بهمن‌ماه امسال و در سالگرد تولد ابوالقاسم شاعر نامی فرودسی در سطح استان سیستان‌و‌بلوچستان منتشر خواهد شد.

در این زمینه، محمود براهویی سردبیر روزنامه «روچ» در مصاحبه با خبرنگار آناتولی گفت: «روزنامهٔ جدیدی را که قرار است منتشر کنیم “روچ”؛ به معنی روز، نام دارد. آن را به‌صورت روزانه و مرتب با محتوی تولیدی منتشر خواهیم کرد. فعالیت روچ در زادروز ابوالقاسم فروسی آغاز خواهد شد.»

ی دربارهٔ فعالیت نشریات بلوچی در ایران از گذشته تاکنون نیز اظهار داشت: «اولین روزنامهٔ بلوچی «روزدرآ» بود که از سال ١٣٧۶ تا ١٣٧٩ منتشر می‌شد. بعد از انتشار هفته‌نامهٔ “مرز پرگهر” بنده مجوز بخش زبان بلوچی برای آن را نیز گرفته و از سال ١٣٨١ تا ١٣٨۴ منتشر کردم.

بعدها چند نشریه دیگر برای انتشار به دو زبان فارسی و بلوچی از دولت مجوز گرفتند. البته برخی اصلاً منتشر نشدند و چند نشر دیگر نیز به صورت نامنظم منتشر می‌شدند. سردبیر اکثر این نشریات نیز خودم بوده‌ام.»

این روزنامه‌نگار باسابقهٔ بلوچ دربارهٔ میزان نشریات در استان بلوچستان ایران نیز اعلام کرد: «تعداد نشریات بلوچی نسبت به زبان‌های دیگر بسیار کم است. برای مثال، در کردستان حدود ١٨٠ مجوز فارسی-کردی و در دو استان آذربایجان غربی و شرقی تقریبا ۴٩٠ مجوز آذری-فارسی وجود دارد، ولی ما تنها حدود چهار تا پنج مجور نشریات بلوچی داریم که به دلایل مشکلات مالی نامنظم فعالیت می‌کنند.»

نمایش بیشتر

مصباح العلوم محمدان

صفحه رسمی مدرسه علوم دینی مصباح العلوم شهر محمدان- ایرانشهر کانال تلگرام:T.me/al_mesbah1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
رفتن به نوارابزار