اخلاق و تربیتخانه و خانواده

زبان احساسات را درک کنید

نویسنده: زینب غزالی

ترجمه: رقیه نعمتی و عبدالله پاسالاری

بهترین روش‌ها و رفتارهای حکیمانه، طبع‌های بلند همگی دارای زبان هستند. این زبان مانند سایر زبان‌ها قابل نوشتن نیست. زبان احساسات زبانی اصیل، و وجدانی غنی از سخن است… ما نیاز به تمرین این زبان متعالی در زندگی داریم به خصوص زندگی خانوادگی. زبان احساسات و حواس و قلب و وجدان همان زبان سعادت و اطمینان و آرامش است، هنگامی که پرندگان زیبا بر فراز خانه‌ی مسلمانی پرواز می کند هر کسی که در آن خانه و در اطراف آن خانه است از دیدن این منظره خشنود است… مرد با نگاه کردن به زنش می فهمد که او خوشبخت است، یا غمگین؛ با وجود این که دیگر نیازی به سوال ندارد ولی دلیل شادی یا حزن همسرش را می‌داند.

پس بر این اساس رفتار می‌کند و برای از بین بردن آن‌چه غمگینش کرده تلاش می کند، و به آن‌چه خوش‌حال و مسرورش کرده می‌افزاید. و به او توجه و علاقه بیش‌تری نشان می دهد چه در منابت و چه در غیر آن با دادن هدیه از او خوبی تشکر می‌کند حتی اگر هدیه رمز گونه باشد. در این‌جا می‌خواهد به عشق او نسبت به خود بیفزاید و عواطفش را قوی و پیوندها را عمیق کند.

زن نیز وقتی همسرش را ناراحت می بیند دلیل ناراحتیش را نمی‌پرسد، زیرا او آن را از قبل فهمیده و برای از بین بردن یا تغییر آن تلاش می کند اگر دلیلش در مکان یا رفتار یا غذا یا توجه باشد.

3786378 300x225 - زبان احساسات را درک کنیدنیازی نیست که بگوید چرا این کار را کردی و چرا این کار را نکردی؟ او به زبان قلب‌ها و احساسات آموزش دیده است، عاقل را یک اشاره کافی است! این چنین ناراحتی، سرزنش، مشاجره و جر و بحث و تهمت ها دو جانبه در زندگی او و همسرش از بین می‌رود. و فرزندان که در فضای این احساسات و معانی لطیف آموزش می‌بینند، در عشق صفا و ادب زندگی می‌کنند.

بیاید همگی این زبان را تجربه کنیم و آداب و معانی آن را زنده کنیم. خواهیم دید چگونه در زندگی مان و در جامعه‌ی ما مؤثر واقع می‌شود پس بیایید قبل از هر کسی از خودمان شروع کنیم…

برگرفته از کتاب: گزیده ای از نامه های زینب غزالی به دختران مسلمان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن