یادداشت

زخم و مرهم از جنس قلم

نویسنده: کتایون محمودی

اگر نوشتن از موضوع های ممنوعه در کشوری، برای دیگرانی خارج از یک محدوده ی جغرافیایی راحت و آسان است؛ اما برای ساکنان همان نقطه ، به همان اندازه سخت و غیر ممکن است.

نوشتن و پردازش خط قرمزها، باعث خیزش حساسیت شده و جان نویسنده را به خطر می اندازد، تهدیدهایی که گاهی جدی می شوند.

آن هایی که خارج از گود ایستاده و شاید اصلا درک نکنند که ریسک ، یعنی چه؟

آسیب شناسی موضوعات چالشی و پرداختن حول آن ، به داشتن روحیه ای نترس محتاج است.نقد قدرت ها ، اشاره به اشتباه آنها ، موارد نقض قانون ، شکستن چهارچوب ها و برداشتن حصارها..

می تواند جان نویسنده اش را تهدید کند.

از میان همه ی این موارد که ذکر کردم ، کار ما هم می گنجد ….

قلم هایی که از ضعف می نویسند؛ جسورند!

معمولا پاچه خارهایی اطراف آدم های با نفوذ و صاحب منصب می پلکند که خبرها ، حوادث و علل رویدادها را وارونه و تحریف می کنند. این ها اجازه نمی دهند جریان اطلاع رسانی شفاف به گوش و نظر قدرت ها برسد ، تا دلیل ناکامی ها و ناکارآمدی ها ، نمایان گردد، این ها مسبب ثانوی اهمال قدرت ها در ترمیم خرابی ها هستند، که اجازه نمی دهند اخبار با همان شکل واقعی به گوش صاحب منصبان برسد …

این که ما می نویسیم ،  در  فضایی که سلطه بر آنها تسخیری جدی ندارد  ، فرصت مغتنمی است تا بشود تصویرهای حقیقی را نمایان تر کرد،.

قلم های که بی محابا وقایع را درج می کنند ، مبارزانی هستند که در میدانی پر از تهدید ، می جنگند…این جنگ ، هزینه های بسیاری هم دارد، هزینه های که اوقاتی ارزشش را دارد قربانی بگیرد ؛ حتی همه چیز را….

جامعه ای که گرفتار خرافه و تحریف و سانسور و تبعیض است ، رسانه ها محدود و همه چیز در قبضه ی قدرت ها باشد و تک صدایی آنها ، فرصت هر تنوع را بگیرد ، رویش و نگارش یک قلم قهار را می طلبد ، تا صف شکنی کند و به قلب خطر بتازد ، با شهامت بنویسد و افشاگری کند ، حقایق را بازگو کند و مردم را به آگاهی فرا خواند، حالا مقایسه کنید ، آن قلم بدست آزاد ، که در فضای آزاد می نویسد و رسانه هامنعکس اش  می کنندو مقایسه ی آن با قلمی که صاحبش انگار در میدان مین قدم برمی دارد…..کدام با ارزش تر است؟

خلاف جریان آب شناکردن سخت است ، یا موافق آن؟

حکایت صاحبان قلم هایی است که حسابشان با قلم به مزدان جداست !

آنهایی که برای مردم می نویسند و دیگرانی که برای خشنودی ظالم، در دو صف ایستاده اند، با دنیایی از زمین تا آسمان ، فاصله…

کدام می ماند و کدام می میرد؟

 

منبع: دانشنامه اسلامی تبیین

نمایش بیشتر

کتایون محمودی

کتایون محمودی/ روزنامه‌ نگار و کارشناس ادبیات فارسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن