یادداشت

زیبا کلام و ساخت روستای « امید »

نویسنده: کتایون محمودی

امروز ، شش صبح کرمان هم لرزید .

هنوز اوضاع کرمانشاه به وضعیت عادی نرسیده که خبر کرمان ، داغمان را تازه کرد.

اگر به آنچه ،‌کارشناسان حوادث غیر مترقبه و هشدارهایشان وقعی بنهیم و گوش های سنگین ، بخواهند بشنوند، اشارت این چند روز ، کافیست و اگر خیال بر همان باشد که نشنویم ، صداهایی از این بم تر هم ، هوشیارمان نمی کند .

کشور ما ، کشور زلزله خیزی است ، مناطق زیادی روی گسل های فعال ساخته شده و تهدید زلزله ، همیشگی است.برای مقابله با این پدیده، که البته مهار شدنی هم هست ، باید برنامه های جدی و ساخت و سازهای اصولی هم طراحی کرد .

دانش بشر ، چنان پیشرفت کرده که می توان هر تهدید را مهار و دامنه ی تخریبش را به حداقل رساند . کشور ژاپن ، نمونه عینی این کنترل است.
موقعیت جزیره ای کشور ژاپن و گسل های فعال ، هرگز نتوانست جان مردمش را تهدید کند.‌فکرهای سازنده و برنامه های منسجم ، این هیولا را زنجیر کرد و مقاومت ساختمان ها به بالاترین حد خود رساند. .

حالا مردم کنار زلزله ، زندگی می کنند .این یعنی : تهدید ‌ فرصت می شود ، آن هم با درایت و کمترین آسیب ،‌ با عنایت به فکر …..

ایران ، اما کشور ثروتمندی است . نفت و منابع طبیعی دیگر ، با طبیعتی چهارفصل و دسترسی به آب های آزاد ، شاخصه های پویایی یک اقتصاد است ، که ایران از آن برخوردار است ، اما چرا زلزله ، هرچند وقت یک بار، تکانش می دهد و قربانی می گیرد ؛ همان معمای بزرگ است که البته جوابش را هم همه می دانند.

با این ثروت و آگاهی به بروز خطر و نیروی متخصص کافی، چرا عمل نمی کنیم ، این چرایی بزرگ است !

این مقدمه را آوردم تا ذهنیتی از آنچه می خواهم بگویم را در فکر شما ، طراحی کنم . مهندسی هرچیز ، ابتدا به نقشه محتاج است که امیدوارم من نقشه اش را درست کشیده باشم و به دهن کجی مسکن مهرهای بد ریخت گرفتارنشود ،

با زلزله ی چند روز پیش در شهرهایی از استان کرمانشاه ، دکتر زیبا کلام با پولی که خود شکفتی دو روز اول بود و با مشورت بسیاری از دوستان، در صدد است تا روستایی پیشرفته ، با زیر ساخت هایی ضد زلزله ، استفاده از انرژی پاک و با متدهای امنیت بالا ، بسازد .

آمد و رفت هایش ، حتی با کمر درد زیاد متوقف نشده و می خواهد طراحی و ساختش را شروع کند.

ساخت روستای «امید» و استفاده از تمام آنچه باید شکل بگیرد ، تا جایی امن برای زندگی بی دغدغه باشد ، می تواند نمونه و الگویی برای تکثیر و تقلید باشد ،تا مردم در طیب خاطر و در سایه ی فکری که خداوند به انسان داده ، روزگار بگذرانند..

امروز هم منتظریم استاد از راه برسد و دورش حلقه بزنیم و بانی دلگرمیش باشیم و روستای « امید » رویای دیرینه مردم ساخته شود و ایرانی در قرن بیست و یک ، دیکرنگران آوار و دیوار بر سرش نباشد .

دیگر کرمان و کرمانشاه ، با سرمای زلزله نلرزد ….

استاد ….خدا قوت !

نمایش بیشتر

کتایون محمودی

کتایون محمودی/ روزنامه‌ نگار و کارشناس ادبیات فارسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن