مطالعات اسلامی

 سخنانی زرین از بزرگان دین و علمای ربانی

۱ ـ حضرت حــذیـفـه بـن یــمان رضی الله عنه می فرماید؛ زمانیکه فتنه ها عـام بشوند ، خــــدا دوستانش را جدا می کند و نجاتشان می دهد از فتنها ( بحواله کتاب فتح الباری جلد ۹ صفحه ۲۴۱ )

۲ ـ علامه ابـن الـقـیـم رحمه الله می فرماید ؛ روگردانی از فرمایشات پیامـبر صلی الله علیه و سلم کـلـید هر بـدعـت ، و گمراهی است. ( بحواله کتاب حادی الارواح جلد۱ صفحه ۱۴۰ )

۳ ـ عـلامـه ابـن عـثـیـمـیـن رحمه الله می فرماید ؛ شــیــطــان برای خـراب کردن یک خــرابـه نمی اید ، و زحمت نمی کشد بـلـکـه شــیــطــان برای خــراب کردن یک چیز اباد شده می اید. ( بحواله کتاب القول المفیدجلد۱ صفحه ۶۲ )

۴ ـ حـافـظ ابـن عَبدالـبَـر رحمه الله می فرماید ؛ اگر امکان درست شدن پادشاه ، و حـاکـم نبود ، و نمی توان او را باپند اصلاح کرد در اینصورت صـبر کردن ، و دعا کردن بـهترین راه است چــون سـلـف صـالـح از بد گفتن ، و فحش دادن امراء ، و پادشاهان منع کرده ، و باز داشته اند. ( بحواله کتاب التّـمهـید جلد۲۱ صفحه ۲۸۷ )

۵ ـ حضرت حــســن بـصـری رحمه الله می فرماید ؛ جــور ، و ظـلـم ، و سـتـم پـادشاهان بر رعایی خود یک نوع عــذابی است از طرف خـدا و در مقابل این عـذاب خــدا نمی توان با اسلحه ، و شـمـشـیر مقابله به مــثـل کرد بــلــکـه نجات از این عــذاب خـدا ، و سـتم پـادشاهان بـا دعــا ، و تــوبــه ، و اســتـغـفـار کردن است. ( بحواله کتاب اداب الحسن صفحه ۱۱۹ )

۶ ـ علـامـه ابـن تیـمـیـه رحمه الله می فرماید ؛ امـامـان واقعی مـسلمانـان از بهترین افـراد این اُمّـــت بوده ، و هستند و بـرعـکـس امـامـان اهـل بـدعـت ضــرر ، و زیان انها بر امّــت خیلی بیشتر از انسانهای گـنـهگار بوده ،و هست. ( بحواله کتاب الایمان صفحه ۲۲۳ )

نمایش بیشتر

عبدالناصر مـسلمان زهی

فارغ التحصیل دارالعلوم کراچی ، ۲۷ سال سابقه تدریس در مدارس دینی ،نویسنده و استادحـدیث مدرسه حقانیه ایرانشهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن