مطالعات اسلامی

سخن شیرین و دلنشینی از امام حسن البنا رحمه الله تعالی

برگردان: سمیع الله داعی

از همه می خواهم که این متن را بخوانند حتا افرادی که با امام حسن البنا اختلافات فکری نیز دارند.

به نقل از مجله المنار (۱۹/۳۵)

امام رحمه الله فرمودند: دانشمندان اسلامی به دو جریان تقسیم شده اند:

۱- جریانی که به همنوا کردن و یک رنگ نمودن دیدگاه‌های فلسفی و دین تلاش دارند و کوشش می‌کنند دین و فلسفه را یکنواخت جلوه دهند، و به همین علت دین را از عقب عینک‌ها و دیدگاه‌های فلسفی نگاه می‌کنند، با این رویکرد؛ وقار نبوت، عظمت وحی الهی و فطری بودن دین از بین می‌رود.

آن‌ها فلسفه را با قداست دین پیوند می‌دهند و عظمت عقیده را در پای او ذبح می‌کنند.

اصولا فلسفه جریانی است که همیشه به تفکیر و اندیشیدن انسان وا می‌دارد و در روح اندیشیدن امکان خطا و صواب نهادینه شده است.

در کنار این شک و یقین نیز‌ از داشته‌های جریان فلسفی‌اند، خطا در فلسفه نردبانی است برای رسیدن به یقین و شک در آن انگیزه‌ی است از انگیزه‌های ایمان.

این جریان‌ در‌ امتداد تاریخ برای خود القاب‌ گوناگونی گرفته است و دست‌کم؛ مردم‌ این جریان‌ را‌ با نام‌های متفاوتی می‌شناسند.

أهل رأی، أهل قیاس، عقلگرا و متکلمین از‌ نام‌های است که به آن‌ها داده شده‌ است با وجودی که در‌ میان تمام این نحله‌ها تفاوت‌های گوناگونی نیز در عملی کردن اندیشه‌های فوق دیده می‌شود.

۲- جریان دومی‌ جریانی‌ است که ‌دغدغه‌‌شان‌ اینست که دین را از تمام موارد فوق جدا نگه بدارند و معتقدند که‌ او را باید از منابع دست اول خودش ( قرآن و سنت) گرفت و در تبیین و فهم آن از دیدگاه و اندیشه‌های سلف‌ این امت _رضوان الله‌ علیهم اجمعین _ استمداد جست.

Hassan al Banna 230x300 - سخن شیرین و دلنشینی از امام حسن البنا رحمه الله تعالیعقل اختیار دارد که هر گونه بحثی را بر می‌گزیند، برگزیند، و فلسفه نیز می‌تواند به هر سمتی‌ گام بردارد، دانشمندان جهان شناختی نیز به ره خود ادامه دهند به خطا می‌روند و یا صواب تمام این‌ها صرفا در مباحث تیوری و قیاسی می‌باید باقی بماند، و نباید هیچ‌گونه درزی را در عبادت مسلمان‌ها ایجاد کند صدق و حقیقت اصول دینی به پیش داوری‌های عقلانی‌ قابل درک و تفهیم نخواهد بود!

این جریان به خودشان نام‌های گوناگونی را مثل اهل‌حدیث؛ سلفی‌ها؛ اهل سنت و یا اهل روایت اختیار‌ کرده‌اند و یا دست‌ کم مردم این‌ جریان را به نام‌های‌ متکثر فوق می‌شناسند. با‌ وجودی که تفاوت‌های گونه گونی نیز در هر‌ کدام آنها نسبت به دیگری دیده می‌شود.

بدون شک حق با این جریان است.

مطمئنا مسلمانان اگر دنباله رو این‌ جریان باشند و خود را مصروف مناقشه‌های‌_ فلسفی _ نکنند و دین‌ و باورهای دینی‌ شان را به رنگ‌های‌ دیگران رنگ آمیزی نکنند تمسک خود را به آنچه که پیامبر (صلی الله علیه وسلم) و اصحاب او بودند اعلام بدارند، بی‌گمان که به خیر رسیده‌اند و ‌از تحزب و تجزیه پذیری‌ نجات یافته‌اند و فتنه‌ی را دفع خواهند کرد که که سبب‌ انحطاط و زوال عظمت شان شده است.

هر انسان‌ عاقلی دوست دارد که به گذشته درخشان و پر ابهت خود‌ برگردد.

باید مسلمان‌ها با تمسک به این نظریه‌ فرا خوانده شوند،به آن عمل کنند و دیگران را به سوی او دعوت نمایند.

از خداوند توفیق کمک و بازگشایی‌ قلوب مومنین را برای‌فهم‌ و درک این‌ امر خواهانم!

برچسب ها
نمایش بیشتر

سمیع الله داعی

* سردبیر دوهفته نامه دنیای جوان * نویسنده * استاد دانشگاه

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن