فرهنگ و جامعه

سطحی نگری

نویسنده : استاد مولانا عبدالله بلوچ 

سحطی نگری

راجع به آنکه حقیقت سطحی نگری، بهتر فهمیده بشود، به صورت چکیده، بیان توصیف و جزئیات آن در قالب تعریف لغوی و اصطلاحی در آتی ابراز  می گردد .

سطحی نگری در لغت:سنتی اندیشی،گرفتاری درافکاربسته، داشتن ایده های ساده لوحانه راجع به مسئله ای موجود در بطن جامعه.

و در اصطلاح : فرایند روآوری به اندیشه های قالبی جهت پیشگیری از هر گونه رشد ظرفیت های درونی برای روند اصلاحی که باعث تحول جنبه های مختلف زندگی فرد می گردد، موسوم به سطحی نگری است.

منشا محوری شکل گیری ایده های قالبی در وجود آدمی، خوی سطحی نگری بوده که به تدریج، جنبه پیشرفت بنیادین حیات وی را تهدید کرده و حالت ایستادی بر بافت آن الصاق می نماید.

هرگاه اندیشه های سطحی، در وجود فرد، نماد بیرونی به خود اتخاذ کنند، میزان حجم انعطاف پذیری او در قبال تحولات نوین برخاسته در بطن جامعه، جنبه ی نزولی پیدا کرده و به سهولت روزنه جمود فکری نزد وی باز می شود .

آمار اشخاصی که واجد فکرهای سطحی بوده در بطن جامعه، زیاد هستند که اگر احدی، طرح مفیدی برای برون رفت یکی از معضلات حاکم در بطن جامعه به آنان ارائه دهد، اصولا به پیشنهاد سنجیده او توجه چندانی نکرده و وی را به ناشیگری، ندانم کاری، کوتاه فکری و . . . متهم می کنند .

جهت آنکه وجود سطحی نگری از بطن جامعه به طور نسبی رخت سفر بندد، نیاز مبرم است که درصد حجم کارهای علمی و پژوهشی در دستور کار جدی گروه روشنفکر آن قرار گرفته و آنها را در اولویت حوزه کاری خود نیز قرار دهند .

مایه گذاستن گروه فرهیخته موجود جهت تحکیم پایه های فعالیت علمی و پژوهشی مستمر در بطن جامعه، یکی ازمولفه های راهبردی برای ازاله فضای سطحی نگری حاکم بر آن بوده که به تدریج، نمودارهای آن از بدنه اش در بلند مدت محو خواهند گشت .

بدین ترتیب، گام برداری برای فراهم کردن زمینه جهت بروز ایدئولوژی های موسوم، فاصله گیری از گیتی فعلی و قدم گذاشتن به جهان مجهولات محسوب شده که به جزو قهقرائی مزمن جامعه و انباشته شدن درصد حجم مشکلات مختتلف در حوزه های گوناگون چیز دیگری برای آحاد اقشار آن در دراز مدت نیز در بر نخواهد داشت .

تاریخ :

۱۶ صفر ۱۴۴۰ ه – ق برابر با ۴ آبان ۹۷ ه – ش .

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + هفده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن