دارالافتاء اهل سنت

سونوگرافی توسط دکتر مرد نامحرم بدون حضور محرم

چه می‌فرمایند علمای دین در مسئله ذیل‌:
امروزه دستگاه‌های جدید اختراع شده‌اند که در مراکز پزشکی جهت عکسبرداری امراض‌ و ناراحتی‌های داخلی مورد استفاده قرار می‏‎گیرند که عکس بـرداری از رحـم زن بـرای تشـخیص ناراحتی‌های رحمی یکی از این نوع امراض و ناراحتی‌ها است که بوسیله این دستگاه بعمل می‌آید و همگان می‌دانند که اصولاً هنگام عکـس برداری از رحم می‌بایست پوشش آن قسمت شکـم ‌کـه در محدوده ناف قرار دارد برداشـته شود تا عکس برداری انجام گیرد در این صورت از دیدگاه موازین شرعی و قانون فقه اسلامی اهل سنت در مواقعی که سونوگرافیست مرد باشد آیا حضور محرم در اتاق سونوگـرافی ضروری است یا خیر؟ و آیا این مسأله که دکتر برای زن محرم است تا چه حد در فقه اسلامی صحیح و درست اسـت‌؟
خواهشمند است طبق قانون فقه اهل سبت به این پرسش پاسخ دهید.
الجواب باسم ملهم الصواب
با توجه به سیادت حکم اسلام در کشور جمهوری اسلامی ایران‌، این امر در تمـام دوایر دولتی مروج و الزامی شده است ‌که مرد و زن اجنبی بدون محرم و بدون پوشش اسلامی در خلوت و مطب‌های پزشکان نباشد و این مسئله از لحاظ قانونی تا جائی‌که تحقیق شده است نیز لازم است که مرد محرم همراه زن باشد و هیچ ضرورتی در تنها رفتن او به مطب نیست لذا مانع شدن محرم از همراهی زن بیمار در هنگام سونوگرافی و ویزیت پزشک ظاهراً غیر قانونی است و از لحاظ شرعی هم حکم آن اینست ‌که جایـز نیست و دلایل آن به شرح ذیل است‌:
«‌ذلک لما روی البخاری و مسلم عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ عَنِ النَّبِىِّ قَالَ: «لاَ یَخْلُوَنَّ رَجُلٌ بِامْرَأَهٍ إِلاَّ مَعَ ذِى مَحْرَمٍ»»‌. [صحیح البخاری: ۲/۷۸۷ط کراچی. فتاوای الامام الدکتور عبدالحلیم محمود: ۲/۱۸۷].
«و عن عمر مرفوعاً‌: أَلاَ لاَ یَخْلُوَنَّ رَجُلٌ بِامْرَأَهٍ إِلاَّ کَانَ ثَالِثَهُمَا الشَّیْطَان»‌. [رواه الترمذی، اعلاء السنن: ۱۷/۳۸۱، امداد الفتاوی: ۴/۱۹۸].
وفی الدر:
«وفی الاشباه‌: الخلوه بالأجنبیه حرام…..».
وفی الرد:
«‌قوله‌: «الخـلوه بــالأجنبیه حـرام» أی الحره لـمـا علمت مـن الخلاف فـی الأمه‌….. ‌قوله‌: «أو کانت عجوزاً شوهاء» قال فی القنیه واجمعوا ان العجوز لا تسـافر بغیر محرم فلا تخلو برجل شاباً أو شیخاً‌»‌. [رد الـمحتار :۵/۲۶۰].
وفی التحر‌یر الـمختار:
«قوله‌: «انه لا تسافر الأمه بلا محرم فی زماننا الخ» ویظهر ان الخلوه کـذلک کما یفیده الـتعلیل»‌. [التحریر الـمختار: ۵/۳۰۷].
پس در خلوت و تنها ماندن زن با مرد بیگانه بدون همراه بودن محرم زن‌، جایز نیست بلکه حرام است‌.
والله أعلم بالصواب

نمایش بیشتر

دارالافتاء دارالعلوم مسجد مکی زاهدان

در سال 1363هـ.ش (1404هـ.ق) دارالافتای دارالعلوم زاهدان زیر نظر مفتی خدانظر رحمه‌الله رسماً آغاز به‌كار كرد. مجموعه‌ای از این فتواها با پشتکار مولانا مفتی خدانظر رحمه‌الله، پس از ترتیب‌بندی به صورت ابواب فقهی، تحت عنوان «محمودالفتاوی (فتاوای دارالعلوم زاهدان)» تا کنون در 4 جلد چاپ و منتشر شده‌اند و ادامه آن در حال تدوین است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 12 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن