فرهنگ و جامعهیادداشت

شبحی در ذهن ما!

نویسنده: کتایون محمودی

مدتی است که یک متن در فضای مجازی ، دست به دست می شود و با آب و تاب بسیار، میان گروه ها ، تحلیلش می کنند که ، هیلاری کلینتون در کتاب خاطراتش ، آمریکا را خالق داعش می داند .

این که جنایات و توطئه های آمریکا در تمام دنیا و خصوصا در خاورمیانه ، اظهر من الشمس است؛ قابل انکار نیست ، ولی این مورد در کتاب جعلی خانم کلینتون ، قابل تامل است.

او چگونه می تواند خلق چنین مخلوق هراسناکی را بدون هیچ پرده پوشی ، به خودش نسبت دهد ، در حالی که در چند کشور ، رهبری و ائتلاف علیه سرکوبش را بعهده دارد ؟

یعنی : او نمی داند که تبعات این سخن ، چه بارسنگین و اتهام قوی را با انگشت اشاره ، به سوی خود می کشد ؟

بلاهت و حماقتی در این حد ، می تواند مصدر فکری زنی باشد که به زیرکی و سیاست ، شهره است؟

این سخنان مشکوک ، محصول فکر سطحی اندیشانی است که همیشه دنبال مقصر ، در آن سوی مرزهایشان هستند، در حالی که جنگ های خونین فرقه ای و کشتارهای قومی و مذهبی ، ریشه در باورهای غلط خودمان دارد که تمساح تشنه ی منفعت را به هوس شکار و فروش اسلحه ، بطرفمان می کشد.

این قسمت از مساله ، می تواند توجیه شود ، ولی همه ی ماجرا ی آشفتگی ما ، آمریکا نیست، اگر هم قبول کنیم که نیمی از آن ، زیر سر آمریکاست؛ باز یک طرفه قضیه، خودمان هستیم.

جنگ فرسایشی سوریه و اختلاف معارضان با اسد ، از یک سو … جنایت جنگی عربستان در یمن و قحطی و وبا ، از سوی دیگر را آمریکا خلق کرده ؟

چرا همیشه درصددیم ، خود را از هر تقصیری بری کنیم ؟

چرا نمی پذیریم از تشتت میان همدیگر ، بیشتر متضرر هستیم ، تا جنگ های مرزی و دخالت آمریکا؟

کاش مسلمانان ، آن مقداری که دنبال دشمن فرضی هستند و به شعارهای تریبونی ، گوش می دهند ، کمی محققانه و عمیق ، نگاه کنند و به تحلیل آبکی ، تریبون داران سطحی ، باور نکنند …

کاش می فهمیدیم که ما ، زخمی تفتیش عقیده و برتری دادن به فکر خود و تحقیر و تکفیر دیگرانیم که چنین با کینه ، همدیگر را می دریم …

کاش کمی عمیق تر فکر می کردیم ، شاید دشمنی ها را در خودمان و ارجحیت فکرو عقیده مان بر دیگری را عامل این همه شکاف یافتیم .

7485544 958x1024 - شبحی در ذهن ما!

نمایش بیشتر

کتایون محمودی

کتایون محمودی/ روزنامه‌ نگار و کارشناس ادبیات فارسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن