یادداشت

شرط اول قدم این است که منصف باشی!

نویسنده: کتایون محمودی

هیچ چیز در مدار اتفاقات پوسته ی بیرونی آسمان و زمین ، خارج از حکمت نیست، حتی « زلزله» !

چند روزی است که در فضای مجازی و واقعی ، این حادثه تیتر اول خبرهاست و یکدلی و همراهی مردم ، برای تسکین مناطق زلزله زده ، خود شاهد خلق صحنه هایی کم نظیر و گاه بی نظیری بود که هرگز مشابه آن را ندیده بودیم و این معنای عمیق همان « عسی ان تکرهوا شیئ » است که خیرش ، لرزش و لرزه بر کسانی بود که سال هاست منفعلند و انگار هرگز نبودند و حالا در کنار مردم ، برای تسکین آلام ایستاده اند و این خوشایند است.

وقتی پیله ی پولادین کسانی مثل طرفداران شورایی موسوم به « شورای  مکتب قرآن » ، با این زلزله شکست ، آنقدر خوشحال شدم که پارازیدهای بعضی را اصلا به حساب نیاورم و نبینم ، ولی باید این حادثه را مبارک انگاشت و پروانه ی خسته ی این پیله را برای پروازی جانانه ، تشویق کرد ..

طی این مدت ، من بعنوان یک روزنامه نگار که رسالتش ، درج خبر و انعکاس آن در جامعه است ؛ افتخار داشتم که هر روز با برادرانی دلسوز همراه باشم و گوشه ای را به تصویر قلم بکشم .

خوشحالم که به برکت همین قلم ، شرق و غرب بهم وصل شد و دوستانی با اشتیاق و محبت ، پی وی ام را خانه خود دانستندو با تشویق و مهر ، مرا به درج هر روز آن ، تحریص کنند..

دوستی از چابهار ، به واسطه ی استاد صدیق قطبی ، گروهی با گرفتن شماره ی من از دوستانم ، یا پخش کامنت هاو مطالبم در کانال های مختلف ، به من مرتبط شدند که ممکن است من حتی بدون نقشه ، ندانم کجای ایران است!

من از خراسان ، بوشهر ، اهواز ، بندرگناوه ، زاهدان ، تبریز، شیراز و……تماس تلفنی و کامنت تلگرامی داشتم .

این برای من برکت بود ، شاید از برکات  نادیده ی « زلزله»

اما کنار این همه از ایران عزیز ، من قطره ، به دریایی وصل شدم که خودم هم گم شدم .

ایران برای منطقه ی من که سیلی جنگ و بعد هم زلزله را به صورت داشت، خروشید و‌جوشید ……ولی اندکی هم این کار و حضور مرا تاب نیاورده و‌گزارش های مستقل و بی هیچ نگاه جانبدارانه نوشته شده بوده ام را ، منعکس کننده ی حرکت مکتب قرآن کردستان و شخص « کاک حسن امینی» برداشت کردند…

اولا من انکار نمی کنم که کمینه شاگرد کاک حسن امینی هستم و به آن می بالم ، شاگرد کسی که با تواضع صدای یک ملت ، در میان صداهای گنگ دیگر است،.

کنارغم و شادی ملت مانده و در مقابل هجمه ها ، ایستاده است.

به وقت درد ، مرهم ، به وقت حادثه ، امان است…

بی ادعا و صبور و نجیب، کانال حضور ملتی است که هرکه به هر بهانه ای ، به آن پشت کرده …..

نه سر سازش با ستم رادارد و نه وقت مصیبت، ساکت است .

حصارهای محدود کننده ی حزب و جماعت و دسته و گروه را شکسته و اجازه ی ظهور هر خلاقیت آزادانه را داده است..هیچ سدی بر دوستدارانش نبسته و این آزاد اندیشی ، پلان مثبت حضورش در میانه هاست…معتدل و نرمخو و کم حاشیه است ، البته اگر غوغا سالاران بگذارند.

مستقل عمل می کند و خود را محدود هیچ بند و برنامه ای نمی داند..

حرف های تاریخ مصرف دار کسانی که حتی حاضر به تحلیل و آپدیتش نیستند، را قبول ندارد و با اشراف به مسائل روز ، مدبرانه عمل می کند ….
موید ظلم نیست و مطالبه گر سرسخت حقوق قانونی اهل سنت است ، سکوت نمی کند و خودش را  در صحنه ای حاضر می داند که باید باشد و به مصلحت اهل سنت است..

این صفات یک رهبر کاریزماتیک است که در کمترکسی، دیده می شود

من هم بواسطه ی همین صفات ، به ایشان ارادت دارم و همراهشان هستم ، ولی گزارش های من ، بعنوان یک روزنامه نگار، کوچکترین ارتباطی به این جریان ندارد و فقط در حد یک روایتگری است .

حالا اگر دوستانی را ناراحت کرده ، تقصیر من چیست ؟

تازه من ، مسرور حضور پر شور برادران مدیریت  شورای مکتب قرآن  هم هستم که این زلزله ، آن هارا هم بیدار کرد ، تا دریابند ملت اهل سنت ، به حضورشان احتیاج دارد و نظرات تنگ نظرانه ی یک عده ، مورد تایید آن ها نیست ، چرا که چنان کودکانه  پرخاش کرده بود که انسان تعجب می کند …

بین گزارش ها ، اگر نام کاک حسن و سفیرانش در مناطق زلزله زده ، آمده است ، خوب چه باید کرد ، ایشان دغدغه اش مردم است و قلبش برای مردم می تپد ….

این صفت « اخراجی » هم مرا یاد فیلم اخراجی ها انداخت که کارکترهای اخراجی ، از متن جامعه بودند و بیشترین حضور را داشتند…..انسان اخراجی ، بارگاه الله نباشد ، مقبولیت این و آن ، که موردی نیست…..

امیدوارم حاصل تزکیه ی چند ساله  و پیروی از مرام کاک احمد ، مارا چنانی بار آورده باشد که منصف باشیم …….

تخریب شخصیت های مقبول خدا و خلق ، تبعاتش تنفر ملتی خواهد بود که آنهاراباور دارند و مزید آن ، محبوبیتی که الله پشتیبانش  هست…
کمی خودمان رامرور کنیم و کمی هم منصف باشیم .

نمایش بیشتر

کتایون محمودی

کتایون محمودی/ روزنامه‌ نگار و کارشناس ادبیات فارسی

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. حسن امینی یک فرد است که از جریانی اصیل منشق شده است ایشان هنوزم خود را حاکم شرع مردمی می داند ، بگو کدام مردم شما و جریان شما را انتخاب کرده اند؟ که خود را حاکم شرع آنان می دانید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + نوزده =

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن