صحابه و اهل‌بیت

شیرزن الگو

حضرت خدیجه رضی الله عنها همسر گرامی پیامبر اسلام و یکی از چهار زن برتر دنیا، امتیازات منحصر به فردی دارد که هیچ یک از همسران پیامبر و سایر زنان مسلمان به آن نایل نیامده‌اند؛ ﴿ذٰلکَ فَضْلُ اللّهِ یُؤْتِیهِ مَن یَشَاءُ وَاللّهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ﴾؛ آن فضل خداست، به هرکس که بخواهد آن را عطا می‌کند و خداوند دارای فضل فراوان و آگاه است؛

۱- حضرت خدیجه نخستین همسر پیامبر اسلام صلى الله علیه وسلم است.

۲- همسری است که تا در قید حیات بود، پیامبر زن دیگری اختیار نکرد.

۳- تنها همسری است که پیامبر بیشتر از دیگران با او بود؛ حدود ۲۴ سال و ۶ ماه با پیامبر زندگی کرد.

۴- اولین زنی است که به پیامبر ایمان آورد.

۵- فرزندان پیامبر همه از او هستند جز ابراهیم که مادرش ماریه قبطیه بود.

۶- خدیجه رضی الله عنها یگانه همسری است که در سخت ترین شرایط و مشکلات پیامبر،با ایشان همراهی می‌کند.

۷- مال حضرت خدیجه اولین مالی است که از پیامبر و دین او حمایت می‌کند.

۸- خانه‌ی خدیجه نخستین خانه‌ای است که پناهگاه اسلام و پیامبر بوده است.

۹- چنان شخصیت عظیم الشانی است که الله تعالی به وسیله جبرئیل برای ایشان سلام می‌فرستد.

أَتَى جِبْرِیلُ النَّبِیَّ – صَلّى اللهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ – فَقَالَ: «یَا رَسُولَ اللهِ! هَذِهِ خَدِیجَهُ قَدْ أَتَتْ مَعَهَا إِنَاءٌ فِیهِ إِدَامٌ أَوْ طَعَامٌ أَوْ شَرَابٌ، فَإِذَا هِیَ أَتَتْکَ؛ فَاقْرَأْ عَلَیْهَا السَّلامَ مِنْ رَبِّهَا – وَمِنِّی -، وَبَشِّرْهَا بِبَیْتٍ فِی الْجَنَّهِ مِنْ قَصَبٍ، لا صَخَبَ فِیهِ ولا نَصَبَ» [بخاری: ۳۵۳۶]؛ جبریل نزد نبی اکرم – صلى الله علیه وسلم – آمد و گفت: این خدیجه است که با ظرفی از خورش یا غذا و یا آب می‌آید. هنگامی که نزد تو آمد، از طرف پرودگارش و از طرف من به او سلام برسان و او را به خانه‌ای از مروارید در بهشت بشارت بده که هیچ گونه خستگی و سر و صدایی در آن، وجود ندارد.

سبحان الله! این چه منزلت ولایی است که به زن رسیده است.

۱۰- حضرت خدیجه نخستین پشتوانه‌ی پیامبر صلى الله علیه وسلم بود.

حضرت خدیجه تکیه‌گاهی مطمئن در داخل خانه و حامی مالی برای پیامبر بود. با ایشان خیلی همدردی و مواسات می‌کرد.

از چنان قوت قلبی برخوردار بود که وقتی پیامبر به خانه تشریف می‌آورد و آثار حزن و اندوه بر اثر برخورد منفی مردم بر چهره ایشان نمایان بود به ایشان تسلی می‌داد و و روحیه حضرت را تقویت می‌نمود. هنگام احساس خطر او را با این کلمات طلایی و تاریخی تسکین داد: «کَلَّا أَبْشِرْ فَوَاللهِ لَا یُخْزِیکَ اللهُ أَبَدًا، فَوَاللهِ إِنَّکَ لَتَصِلُ الرَّحِمَ وَتَصْدُقُ الْحَدِیثَ وَتَحْمِلُ الْکَلَّ وَتَکْسِبُ الْمَعْدُومَ وَتَقْرِی الضَّیْفَ وَتُعِینُ عَلَىٰ نَوَائِبِ الْحَقِّ» [بخاری : ۴۵۷۲]؛ هرگز! به شما مزده می‌دهم که خداوند قطعاً تو را ضایع نخواهد کرد، به خدا قسم که شما صله رحمی داری، و راستگو هستی و بار ها را به دوش می‌کشی، مستمندان را کمک می‌کنی، از مهمانان پذیرایی می‌نمایی و در حوادث یاری می‌کنی.

آری! مکارم اخلاق و خصال خیر سبب سلامتی و رهایی از مشکلات است. این سخن بزرگترین دلیل و بالاترین حجت بر کمال خدیجه و قوّت نفس و ثبات قلبی اوست، رضی الله عنها.

آری شیر زنان چنین کنند. به راستی که راست گفته‌اند: «وراء کل رجل عظیم إمرأه»؛ پشتوانه‌ی هر مرد بزرگی زنی است.

پیامبر پس از وفات خدیجه از او زیاد یاد می‌کرد طوری که غیرت همسران دیگر پیامبر تاب آن را نداشت در حالی‌که هرگز او را ندیده بودند؛ پیامبر در پاسخ می‌گفت: «إِنِّی رُزِقْتُ حُبَّهَا»؛ یعنی محبت با خدیجه از سوی الله به من نصیب شده است.

از عایشه روایت شده است که رسول خدا هرگاه گوسفندی ذبح می‌کرد از گوشت آن به احترام خدیجه برای دوستانش می‌فرستاد.

پیام‌های ازدواج خدیجه با پیامبر

الف) تحقیق زوجین از همدیگر پیش از ازدواج؛

پسر و دختر بر مبنای اهداف و ارزش های والای انسانی ازدواج کنند نه سنّ و… و این پس از تحقیق از یکدیگر حاصل می‌شود، حضرت پیامبر و خدیجه از یکدیگر شناخت کافی داشتند.

ب) فاصله طبقاتی نباید مانع ازدواج باشد؛

پسران و دختران فاصله‌ی اقتصادی یکدیگر را مانع ازدواج ندانند سپس به خاطر فاصله‌ی طبقاتی بر یکدیگر فخرفروشی نکنند، پیامبر با آنکه امکانات مادی نداشت و خدیجه یکی از ثروتمندترین بانوان عرب و از تجار بنام مکه به شمار می‌رفت، زندگی آنها سراسر پر از مهر و محبت بوده است.

ج) اختلاف سنی نباید مانع ازدواج باشد؛

نامزدها اختلاف سنی را مانع ازدواج قرار ندهند، حضرت محمد صلى الله علیه وسلم هنگام ازدواج ۲۵ ساله و خدیجه نیز ۴۰ ساله بودند، آنان هنگام ازدواج ۱۵ سال تفاوت سنی داشتند، اما این تفاوت سنی هیچ گونه اثر سوئی در زندگی مشترک آنان نداشت.

د) بدون از اطلاع اولیاء به نکاح اقدام نشود؛

پیامبر در حدیثی می‌فرماید: «لَا نِکَاحَ إلاَّ بِوَلِی»؛ نکاح با (اطلاع و همراهی) سرپرست بسته شود.

رسول اکرم و حضرت خدیجه از نظر سن و رشد عقل سر آمد همه زنان و مردان آن زمان بودند ولی بدون اطلاع و همراهی اولیاء به اجرای عقد نپرداختند.

خواهر محترم!

نباید عشق و هوس، تو را بر آن وادارد که خود بدون اطلاع و مشارکت خانواده به ازدواج اقدام کنی وگرنه صددرصد دچار مشکلات فراوان خواهی شد و نتیجه‌ی این ازدواج، اختلاف خانوادگی و سلب آرامش و آسایش از خانواده می‌گردد.

هـ) معیار دختر برای ازدواج، حسن اخلاق و راستی نامزد باشد؛

تمام خوبی‌ها در حسن اخلاق و راست بودن و سلامت رفتاری شوهر است و تمام بدبختی‌ها در بداخلاقی و نفاق است. ملاک حضرت خدیجه همین دو چیز بوده است، آنجا که در پیشنهاد ازدواجش خطاب به پیامبر صلى الله علیه وسلم می‌فرماید: «إنی قد رغبت فیکَ لحسن خلقکَ و صدق حدیثکَ»؛ به راستی که من به ازدواج با تو رغبت دارم به خاطر خوش اخلاقی و راستگویی‌ات.

و) برخی مردان چنان والایند که می‌طلبد زن شریف به خواستگاری آنان برود؛

حضرت خدیجه با آنکه زنی ثروتمند بود و بسیاری از سران و اشراف عرب به خواستگاری او آمده بودند، اما او دنبال شوهری بود که راستگو و پاک باشد، ملاک او مال و آپارتمان نبود، پس از تحقیق در احوال محمد صلى الله علیه وسلم به وسیله نفیسه بنت امیه به پیامبر پیغام ازدواج می‌فرستد. او در جاهلیت، لقب «طاهره» داشت و منتظر مردی «طاهر» بود. آری! پاکان دنبال پاک و ناپاکان دنبال ناپاک هستند.

در خواست نکاح از زن دلیل بر تواضع و صداقت و عفّت طلبی اوست.

خواهر محترم که تاکنون ازدواج نکرده‌ای! و ای کسی که دختر مجرّد داری!

بدون احساس شرم جاهلی، مستقیماً و یا به واسطه مردم راز‌دار به پسری که حسن اخلاق و راستگو و راست کردار است، پیغام ازدواج بده که این پیغام، پیغام عفت است، پیغام تشکیل کانون گرم خانواده است، پیغام عزّت و طهارت است، پیغام مودّت مشروع و رحمت است.

خدیجه‌گونه باشید ای زن مسلمان! خدیجه اسوه‌ی شماست، خدیجه را در هر چیز مقتدای خویش قرار دهید تا به سان او به کمال برسید.

منزل خدیجه، منزل رقص و موسیقی نبود، در خانه‌ی او سخن از ایمان و تلاوت و نماز و ذکر بود.

در منزل او به شوهر آرامش می‌رسید و هرگز اعصاب شوهرش را خراب نکرده است.

ای زن! مال تو به سان مادرت خدیجه در خدمت به اسلام و لباس تقوىٰ مصرف شود نه در زیاده‌روی در خرید پوشاک و وسایل آرایشی و….

ای زن! خواستگاری را که دیندار و راست است، بر نامزد بی‌دین و پولدار و صاحب مقام ترجیح بده.

خواهر محترم! به سان خدیجه همراه با حفظ آبرو و پاکدامنی به حسب ضرورت می‌توانی به تجارت بپردازی.

خدیجه استاد عفّت برای زنان بی شوهر و معلم وفا برای زنان شوهردار و اسوه‌ی صبر برای زنان دعوتگر است.

نویسنده: عبدالحکیم سیدزاده

منبع: سنت آنلاین

نمایش بیشتر

عبدالحکیم سیدزاده

مدرس مدرسه دینی عین العلوم گشت مدیر مجلس علمی عین العلوم گشت نویسنده مترجم محقق

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
رفتن به نوارابزار