اخلاق و تربیتتفسیر و علوم قرآن

صفات و ویژگى بندگان واقعى خدا در سوره‏‌ى «احزاب»

«إِنَّ الْمُسْلِمینَ وَ الْمُسْلِماتِ وَ الْمُؤْمِنینَ وَ الْمُؤْمِناتِ وَ الْقانِتینَ وَ الْقانِتاتِ وَ الصَّادِقینَ وَ الصَّادِقاتِ وَ الصَّابِرینَ وَ الصَّابِراتِ وَ الْخاشِعینَ وَ الْخاشِعاتِ وَ الْمُتَصَدِّقینَ وَ الْمُتَصَدِّقاتِ وَ الصَّائِمینَ وَ الصَّائِماتِ وَ الْحافِظینَ فُروُجَهُمْ وَ الْحافِظاتِ وَ الذَّاکِرینَ اللَّهَ کَثیراً وَ الذَّاکِراتِ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُمْ مَغْفِرَهً وَ أَجْراً عَظیماً» (احزاب؛۳۵) مردان و زنانى که خود را با این صفات و ویژگى‏‌ها آراسته کنند، بخشش و مزد و پاداش بزرگى برایشان آماده کرده‌‏ایم. از گناهان و تقصیراتشان چشم‌‏پوشى مى‏‌کنیم و در برابر اعمال صالحشان، اجر و پاداش بزرگى به آنان مى‏‌بخشیم. این صفات و ویژگى‏‌ها عبارتند از:
۱٫ وجود خود را از علاقه و توجه به غیر خدا نجات دهند، و از این که غیر خدا را صاحب و فرمانروا و فریادرس خود بدانند، و از فرمان او سرپیچى کنند، خوددارى کنند.

۲٫ به طور کامل برنامه‏‌ى خدا را تصدیق کنند و تسلیم آن شوند و بر آن استمرار و ثبات داشته باشند.

۳٫ همیشه و از ته دل فرمانبردار و مطیع فرمان خدا باشند.

۴٫ در این که ادعاى بندگى خدا را مى‌‏کنند، راستگو باشند و عملاً ثابت کنند که ادعایشان واقعى است.

۵٫ اهل صبر باشند؛ زیرا بندگى خدا و حرکت در این مسیر، مشکلات خاصى دارد و خطرات زیادى انسان را تهدید مى‌‏کند. انسان در این راه باید صبور و اهل تحمل باشد و در برابر مشکلات شکست نخورد.

۶٫ در برابر خداوند متعال خاشع و خاضع و فروتن باشند، و نسبت به اوامر او – جلّ جلاله – دچار کوچک‏ترین سرپیچى و نافرمانى نشوند.

۷٫ از مال و ثروت و دارایى که دارند مقدارى که صداقت ایمان آن‏ها را نشان مى‏‌دهد، در راه خدا ببخشند.

«صدقه» یعنى چیزى که راستگویى و صداقت انسان در ادعاى مسلمان بودن و مؤمن بودنش را به اثبات مى‏‌رساند. اگر انسان صدقه ندهد و مقدارى از مال و ثروتش که بیش از نیازش مى‏‌باشد، در راه خدا خرج نکند، قطعاً در ادعاى خود دروغ مى‏‌گوید.

۸٫ اهل روزه باشند. یعنى شرکت کننده در آن دوره‌‏اى باشند که خداوند متعال با هدف پرورش و تربیت بنده‏‌ى خود قرار داده است. دوره‏‌اى که با شرکت در آن به درجه‌‏اى مى‏‌رسند که دوستدار هر آن‏چه خدا دوست دارد و متنفّر از هر آن‏چه خدا متنفر است، مى‏‌شوند.

۹٫ پاکدامن باشند و با غیر همسران مشروع خود، ارتباط نداشته باشند و خود را از انجام کارهاى حرام در این زمینه دور مى‏‌کنند.

۱۰٫ همیشه به یاد خدا باشند و خدا را بسیار یاد کنند. همیشه مشغول اداى وظیفه‏‌ى بندگى باشند و با دل و زبان و فکر و عمل، خدا را یاد کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن