اندیشه و تفکر اسلامیتاریخ و بزرگانخانواده و زندگی اسلامیسیرت و احادیث نبویکودکان ونوجوانانهمه کتب

عثمان ذوالنورین

(بررسی و تحلیل زندگانی خلیفه‌ی سوم)

این کتاب در ادامه مطالعه تاریخ خلفای راشدین و بعد از کتابهای ابوبکر صدّیقس و عمر فاروقس در مورد شخصیت و دوران خلافت عثمان بن عفّانس نگاشته شده است. هدف از تألیف این سلسله کتاب‌ها، آن است که با مطالعه عصر آن بزرگواران درس‌ها گیریم و پندها پذیریم و با شناخت سنت‌ها و قوانین ثابت الهی در جهت احیای جوامع، تشکیل حکومتها و پرورش رهبران و افرادی که در راستای گسترش دین خداوند در میان مردم مثمر ثمر باشد، حرکت کنیم.

باید دانست که بازگشت امت اسلام به جایگاه رهبریت کاروان بشریت که در سالهای اولیه تاریخ خود بدان دست یافته بود تنها در گرو تبعیت از راه و روش نبی‌اکرمص و خلفای راشدین آن حضرتص است. پیامبر خداص خود در حدیثی خبر از مراحلی داده‌اند که در طول تاریخ، امّت او آن‌ها را پشت سر خواهند گذاشت، ایشان در آن حدیث چنین فرموده‌اند:

«تکون النبّوهُ مِنکم ما شاءَاللهُ أن تکون، ثمَّ یَرْفَعُها اللهُ إذا شاءَ أَنْ یَرْفَعَها، ثمّ تکون خلافهً علی مِنْهاجِ النبوّهِ، فتکون ما شاءَاللهُ أَنْ تکونَ، ثمَّ یَرْفَعُها إذا شاءَ اللهُ أنْ یَرْفَعَها، ثمّ تکون مُلکاً عَاضّاً فیکون ماشاءَ اللهُ أَنْ تکونَ، ثمّ یَرْفَعُها إذا شاءَ اللهُ أن یَرْفَعَها. ثمّ تکون خلافهً علی مِنْهاجِ النبوّهِ.»

(تا آن زمان که خداوندU بخواهد نبوت در میان شما خواهد ماند سپس خداوندU خلافتی را که به سنت نبوت وفادار است جایگزین آن می‌نماید، پس از آن امت اسلام در دورانی بسیار سخت و در سرزمینی نابسامان به سرخواهند برد. تا آن زمان که خداوند بخواهد آن دوران سخت بطول خواهد انجامید. سپس بار دیگر خلافتی برقرار خواهد شد که پایه‌های آن بر راه و روش نبوت بنیان گذاشته شده است).

در واقع شناخت عمیق و درست دوران خلفای راشدین و راه و روش نبوت، گامی است که برای تحقق اهداف امت اسلام، ناگزیر به رعایت و تبعیت آن می‌باشیم،

مشخصات کتاب

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن