معاصرینیادداشت

علمای دلسوز بلوچ و جفای معاصران

نویسنده: محمدحنیف حسین زایی

استان سیستان و بلوچستان در شرق و جنوب شرق کشور ایران واقع شده و تقریباً بیش از ده درصد خاک کشور را در انحصار خود دارد و در مجاورت کشورهای افغانستان، پاکستان و کشورهای حاشیه خلیج قرار دارد.

سرزمین زرخیز بلوچستان مملو از استعدادها و توانمندی‌هاست و به گفته‌ی کارشناسان: خط ای کیو از فراز این منطقه‌ی کشف ناشده می‌گذرد.

اگر به هر کوی و برزنی از این خاک قدم بگذاریم، با چهره‌های گوناگون علمی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آشنا می‌شویم و درمی‌یابیم که چه رادمردان بی‌نظیری از این خاک برخاسته و پا به عرصه گیتی نهاده و چه نقش‌های مفید و سازنده‌ای را در منطقه و بلکه جهان ایفا نموده‌اند.

شخصیتهای نام آوری که به عنوان سند و هویت ماندگار و در واقع جزء تاریخ این مرزبوم به شمار رفته و مدال افتخاری برای نسل آینده خویش به شمار می‌روند.

چه کسی می‌تواند رشادتها و زحمات مجددانه مولانا عبدالعزیز ملازاده و مولانا عبدالعزیز ساداتی را انکار نماید و یا منکر تلاش‌های شاه عبدالواحد گشتی و مولانا محمد عمر سربازی باشد و یا کدام منصف است که اقدامات شجاعانه محمد ابراهیم دامنی و شهید نعمت الله توحیدی را به خاطر نداشته باشد و یا کدام عقل و خرد می‌پذیرد که فقاهت مفتی خدانظر و قاضی دادرحمان قصرقندی و فقیه عالیقدر علامه شهداد سراوانی به بوته فراموشی سپرده شود؟

اما کم و معدوداند افرادی که از شخصیتهایی چون مولانا شمس الدین ملازهی، مولانا عبیدالله پشتدار، مولانا عبدالغفور دامنی، مولانا عبدالحق حسینی (مهرستانی)، مولانا رحیم بخش پیام، مولانا عبدالحق حقانی، مولانا محمد عیسی شهنوازی، و صدها عالم و فقیه و احیاگر بی نام و گمنام اطلاع و آگاهی داشته باشند.

اگر به کتابهای فن رجال نگاهی بیندازیم و به دانشمندان گذشته و حال جوامع عربی، غربی، هندی، روسی و … نظری بیفکنیم، به افرادی امثال ذهبی (صاحب سیر اعلام النبلاء)، ابن خلکان (صاحب أنباء أبناء الزمان)، عبدالحی حسنی (صاحب الإعلام بمن فی الهند من الأعلام)، ابن حجر (صاحب الدرر الکامنه فی اعیان المأه الثامنه)، ابوصفاء صَفَدی (صاحب أعیان العصر)، ویل دورانت (صاحب تاریخ تمدن) و دهها مورخ و شخصیت علمی برمی‌خوریم که به تاریخ رجال، شخیتهای علمی و تاثیر گذار عصور مختلف پرداخته و زندگی علما، امراء، نویسندگان، شعرا، ادبا و فرهیختگان را به نمایش گذاشته‌اند و به شاهکارهای به جا مانده‌ی بزرگانشان ارج نهاده‌اند.

دلسوز بلوچ و جفای معاصران 300x226 - علمای دلسوز بلوچ و جفای معاصرانممکن است جوان تحصیل کرده بلوچ از زندگی نویسندگانی چون: گابریل گارسیا مارکز، جرج برنارد شاو، کلاو استیپلز لوئی ایرلندی و… آشنا بوده و با افتخار در سخنانش از گفته‌های فیدل کاسترو، ژوزف استالین، چارلی چاپلین، نیکلای چائوشسکو و وینستون چرچیل استدلال بگیرد، اما با کمال تأسف از افتخارات ماندگار و ارزشمند چهره‌های خود بی خبر است.

در حالی که با جرأت می‌توان این شخصیتها را به عنوان سمبل افتخار در سطح بین المللی معرفی کرد، اما با کمال تاسف باید عرض کرد که زندگی این رادمردان مانند خود سرزمین آنها در هاله‌ای ابهام و ناشناخته و کشف نشده قرار دارد.

إذ هم جمیعاً شموس /∗/ وحالهم فی الظلام

حال چه کسانی را در این زمینه مقصر دانست؟

آیا غیر از این است که ما با به خاک سپردن بزرگانمان، همه افتخارات، آثار علمی و اصلاحی آنان را نیز به خاک می‌سپاریم و نه این که آنان را برای جهان معرفی می‌کنیم، بلکه حتی نزدیکترین افراد از وضعیت زندگی آنان بی خبر بوده و این خود منجر به از دست دادن هویت ملی شده و نخبگان و جوانان ما در جستجوی الگوهای دیگری قرار می‌گیرند.

در وهله اول خانواده، سپس همسنگران و دوستان و در آخر ارباب قلم برای پر نمودن این خلا اقدام نموده و برای معرفی آنها اقدامات جدی را انجام دهند.

در پرتو تکنولوژی معاصر و گسترش وسایل دست جمعی و فضای مجازی و تبدیل شدن جهان به دهکده جهانی می‌توان برای معرفی قوم، ملت، رجال و شخصیتها حد اکثر استفاده را نمود و برای هر یک از شخصیت  های نام آور، اعم از شخصیتهای علمی، اجتماعی، سیاسی، ادبی، سران قوم و… حساب هایی را در فیسبوک و دیگر شبکه‌های مجازی باز نموده و به درج خاطره‌ها، نکات ارزشمند و مطالب ماندگارشان اقدام کرده و سپس آنها را در قالب کتاب و یادنامه برای نسل آتی به یادگار گذاشت و برای شخصیت های طراز اول، دفاتری تحت عنوان دفتر حفظ و نشر آثار علامه … اقدام نمود.

نمایش بیشتر

محمدحنیف حسین زایی

نویسنده و پژوهشگر اسلامی،مدرس دارالعلوم حقانیه ایرانشهر،مدیر مرکز فرهنگی رسول رافت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن