بانوانخانواده و زندگی اسلامیفقه و احکامهمه کتب

عمل مخالف باشرع بانوان

خداوند بلند مرتبه می‌فرماید : «هرکس ـ از مرد یا زن ـ کار شایسته کند و مؤمن باشد قطعاً او را با زندگی پاکیزه‌ای، حیات [حقیقی] بخشیم، و مسلماً به آنان بهتر از آنچه انجام می‌دادند پاداش خواهیم داد». [نحل : ۹۷].

و در آیه‌ای دیگر فرموده است : «ای مردم، ما شما را از مرد و زن آفریدیم، و شما را ملت، ملت و قبیله، قبیله گردانیدم تا با یکدیگر شناسایی متقابل حاصل کنید. در حقیقت ارجمندترین شما نزد خدا پرهیزگارترین شماست». [حجرات : ۱۳].

و پیامبر محبوب، الگوی نیک مؤمنان به خدا و روز بازپسین، فرموده‌اند : «بهشت زیر گام‌های مادران است». یا وقتی یکی از یارانش سه بار پیاپی از او می‌پرسد : در میان مردم چه کسی به نیک رفتاری سزاوارتر است؟ در هر سه بار پاسخ می‌دهد : مادرت. و بار چهارم می‌فرماید : پدرت.

این آیات و احادیث را بهر آن یاد کردم تا بر این نکته انگشت تأکید گذارم که از دیدگاه انسان‌ها به سبب جنسیت یا رنگ و نژاد بر یکدیگر برتری ندارند، بلکه معیار برتری‌شان در نزد خداوند همانا پرهیزگاری‌شان است، و برخلاف سایر مکاتب، حقوق و جایگاه زن در شرع اسلام و جامعه‌ی اسلامی بسی والا و اثرگذار است. و به جا گفته‌اند، «از دامن زن مرد به معراج می رسد».

و به قول شاعر عرب :

الأم مدرسه إذا أعددتها أعددت شعباً طیب الأعراق

«مادر مدرسه‌ای است که هرگاه آن را آماده سازی، ملتی نیک‌نژاد را آماده ساخته‌ای».

 

مشخصات کتاب

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + نوزده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن