مطالعات اسلامی

غرب مخالف نماز، روزه و بندگی نیست!

زمانی که سیاست‎مداران غربی می‎گویند که آنان با اسلام دشمنی ندارند و به عنوان یک دین با آن مخالف نیستند؛ در گفته‎شان صادق هستند. زیرا برای آنان اهمیتی ندارد که ما نماز بخوانیم، روزه بگیریم، حج کنیم، شب و روز خود را به عبادت، تسبیح، دعا و ثنای الهی سپری کنیم و یا زندگی خود را با توکل بگذارنیم. آنان اهمیتی نمی‎دهند که اگر بخواهیم در مسجد اعتکاف کنیم، وحدانیت الله را بیان نماییم، عظمت‎اش را بگوییم و صفات‎اش را ذکر کنیم. غرب و اندیشۀ غربی با عبادات، شعایر دین، پرهیزگاری در اسلام و … دشمنی ندارند. برای آنان مهم نیست که آخرت همه از آن ما باشد، زیرا آخرت برای آنان مفهومی ندارد و هرگز به آن نمی‎اندیشند. حتا این امکان وجود دارد که آنان ما را به عبادت و اعتکاف در مساجد و خانقاه‎ها برای خلوت با خدا و راز و نیاز با او تشویق و ترغیب نمایند. درواقع غرب از چنین باورهای استقبال می‎کند و آنها را درخور ستایش برمی‎شمارد.

اما آنان با روی دیگر سکه اسلام کینه و دشمنی دارند. آنان از اسلامی که به دنبال دفاع از حقوق و ارزش‎های انسانی/اسلامی خود است، نفرت دارند. آنان از سیاست و رسالت اسلامی ترس و واهمه دارند. آنان از بیداری اسلامی نگران هستند. اسلامی که پا به پای عصر پیش برود و با آنان در میدان دنیا رقابت کند و تمدن ناب خود را پایه‎گذاری نماید و علم و دانش را وسعت بخشیده، اختراع و انکشاف و تکنالوژی را در دست بگیرد تا با وسعت دادن به دامنه حکومت خود نه برای اشغال و کشورگشایی و تجاوز که بر مبنای اهداف سازنده، هدایت و رهنمون انسان‎ها، اجرای عدالت در زمین الله و … زنگ خطر آنان را به صدا درآورده است. غرب چشم دیدن اسلامی که از دایره اصلاح فرد به سوی اصلاح جامعه و تمدن و ایجاد تغییر و تحول در سطح دنیا، پیش برود را ندارد. و اینجاست که طاغوت غرب، بی‎طاقت شده با تمام قوا بر این اسلام می‎تازد تا مبادا عصر بعثت و دور خلافت، باری دیگر احیا شود.

علامه ابوالحسن ندوی رحمه‎الله، در بیان رسالت اسلام می‎نویسد: امت اسلام صاحب آخرین پیام دینی است. این پیام بر تمام مواضع و عملکردهای امت اسلام سیطره دارد. جایگاه آن نیز جایگاه رهبری، نظارت و ارشادگریِ جهان است. آیه ۱۱۰ سوره آل‎عمران می‎گوید: «شما بهترین امت بودید که برای مردم پدید آورده شده است. به کار نیک فرمان می‎دهید و از کار ناشایست باز می‎دارید و به خدا ایمان دارید.»

بنابراین روا نیست که امت در پشت کاروان و در کنار شاگردان و خدم و حشم باشد و در حاشیه دیگر ملت‎ها بزیّد و به جای رهبری، نظارت، امر و نهی و ابتکار و نوآوری، به دنباله‎روی، گوته‎برداری، فرمان‎برداری و تسلیم‎شدن دل خوش کند.

امت اسلام، امتی هدفمند و دارای غایتی روشن در زندگی و پیامی کامل در جهان است. تمدن، فرهنگ، پیکار، تولیدات و تمام امور مرتبط با کوشش‎ها و فعالیت‎ها، تحت فرمان اعتقادات، غایات و رسالت آن‎اند. (ندوی، الصرع؛ ص ۵۰۲) و این همان اسلامی است که در گذشته دور امپراطوری هایی چون ایران و روم را به زانو درآورد و امروز غربیان را از تکرار دوباره تاریخ به لرزه انداخته است.

برچسب ها
نمایش بیشتر

مدیر سایت

پورتال اسلامی تبیین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن