دارالافتاء اهل سنت

غسل جنابت در آبی‌که با ادو‌یه تغییر رنگ داده‌است

سوال:
که شخصی برای رفع بیمار‌یش «‌خردل‌» را در آب می‌جوشاند، و طعم و رنگ و بوی آب از دست می‌رود و سپس با آب مذکور، برای رفع بیماریش غسل می‌کند، در ضمن جنب هم هست‌، آیا این فرد پاک می‌شود یا خیر؟

الجواب باسم ملهم الصواب

با این آب که خردل (‌اسپند) در آن جوش داده شده است به اراده تداوی‌، غسل ‌کردن از جنابت درست نیست‌. چرا که این آب‌، آب مطلق‌ گفته نمی‌شود و برای ازاله جنابت آب مطلق لازم است‌.

و فی التاتارخا‌نیه‌:

«‌ورأیت عن‌ أبی‌یوسف انه لا یجوز التوضؤ بما‌ء الحمص والبا‌قلا، یـرید به الـما‌ء الذی طبخ ‌فیه الحمص ‌والباقلا وکذلک مع طبخ لیؤکل ‌أو  یشـرب أو لیتداوی به‌»‌. [التاتارخانیه: ۱/].

فی الدر:

«‌ولا بماءٍ مغلـوب بشی‌ءٍ طاهر، الغلبه إِمّا بکمال الامتزاج بتشرب نبات‌ أ‌و بطبخ‌، لا یقصد به التنظیف‌».

وفی رد الـمحتا‌ر:

«(‌قوله: بما لا یقصد به التنظیف)‌کا‌لـمرق وما‌ء الباقلا أی القول فا‌نه یصیر مقیّداً سواء تغیر شی‌ء من أوصا‌فه‌ أو لا وسواء بقی فیه رقه الـما‌ء أ‌و لا، فی ‌الـمختا‌ر کما فی البحر». [الدر الـمختار مع الرد: ۱/۱۳۳].

نمایش بیشتر

دارالافتاء دارالعلوم مسجد مکی زاهدان

در سال 1363هـ.ش (1404هـ.ق) دارالافتای دارالعلوم زاهدان زیر نظر مفتی خدانظر رحمه‌الله رسماً آغاز به‌كار كرد. مجموعه‌ای از این فتواها با پشتکار مولانا مفتی خدانظر رحمه‌الله، پس از ترتیب‌بندی به صورت ابواب فقهی، تحت عنوان «محمودالفتاوی (فتاوای دارالعلوم زاهدان)» تا کنون در 4 جلد چاپ و منتشر شده‌اند و ادامه آن در حال تدوین است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
رفتن به نوارابزار