عقیده

فتنه دجال چیست؟ و چه کسانی از آن محفوظ می مانند؟

نویسنده: حضرت مولانا محمد عمر سربازی رحمه الله

 

سؤال: آیا فقط اولیا از فتنه‌ی دجّال محفوظ می‌مانند و بس؟

جواب: در یک حدیث صحیح آمده است مفهومش این است که: هر کس به خدا و رسول او‌ ایمان بیاورد و اعتقاد صحیح داشته باشد و به آن استقامت بورزد و در عقیده‌اش، شرکیات و غیره نیامیخته باشد، و از شرک، نفاق، بدعات و رسوم بدور باشد، خداوند متعال وی را از فتنه و آفات دجّال لعین مصون و محفوظ می‌دارد.
خداوند متعال به مؤمنان راستین چنان درک و بینشی می دهد وقتی که دجّال را ببینند کلمه‌ای را که از «کاف، الف، فآء و راء» مرکب است در پیشانی او می‌بینند که با خط جلی نوشته شده است.
در حدیثی آمده است که مؤمنین از روی همین نشانی که در پیشانی دجّال است وی را می‌شناسند. آن دسته مؤمنانی که سواد خواندن ندارند به آنان الهام می‌شود و او را می‌شناسند.
رسول ‌الله ﷺدر سلسله‌ی علامات دجّال فرمودند: «چشم راستش کور و مانند دانه ی انگور آویزان است». این هم از نشانی‌هایی است که مؤمن از روی آن وی را می‌شناسد. کفّار و مشرکان همین علامات ظاهری را هم نمی‌بینند و متوجه نمی‌شوند، بلکه فقط از شعبده‌هایش متأثر شده و فریب شعبده‌هایش را می‌خورند.
دجّال لعین چنان شعبده‌باز ماهر و چیره‌دستی است که نظیر او از اوان پیدایش دنیا تا حال نیامده و بعد از این هم نخواهد آمد، در حقّه‌بازی یدطولایی دارد که حتی شیطان هم نمی‌تواند به پایش برسد.
در حدیث دیگری آمده است که از آدم تا صور اسرافیل فتنه‌ای بزرگ‌تر از فتنه‌ی دجّال نیامده و نخواهد آمد.
در حدیثی آمده است که الله تعالی به حضرت نوح ع دستور داد که: «ای نوح! قومت را از فتنه‌ی دجّال بترسان».
معلوم می‌شود که فتنه‌ی دجّال فتنه‌ی بسیار بزرگی است. به وی «مسیح دجّال» گویند. از پدر و مادری یهودی الأصل متولّد می‌شود. هر نبی و رسولی که در دنیا می‌آمد قومش را از این فتنه می‌ترساند، امّا در آن امّت‌ها ظهور نکرد، معلوم می‌شود که در همین امّت ظهور خواهد کرد. رسول ‌الله ﷺ علاماتی به عنوان مقدّمات ظهور دجّال برای امّت بیان فرموده اند، و هرگاه آن علامات مشاهده شوند ظهور می‌کند. هرچه ایمان مردم ضعیف‌‌تر باشد بهتر به ‌دجّال گرایش پیدا می‌کنند.
رسول ‌الله ﷺ فرموده اند: در آن زمان سود و ربا فراوان و زنا و قتل و کشتار عام می‌شود. اتّفاق و اتّحاد از خانه ها فنا می شود و کانون خانواده ها به سبب اختلافات از هم می‌پاشد. صله‌ی رحم از روی زمین برچیده می شود و عبادت و بندگی بی‌رونق و کم‌فروغ می‌گردد. شراب‌خواری، موسیقی، تصویر، عکس‌برداری و … زیاد و عام می‌شود».
این‌ها همه مقدّمه‌ای برای ظهور دجّال لعین هستند. هرگاه آن اعمال عام شوند و در زندگی بیایند، ایمان ضعیف و به‌ تدریج نابود می‌گردد. اگر ایمان و یقین از بین برود به مجرّد ظهور دجّال لعین، از او با میل و رغبت استقبال می‌شود. وقتی ایمان از بین برود آثار نفاق و دورویی نمایان می‌گردد و از دجّال لعین با میل استقبال بعمل می‌آید. افرادی ‌که در لجن‌های شرک و بدعت آلوده و ملوّث باشند‌، به‌مجرّد دیدن دجّال شیفته‌اش می‌شوند و دعوتش را می‌پذیرند.
دجّال لعین اوّلین چیزی ‌که انجام می‌دهد دعوای ولایت می‌کند. بعد از آن، دعوای نبوّت، و سپس دعوای خدایی می‌کند.
در حدیثی آمده است ‌که از رسول ‌الله ﷺ پرسیده شد: یا رسول ‌الله ﷺ! دجّال از کجا می‌آید و در کجا ظهور می‌کند؟ فرمودند: الآن در جزیره‌ای بسر می‌برد و زنده است، در جزیره‌ای از جزایر مغرب در قید و بند است، فرشتگان او را با زنجیر قید کرده‌اند. هرگاه وقت ظهورش نزدیک شود خودبه‌خود زنجیرها باز می‌شوند و آزاد می‌گردد. بعد از آزادشدنش، اوّل به سرزمین شام می‌رود و از آنجا کار و فعّالیت خود را آغاز می‌کند. در شام دعوای ولایت می‌کند و شعبده‌هایش را به عنوان کرامت به مردم می‌نمایاند. بعد به عراق و سپس به بغداد می‌رود و آن‌جا دعوای پیغمبری می کند و کار و دعوتش رونق می گیرد. بسیاری افراد فریب شعبده‌هایش را می‌خورند و ایمان‌شان را می‌بازند. به ابرها دستور می‌دهد همان لحظه باران می‌بارد! به زمین دستور می‌دهد که اثمار و خزاینش را بیرون بیاورد، زمین بنابه ‌دستورش خزاین و اثمارش را بیرون می‌آورد! وقتی مردم این شعبده‌هایش را می‌بینند فریب می‌خورند و تابعش می‌شوند، جز کسی‌ که خداوند متعال حفاظتش کند. بعد به کشور ما می‌آید. زمانی ‌که به ‌اصفهان در روستایی به ‌نام «رستاآباد» می‌رسد دعوای خدایی می‌کند و هفتاد هزار نفر از یهودیان اصفهان به او ایمان می‌آورند. ظهور دجّال در کشور ما به وقوع می‌پیوندد. خدا خودش بر ما رحم بفرماید، آمین!
دجّال لعین به تمام دنیا دَور می‌زند و دعوت می‌دهد، جز در شهرهای مکّه و مدینه‌ که هرگز نمی‌تواند به این دو شهر برود.
آخر به سرزمین شام می‌رود و با حضرت مهدی درگیر می‌شود و حضرت عیسی برای کمک حضرت مهدی از آسمان به زمین نزول می‌کند و دجّال لعین را به قتل می‌رساند.

خلاصه‌ی مسأله همین است. کتاب‌های زیادی در این باره نوشته شده است. الحمدلله! همه‌ی‌تان سواد خواندن دارید آن کتاب‌ها را مطالعه کنید. کتابی را که عنوان «علامات قیامت» به خود دارد تهیه و مطالعه کنید.
تنها اولیا نیستند که از فتنه‌ی دجّال محفوظ می‌مانند، بلکه هر کس به خدا و رسولش ایمان آورده باشد، و از کُفر، نفاق، شرک و بدعات دوری کرده است محفوظ می‌ماند و الله تعالی او را هدایت می‌کند و در دام فریب دجّال نمی‌افتد.

نمایش بیشتر

مولانا محمّد عمر سربازی

مولانا محمدعمر سربازی، مؤسس و مدیر سابق مدرسه دینی منبع العلوم کوه ون

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن