تاریخ اسلامكشورهاي اسلامي

فلسطین قدمگاه انبیا و مجاهدین

نویسنده: ذبیح الله عرب

فلسطین هچنان مهمترین مسأله جهان اسلام وعرب و خاورمیانه است، ‌زخمی‌است که همواره از آن خون تازه می‌چکد و هر صفحۀ از تاریخ آن مملو از خون شهیدان راه آزادی و ایمان است.

هر روزه فلسطینی‌ها در برابر چشم همه مردم جهان شهیدان خود را تشییع می‌کنند، ‌خانه‌های آنان ویران می‌شود، ‌مزارع آنان سوزانده می‌شود، ‌آنان را از امکانات اولیه زندگی مثل آب و برق محروم می‌نمایند، و از سوی دیگر در برابر تهاجمات اسرائیلیان بوزینه صفت و توپ وتانک آنان هیچ سر پناهی ندارند. آری سخن از فلسطین مبدأ‌ معراج رسول الله صلی‌الله‌علیه‌وسلم و قدمگاه انبیا‌ ومجاهدین است. لذا بر ما لازم است که اندکی با این کشور عزیز و رنجدیده درطول تاریخ، آشنا شویم.

جغرافیای فلسطین:

نام رسمی: فلسطین؛ اسامی‌دیگر: ارض کنعان (نام تاریخی).

پایتخت: قدس شریف.

مساحت ۶،‌۳۶۳ کیلومتر مربع (صدو شصت و سومین کشورجهان).

جمعیت:۳،۳۳۱،۰۰۰ نفر در سال ۲۰۰۰ (صدو بیست و ششمین کشور جهان).

نژاد ملیت: عرب فلسطینی.

دین:‌ مسلمان (عمدتاً سنی) ۷/۸۷%،‌ یهودی ۷% مسیحی ۳/۵% .

زبان وخط: عربی (زبان رسمی),عبر‌ی.

‌شهرهای مهم:‌ غزه ۳۸۸،۰۳۱ نفر (۱۹۹۷) خان یونس ۱۲۳،۱۷۵نفر،‌ الخلیل (هیرون)۱۱۹،۴۰۱ نفر ، جبالیا، نابلس و رام الله.

سرزمین فلسطین در انتهای جنوب شرقی مدیترانه و در جنوب غربی قاره آسیا واقع شده و این قاره را با قاره آفریقا پیوند می‌دهد. فلسطین از شمال به لبنان، ‌از شمال شرقی به سوریه،‌ از شرق به اردن، ‌از جنوب به خلیج عقبه و دریای سرخ، ‌از جنوب غربی به مصر و از غرب به دریای مدیترانه محدود است.

فلسطین قدیمی‌ترین منطقه مسکونی جهان:

n00144482 t 300x203 - فلسطین قدمگاه انبیا و مجاهدینسرزمین فلسطین از قدیمی‌ترین مناطق مسکونی جهان محسوب می‌شود و قدیمی‌ترین بقایای انسان‌های اولیه که در جنوب دریاچه طبریه یافت شده به حدود۶۰۰،۰۰۰ سال پیش تعلق دارد. فلسطینیان در حدود ۱۲ قرن پیش از میلاد مسیح در سواحل جنوبی فلسطین مستقر شدند. آنان که ظاهراً‌ از جزایر دریای اژه به این نواحی کوچیده بودند، ‌شهرهایی در نواحی غزه،‌ عقلان،‌ اشدود و عقرون ایجاد کردند و منابع آهن منطقه را دراختیار گرفتند.

تاریخچه فلسطین:

در سال ۶۳ قبل از میلاد، ‌فلسطین به تصرف رومیان در آمد. در این اوان سلسله هرودس با پشتیبانی رومیان حکومت محلی فلسطین را به دست گرفت و در زمان هرودس کبیر حضرت عیسی علیه‌السلام به دنیا آمد. نام فلسطین را رومیان به این سرزمین اطلاق کردند وپس از تجزیه امپراتوری روم به دو بخش غربی و شرقی،‌ فلسطین به عنوان یکی از ایالات مهم روم شرقی تحت کنترل دولت بیزانس که مرکز آن در قسططینیه (استانبول امروزی) قرار داشت،‌ در آمد. با روی کار آمدن دین اسلام در شبه جزیره عربستان، ‌قدرت جدیدی در صحنه معادلات جهان ظهور نمود و در سال ۶۳۴میلادی،‌ سرزمین فسطین به همراه شام به تصرف مسلمانان درآمد. بدین ترتیب این نواحی جزء خلافت اسلامی‌شد و در زمان امویان که مرکزشان در شهر دمشق قرار داشت، ‌مسجد‌‌الاقصی و قبه‌ الصخره در بیت المقدس ساخته شد. به دلیل رشد و توسعه دین اسلام در سرزمین فلسطین زبان عربی نیز گسترش پیدا کرد طوری که مسیحیان آن نیز به زبان عربی سخن می‌گفتند.

فلسطین در ابتداء توسط خلفای راشدین رضی‌الله‌عنهم اداره می‌شد و پس از ایشان تحت کنترل امویان و سپس به ترتیب در تصرف عباسیان و حکومت‌های محلی و اسلامی‌ مصر در آمد.

سلطان صلاح الدین ایوبی فاتح بیت المقدس:

یکی از مجاهدین نامدار که با رشادت های خود حکومت ظلم و جور آن زمان را نابود کرد و به تاریخ اسلامی‌ روح تازه‌‌ای بخشید و مسلمانان را سربلند نمود، ‌سلطان صلاح‌‌الدین ایوبی می‌باشد که با توکل به خداوند توانا و با ایمان راسخ و عزم آهنین خود در سال ۱۸۷توانست شهر بیت المقدس را محاصره کند. شهر بیت‌المقدس به زودی تسلیم او ‌شد و سلطان صلاح‌الدین فاتحانه وارد بیت‌المقدس قبله اول مسلمین جهان گشت که کمتر از یک قرن قبل توسط صلیبیون اشغال شده بود. وی بعد از حضرت عمر رضی‌‌الله‌‌عنه لقب فاتح فلسطین را به خود اختصاص داد و پوزه صلیبیون را به خاک سیاه مالید. در سال ۵۱۷ بیت المقدس به تصرف حکومت عثمانی در آمد و از آن به بعد فلسطین به یکی از ایالات امپراتوری عثمانی تبدیل شد.

آشنایی با جنبش مقاومت اسلامی‌فلسطین،‌ حماس:

همانگونه که در تاریخ قوم‌های گذشته خوانده‌‌ایم، ‌هرگاه ظلم و جور بر قوم یا ملتی به اوج خود برسد از میان آن جامعه فرد یا افرادی برای رویارویی و مقابله با سران ظلم اقدام کرده و برای رهایی از سیطره حاکمان ظالم، دست به هر اقدام و برنامه‌‌ای زده‌‌اند و گاهی غالب و پیروز و گاهی مغلوب واقع شدند.

ملت فلسطین نیز از این قاعده مستثنی نبوده و نیست. تاکنون جنبش‌‌ها و گروه‌‌های زیادی برای نابودی و مقابله با یهود روی کار آمده‌‌اند که من‌‌جمله آنها جنبش مقاومت اسلامی‌فلسطین؛ ‌حماس می‌باشد. شالوده و اساس جنبش حماس اگر چه در دهه چهل قرن بیستم انجام گرفت اما در سال ۱۹۸۷ با صادر کردن بیانیه‌‌ای اعلام موجودیت نمود.

در سال ۱۹۲۸جنبش اخوان المسلمین به رهبری شیخ حسن‌البنّا رحمه‌الله با هدف مقابله با جریانات کمونیستی و لائیکی که بعد از سقوط دولت عثمانی به وجود آمده بود، ‌تاسیس شد که حماس نیز در واقع دامنه گسترش این جنبش می‌باشد. جنبش اسلامی‌در اولین نبرد خود بر علیه دشمن که درسال ۱۸۴۸انجام گرفت به دلیل آمادگی کامل دشمن را با شکست مواجه نمود که این مسئله باعث شد تا با آگاهی دادن به مردم و نشر دعوت اسلامی‌در مدارس، هزاران جوان را به عضویت بگیرند، ‌این اقدام تا حدودی موفقیت آمیز واقع شد و دانش آموزان از سطوح مختلف اعلان همکاری نمودند. در همین دوران شیخ احمد‌یاسین و چند تن دیگر از دانش آموزان به اخوان المسلمین پیوستند.

در سال ۱۹۶۷بعد از شکست عرب‌ها توسط اسرائیل که از حمایت همه جانبه آمریکا بهر‌ه‌مند بود، گرایش های اسلامی‌ رو به فزونی گذاشت؛ آنها از گروه‌های چپ و لائیک ناامید شده بودند و موج اسلام خواهی سراسر فلسطین را فرا گرفت.

اولین بیانیه و اعلام موجودیت حماس:

در تاریخ ۱۹۸۷ پس از شروع انتفاضه اول، جنبش حماس اولین بیانیه خود را منتشر کرد. حماس به عنوان یکی از بزرگترین و نیرومندترین سازمان در مبارزه با صهیونیست‌ها شناخته شده است که دارای پایگاه مهمی‌ در نوار غزه است و هزاران نفر از ملت فلسطین از آن حمایت می‌کند و تا کنون آمار دقیقی از اعضای آن به دست نیامده است.

شیخ احمد یاسین رهبر برگزیده حماس:

هر جنبش و حرکتی برای ترقی و پیشرفت خود به یک شخصیتی وارسته و دانا نیازمند است. جنبش حماس نیز دارای رهبری دانا و توانا و در عین حال با ایمان و متدین بود که توانست این گونه در قلب مردم نفوذ کند و جای بگیرد و آنها را برای جهاد آماده سازد.

آری! شیخ احمد یاسین رحمه‌‌الله جنبش حماس را تأسیس نمود تا بتواند همانند حرکت‌های جهادی دیگر،‌ نقش خود را در آزادی فلسطین به شیوه‌‌ای درست ایفا کند. شیخ احمد یاسین و همکارانش برای بهبود بخشیدن،‌ به وضعیت مجاهدین و پیشرفت در امر جهاد، ‌کار خود را از مساجد، ‌مدارس و جلسات قرآنی در منازل شروع کردند و نیز گام‌های بلندی را در راستای ساخت مساجد، ‌تأسیس انجمن‌‌های اسلامی، ‌مؤسسات خیریه،‌ مدارس و دانشگاه‌ها، ‌برداشتند. بی‌‌شک،‌ شهادت شیخ احمد یاسین با آن شکل فجیع که بعد از اداء نماز صبح و لحظه خروج از مسجد صورت گرفت،‌ نشانگر توانمندی ایشان در مبارزه بر علیه اسرائیل غاصب و محبوبیت ایشان در میان آحاد مردم فلسطین می‌باشد. این شهید والامقام با اینکه از ناحیه دو پا فلج بود و بینایی یک چشم خود را نیز از دست داده بود،‌ اما از طینت پاک،‌ سیرت نورانی و نیت سرشار از ایمان و ایثار و فداکاری برخوردار بود.

بدون هیچ گونه تردیدی تاریخ در باره این اسطوره مجاهد و قهرمان مبارز و اندیشه‌‌های تابناک وی وهمه یاران وپیروانش بخوبی قضاوت خواهد کرد (روحش شاد و یادش گرامی‌باد).

نقش حماس در نبرد اخیر با اسرائیل:

همان‌طور که همه مردم جهان مشاهده کردند باری دیگر جنبش مقاومت اسلامی‌ حماس و مردم غیور و مجاهد «غزه» باعث افتخار و سربلندی برای ملت فلسطین شدند.

در نبرد ۲۲ روزه اسرائیلی های غاصب که بر علیه مردم غزه در چند هفته اخیر صورت گرفت شاهد بودیم که چگونه مردم قهرمان و غیور غزه با حمایت همه جانبه خود از (حماس) و با دادن حدود هزارو پانصد شهید و بیش از دو الی سه هزار زخمی،‌ با متجاوزین خونخوار جنگیدند تا اینکه سرانجام با پیروزی غرور آفرین حماس و اعلام آتش بس از سوی اسرائیل خاتمه یافت.

حماس همچنان راه خود را تا آزادی سرزمین فلسطین ادامه خواهد داد و وعده انتقام خون شهدایش را از اسرائیل متحقق خواهد کرد. امروزه حماس چنان در میان ملت فلسطین ریشه دوانیده که مهار آن برای اسرائیل مشکل بلکه غیر ممکن به نظر می‌رسد.

به امید آزادی قدس شریف و سر بلندی ملت همیشه سر افراز و مجاهد فلسطین «وما ذلک علی الله بعزیز»
__________________________________________

منابع و مآخذ:
۱ـ    فلسطینی هاـ سید عطاء‌الله مهاجرانی.
۲ـ    فلسطین – شفیق منیر.
۳ـ    گیتا شناسی نوین کشورها – عباس جعفری.
۴ـ    ندای اسلام شماره ۱۷جنبش مقاومت اسلامی‌حماس/عبدالغفور دورانی.
۵ـ    ندای اسلام شماره ۱۷درسهایی از شهادت شیخ احمد یاسین/ یوسف قرضاوی/ ترجمه عبدالغنی براهویی.
۶ـ    فلسطین بهار ۱۳۸۱به روایت اینترنت.
۷ـ    ندای اسلام شماره ۱۷نام شهید شیخ احمد یاسین همچون نگینی…. سردار نوروزی.
۸ـ    فلسطین ۱۹۴۷تقسیمی‌نافرجام/ گرش آلن.

نمایش بیشتر

مدیر سایت

پورتال اسلامی تبیین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
رفتن به نوارابزار