یادداشت

فکرهای مچاله شده!

نویسنده: کتایون محمودی

فکر انسان بال دارد و پرواز می کند . ماهی می شود و دریا می رود ، مسیرهای سخت ، راه های ناهموار ، جنگل های انبوه و حتی قله های بلند را فتح می کند .

در دنیای خیال ؛ او همه جا می رود ؛ حتی در فکر دیگران .

این خیال ها به او ایده می دهند ، طراحی می کند و مسیرها را هموار می سازد .

بشر خیال پرداز ماهری است . کتاب های ژول ورن ، داستان خیالات اوست .

دخترکی که در ذهن اش ، همه ی آرزوهایش را شکل می دهد و برای رنگ روزهایش و آینده اش، ساعت ها با بال خیال پرواز می کند . به اتاق کارش، کلاس درس اش، به خانه ی آینده اش با همسرش سر می زند و دوباره بر می گردد سرجایش . جوان ها به این قدرت ؛ آشناتر و دنیای خیال شان نزدیک ترند.

هرچه این تصورات به واقعیت ملموس تر باشند ؛ مقبول ترند ..

خانه خیال که دور باشد ؛ رسیدن را ناممکن می کند.

برای ساختن دنیای جوان ، باید رسانه ها هم واقع گرا باشند . فیلم و سریال هایی که در آن خانه های پر از تجمل و زندگی های اشرافی نمایش داده می شود ؛ جوان بیچاره دانشجوی بیکار و معطل جیب پدر ؛ چطور می تواند به آن برسد ؟ اصلا این سیمای دور از زندگی مردم و دایم شیپورچی توهمات ؛ چقدر محل نزاع و چشم و هم چشمی ها شده؟

عامل بدبختی جوان و دیدن وضع از ما بهتران در فیلم و سریال ها ؛ خود صدا و سیماست که حوزه فیلم سازیش بیشتر پایتخت است و وضع پایتخت نشین ها با کل ایران ؛ خیلی متفاوت است.

چیدن بال پرواز جوان با رونق سواد دانشگاهی بی مهارت و تخصص و نمایش وضع مرفه در فیلم های کشکی ، خودش دردی روی دردهاست . نه بلدند فیلم بسازند ؛ نه شغل خلق کنند و نه چاره سازی کنند.

تنها خاصیت شان مچاله کردن فکر و آرزوی جوان وامانده است که رسیدن به همه چیزش؛ فقط در حد خیال است. آنچه واقعیت دارد و خیالی نیست ؛ بیکاری و بالا رفتن سن ازدواج و سردرگمی و کلافگی بین این همه ؛ معلقی است .

خانه کوچک رویایی جوان بیچاره را کمی سقف و دیوار بسازید که فردا برای رسیدن به آن؛ راهی فرار از مرزها نشود و شهر دروغین فرنگ را گور آرزوهایش نکند .

کمی به فکر جوانان و چروک امیدهایشان باشید.

نمایش بیشتر

کتایون محمودی

کتایون محمودی/ روزنامه‌ نگار و کارشناس ادبیات فارسی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن