پاسخ به شبهات وارده بر قرآن

«قرآن» کتابی نازل شده برای همه‌ی قرون تا قیام قیامت می باشد

سؤال: بعضی ها می‌گویند: «عمل کردن و پیروی از سنّت‌های رسول ‌الله ﷺ منحصر به‌ عصر و زمانه‌ی خود رسول ‌اللهﷺ بود، و امروزه نیازی به عمل کردن به آن‌ها نیست»، آیا این گفته و سخن شان درست است؟

 

جواب:‌ خیر، این گفته و سخن‌شان بسیار اشتباه است. «قرآن عظیم ‌الشّأن» آخرین کتاب آسمانی، و کتابی نازل شده برای همه‌ی اعصار و قرون تا قیام قیامت می باشد، و باید به احکام آن تا قیام قیامت عمل شود. همان‌طور که «قرآن» آخرین کتاب است رسول ‌الله ﷺ نیز آخرین فرستاده‌ی خداوند متعال بر روی زمین است،  بنابراین، اعمال و سنن رسول اللهﷺ نیز برای ما خاتم‌اند، و اعمال و روشی دیگر ‌که ارزش و قابلیّت عمل‌کردن داشته باشند تا قیامت نیست و نمی‌آید. پس هر عملی ‌که سرور کائنات ﷺ انجام داده اند باید به آنها عمل شود.

فرایض، واجبات، سنن و مستحبّات، انجام دادن هر یک از این‌ها عبادت است. عُلمای ربّانی و سلف صالح ما این چهار چیز را در تصنیفات خود تشریح کرده‌اند. هیچ کس از آنان نگفته و ننوشته است ‌که: عمل‌کردن به سنن و مستحبّات محدود به ‌عصر خود رسول ‌اللهﷺ بود و امروزه نیازی به عمل کردن بدان‌ها نیست! و هیچ یک از آنان نگفته است که: تنها فرایض را انجام دهید و لزومی به انجام دادن سُنن و مستحبّات نیست. چنین چیزی در تألیفات و نوشته‌های اکابر و بزرگان ما یافت نمی‌شود.

اگر معتقد باشیم‌ که در این زمان نیازی به عمل‌کردن به سُنن و مستحبّات نیست نتیجه این برمی‌آید که: نبوّت رسول ‌الله ﷺمحدود و منحصر به زمان خودش بود! [پناه به خدا].

محدّث بزرگ علّامه سیّد انور شاه کشمیری رح نوشته است که: اگر شخصی بگوید مستحبّات از دنیا برچیده شده‌اند، از این سبب، نیازی به عمل‌کردن به آنها نیست، مفهوم این گفته اش این است که نعوذ بالله نیازی به نبوّت انبیا نبود. چنین شخصی گویا منکر ختم نبوّت است. به ‌زبان آوردن این قبیل جملات بسیار بد است. بلکه بالعکس، امروزه نیاز شدیدتری به سنن رسول‌ الله ﷺ هست، زیرا بدعات از هر طرف هجوم آورده‌اند.

رسول ‌اللهﷺ در حدیثی فرموده اند: «هر کس در آخر الزّمان [که فتنه و فساد از هر سمت و سو مثل قطرات باران سرازیر می‌شود] به سنّتهای من عمل کند، به او اجر و پاداش صد شهید می‌رسد».

مطلب حدیث مذکور این است که اگر شخصی در آخر الزّمان به اکثر سنّت‌های رسول‌ الله ﷺعامل باشد، ثواب و پاداش صد شهید به وی می‌رسد.

رسول ‌الله ﷺ در حدیث دیگری فرموده است: «هرگاه مصائب و مشکلات به شما هجوم آوردند، یگانه راه نجات و دفعِ آن‌ها، اتّباع از سنّت‌های من است».

اگر شخصی به‌ خود جرأت دهد و بگوید: امروزه نیازی به عمل‌کردن به سنن رسول ‌الله ﷺنیست، چنین شخصی گویا با زبان حال می‌گوید: امروزه نیازی به دین نیست! العیاذ بالله. زیرا دین سراسر سنّت است. انسان مسلمان نباید این طور فکرهایی در سر بپروراند، این در شأن مسلمان نیست، و باید این نوع افکار را از سرش بیرون بیاورد.

نمایش بیشتر

مولانا محمّد عمر سربازی

مولانا محمدعمر سربازی، مؤسس و مدیر سابق مدرسه دینی منبع العلوم کوه ون

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن