فقه و احکام

قضای سنت های رواتب

نویسنده: خالد کوهی نژاد

پرسش: اگر کسی به هر دلیلی نتواند یکی از سنت های رواتب را در وقت مربوط به خودش بجا بیاورد، آیا می تواند مثل نماز های فرض، قضای آنها را بخواند؟

علیکم السلام و رحمه الله و برکاته

جواب : به نماز های سنتی که قبل یا بعد از نماز های فرض روزانه خوانده می شوند، رواتب یا سنت های قبلیه  و بعدیه می گویند. حال سوال این است که آیا سنت های قبلیه و بعدیه هم مثل نماز های فرض قضاء دارند یا خیر؟

در این مورد بین فقها اختلاف نظر وجود دارد.

امام ابو حنیفه،  امام احمد بن حنبل و امام مالک در قول مشهور خود می فرمایند: که این سنت ها قضاء ندارند. به جز  دو رکعت سنتی که قبل از نماز فرض صبح خوانده می شود.

امام شافعی می فرماید: نماز های سنتی که وابسته به وقت نیستند و با رخ دادن و حاصل شدن چیزی خوانده می شوند، قضاء ندارند.( مثل نماز سنت کسوف، استستقاء و تحیت مسجد. )

اما ایشان در مورد نماز هایی که وابسته به وقت هستند (مثل نماز دو عید فطر و قربان و نماز های سنت راوتب )  می فرمایند: طبق قول اظهر ( راجح) می توان در صورت عدم ادای آنها در وقت مشخص شده، قضاء آنها را خواند. قول مشهوری که به حنابله منسوب است هم همین است.

احادیث مهم و مربوط:

قال رسول الله صلی الله علیه وسلم:( من لم یصل رکعتی الفجر فلیصلهما بعد ما تطلع الشمس)

ترجمه: رسول الله صلی الله علیه وسلم می فرمایند: ( هر کس دو رکعت قبل نماز فرض صبح را نخوانده است آن را بعد از طلوع خورشید بجای آورد.)روایت ترمذی

عن عائشه رضی الله عنها ان النبی صلی الله علیه وسلم: (کان اذا لم یصلی اربعا قبل الظهر صلاهن بعدها)

ترجمه: از عایشه رضی الله عنها روایت است: (رسول الله صلی الله علیه وسلم هنگامی که چهار رکعت قبل از نماز فرض ظهر را نمی خواندند. آن چهار رکعت را بعد از نماز ظهر می خواندند.) روایت ترمذی

قال رسول الله صلی الله علیه وسلم: (من نام عن الوتر او نسیه فلیصل اذا اصبح او ذکره)

ترجمه: رسول الله صلی الله علیه وسلم می فرمایند: ( هر کس نماز سنت وتر را به علت بخواب رفتن یا فراموشی از دست داد آن را بعد از  بیدار شدن  و یا بیاد آوردن باید بخواند.)روایت ابی داود و ابن ماجه و دیگران

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن