دسته‌بندی نشده

قلب اهمیت بنیادین در کیان انسانی و انسانیت آدمی دارد

(بخش سی ام):
در بخش قبلی در مورد صاحبان قلب المهدی و آثارِ تواضع،  خشوع و خضوع در آنها حین عبادات و ادای نماز های شان صحبت کردیم.
توجه به اصناف قلب در تعلیم و تربیت انسان تقش بسیار سازنده‌ای دارد و اگر قلبی مرده باشد حقایق را درک نمی‌کند. برای شناخت قلب انسان باید اصناف آن را بشناسیم.
قلب اهمیت بنیادین در کیان انسانی و انسانیت آدمی دارد.
در دو منبع انحصاری شناخت انسان یعنی «قرآن کریم و احادیث» به اصناف قلب اشاره‌هایی شده است.
اگر می‌خواهیم قلب خود را اصلاح کنیم باید گونه‌های مختلف قلب را بشناسیم و علل و عوامل و پدید آمدن و شکل گرفتن هریک از آن‌ها را در وجود آدمی بیابیم.
الله سبحانه و تعالی در قلب آدمی قابلیت تغییر و تحول شگرفی قرار داده است که بتواند در ارتباط با اطلاعاتی که دائماً توسط ا بزار شناخت خود (چشم و گوش و عقل) کسب می کند، دگرگون شود و رشد و کمال یابد و به تعبیری امروزش از دیروزش بهتر شود.
متأسفانه بیشتر مردم، از گذشته تا به امروز، اسیر یک سلسله آداب و تشریفات و سنت های آباء و اجدادی و رسوم شکل گرفته از فرهنگ های شرک آمیز بوده اند و از استعداد و قابلیت ﴿تحول پذیری﴾ قلبِ خود کمتر بهره گرفته اند.
اصولاً قلب ما در قبول و پذیرش حق و هدایت الهی حالات مختلفی دارد که از نظرِ سرسختی و مقاومت، یا نرمی و جاذبیت، قابل تشبیه با سنگ می باشد.
برخی از سنگ ها همچون سنگ خارا، نه آبی به خود جذب می کند، و نه در اثر تغییرات جوی ( باد و باران و یخبندان) تغییر شکل چندانی می دهد.
سنگ های آذرین معمولاً چنین هستند، اما بعضی از سنگ های رسوبی، به دلیل نرمی زیاد قابلیت بیشتری نشان می د هند و اسفنج وار با تمام حجم خود آب را جذب می کنند و به سهولت تغییر شکل و حالت می دهند.
قرآن کریم نیز در مقام مقایسه و تمثیل، از این شباهت ظاهری استفاده کرده و با ارائه ی مثال مجسمی از تفاوت تغییر شکلِ سنگ ها در کوه و دشت در اثر عوامل جوّی، نشان داده است که قلب آدمی از نظر قساوت و سختی ممکن است از سنگ هم سخت تر شود، با این تفاوت که عمل تغییر شکل در طبیعت، باد و باران و تفاوت درجه حرارت است و در شریعت و نفس آدمی، هدایت و ارشاد الهی.
قرآن کریم در برابر الفاظ : طبع، قساوت، شدت و ختم قلب، که به چشم مرض و عارضه به آن نگاه می کند، دارو و درمان هایی را نیز توصیه کرده است که مصرف و رعایت آنها سلامت قلب را بازمی گرداند.
این داروها نقش همان داروهای ضدکلسترول و تنظیم کننده ی فشارخون و امثالهم را که در مورد قلب فیزیکی تجویز می شود، برای قلب روحانی بازی می کند.
به ادامه ی انواع قلب ها از بخش قبلی، عده ی دیگری از نمازگذاران اند که نظر به فطرت و خواص ذاتی، و گرایش معنوی شان، صاحبان ﴿قلب المطمئن﴾ هستند:
۷- ️ ﴿️صاحبان قلب المطمئن ﴾:
“اطمینان” و طمأنینه در لغت به معنی آرامش خاطر آمده است.
القلب المطمئن قلبی است که با یاد الله سبحانه و تعالی و توحیدش، آنچانی که شایسته ی یاد کردن است، آرام می گیرد .
در مورد صاحبان قلب مطمئن الله سبحانه و تعالی در قرآن کریم میفرماید:
الَّذِینَ آمَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِکْرِ اللَّهِ أَلَا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ (رعد ۲۸)
آنها کسانی هستند که ایمان آورده‌اند، و دلهایشان به یاد خدا مطمئن (و آرام) است؛ آگاه باشید، تنها با یاد خدا دلها آرامش می‌یابد!
راه‌یافتگان‌ همان‌ کسانی‌ هستند که ‌الله جلّ جلاله  هدایت شان‌ کرده‌ لذا به‌سوی‌ او بازگشته‌اند و ایمان‌ آورده‌اند «و دلهایشان‌ به‌یاد الله تعالی آرام‌ می‌گیرد»
دلهایشان‌ با ذکر‌ سبحان‌ به‌ زبان‌؛ چون‌ تلاوت ‌قرآن‌، تسبیح‌، تمجید، تکبیر و کلمه‌ توحید، یا با شنیدن‌ این‌ اذکار از دیگران‌، انس‌ گرفته‌ و آرامش‌ می ‌یابد.
«آگاه‌ باش‌ که‌ با یاد خدا» نه‌ با یاد دیگران‌ «دلها آرامش‌ می‌یابد» و هرچند نگرش‌ در مخلوقات‌ الله تعالی‌ و شگفتی ‌های آفرینش‌ وی‌ و معجزاتش‌، فی‌الجمله‌ آرام‌بخش‌ دلهاست‌ ولی آرامش‌ دادن‌ اینها، همچون‌ آرامشی‌ که‌ یاد الله جلّ جلاله  در انسان‌ ایجاد می‌کند، نیست‌.
صاحبان قلب المطمئن آرامش شان را بجز با یاد خالق شان، در چیز ذیگری جستجو نمیکنند و به بیراهه و بدعات نظر نمیکنند.
هرگاه دل آدمی نسبت به حق یقین داشته باشد و گمان و دو‌دلی در آن راه نیابد و خوف و اندوه او را آشفته نسازد، با تمام آمال و آرزوهایش به سوی پروردگار خویش برود (پروردگاری که) چیزی قوی‌تر و تواناتر از او نیست، این خود باعث اطمینان و پایداری می‌شود.
صاحبان قلب مطمئن ایمان کامل به الله سبحانه و تعالی دارند، و آن  اینکه در آینده درمانده نخواهند بود و خالق توانا و دانا و مهربان آنها را در هر حالت مساعدت میکند، و نگرانی آنها را از برطرف سازد.
ایمان به اینکه الله تعالی غفار و توبه پذیر است و گذشته‌ را می‌بخشد، که این عقیده، نگرانی و اضطراب از گذشته را از بین خواهد برد.
هدف قرار دادن الله تعالی در زندگی و اعتقاد براینکه در عوض تلاشهای آنها، در آن دنیا پاداش خواهند گرفت خود آرامش بخش است.
ذهن انسان به طور طبیعی باورهای غیر محسوس را مانند باورهای محسوس نمی‌پذیرد و همواره پرسش‌هایی دربارۀ ماهیت و کیفیت آنها در پندار خویش می‌آفریند این پرسشها آرامش اعتقادی را از انسان می‌گیرد.
از این روست که حضرت ابراهیم (علیه السلام) از الله تعالی تقاضای مشاهده‌ی نمونه‌ی کوچکی از زنده شدن مردگان را نمود تا به نوعی آرامش اعتقادی برسد.
صاحبِ قلب المطمئن همواره طالب رسیدن به مراحل تکامل است و همواره از حالی به حال دیگر در می‌آید و در هیچ مرحله‌ای به نهایت مطلوب خویش دست نمی‌یابد و خواهان رسیدن به مرحله‌ی دیگر است به همین خاطر همواره در تلاش  است تا به مراحل بلند تر معنوی برسد.
هر زمانی که دل صاحب قلب المطمئن به یاد خالقش بیفتد اولین اثری که از خود نشان می‌دهد این است که متوجه گناهان خویش گشته و متأثر میشود،
دومین اثرش این است که متوجه پروردگارش میشود که هدف نهایی فطرت اوست در نتیجه خاطرش سکون یافته و بیاد او آرامش می‌یابد.
در اخیر این بخش مضمون ﴿حضور دل، اعتدال در نماز، و انواع قلب ها﴾ دست های کوچک و خاکی مان را لرزان و تضرع کنان بدرگاه خالق مهربان بالا میکنیم و دعا میکنیم که:
بار الها! قلب های مان را منشرح ساز، و ما را از صاحبان قلب های مطمئن گردان، ای صاحب قلب ها!
الله تعالی تک تکِ مان را حضور دل، اعتدال در نماز اعطأ کند، و ما را از صاحبان قلب های هدایت شده سازد.

آمین، یا رب العلمین!

عزیزان گرانقدر!
لطفاً این مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.
جزاکم الله وخیراً!
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 5 =

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن