دسته‌بندی نشده

قلب مخبت

(بخش بیست و ششم):
در بخش قبلی در مورد صاحبان قلب مُنیب و آثار خشوع و خضوع در آنها حین عبادات و ادای نماز های شان صحبت کردیم.
عده ی دیگری از نمازگذاران اند که نظر به فطرت و خواص ذاتی، و گرایش معنوی شان، صاحبان ﴿قلب مُخبِت﴾ هستند:
۳- ️قلب مخبت:
مُخبَت در لغت به معنی ﴿ متواضع، فروتن، ویا فروتنی کننده﴾ آمده است.
مُخبت به معنى فروتنى و ضدِ آن تکبر و خودپسندى است. در قرآن کریم و احادیث مبارک، تواضع و فروتنی یکى از صفات و نشانه ى بارز انسانهاى مؤمن شمرده شده است که باعث تعالی و بالا رفتن مقامات او می گردد.
قلب مخبت همان قلبی است که پیوسته با ذکر الله سبحانه و تعالی آرام گرفته و در زمین و در و دیوار این قلب، جائی برای غیر الله تعالی نیست.
قلب مُخبِت و فروتن، قلبی است خالی از غش و رنگ، بدون مانع، بدون منیت، عاری از تکبر و هر گونه وابستگی.
صاحبانِ قلب مُخبِت قادر به دریافت چیزهای ارزشمندی هستند که دیگران توان دریافتش را ندارند، و بسا گرانبهاست آن گوهری که نصیبِ صاحبان قلبِ مُخبت میشود.
ایمان کامل، عقیده ی راستین، و صراط مستقیم، سه پاداشِ بی بدیلی اند که نصیب صاحبان قلب مخبت میگردد.
الله سبحانه و تعالی میفرماید:
وَلِیَعْلَمَ الَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ أَنَّهُ الْحَقُّ مِن رَّبِّکَ فَیُؤْمِنُوا بِهِ فَتُخْبِتَ لَهُ قُلُوبُهُمْ وَإِنَّ اللَّهَ لَهَادِ الَّذِینَ آمَنُوا إِلَىٰ صِرَاطٍ مُّسْتَقِیمٍ (حج ۵۴)
و (نیز) هدف این بود که آگاهان بدانند این حقّی است از سوی پروردگارت، و در نتیجه به آن ایمان بیاورند، و دلهایشان در برابر آن خاضع گردد؛ و خداوند کسانی را که ایمان آوردند، بسوی صراط مستقیم هدایت می‌کند.
کسانی که بهره‏ ای از محبت الله سبحانه و تعالی نداشته و یا دل به غیر بسته ‏اند، برای این است که شیرینی محبت الله تعالی را نچشیده‏ اند، و بستنِ دل به غیر از الله تعالی، انسان را از فروتنی و تواضع در مقابل خالقش محروم میکند.
آیا کسی که برای خالقش وقت میگذارد، و روزانه، در اوقات تعیین شده، سر بسجده میگذارد، با آنانیکه وقت گرانبهای شان را به غیر از الله تعالی تخصیص داده اند باهم برابر اند؟
هرگز نه، آن یکی صاحب قلب مُخبِت، فروتن و متواضع و این دیگری صاحب قلب بیمار است.
أَلَمْ یَأْنِ لِلَّذِینَ آمَنُوا أَن تَخْشَعَ قُلُوبُهُمْ لِذِکْرِ اللَّهِ وَمَا نَزَلَ مِنَ الْحَقِّ وَلَا یَکُونُوا کَالَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ مِن قَبْلُ فَطَالَ عَلَیْهِمُ الْأَمَدُ فَقَسَتْ قُلُوبُهُمْ وَکَثِیرٌ مِّنْهُمْ فَاسِقُونَ (حدید ۱۶)
﴿آیا وقت آن نرسیده است که دلهای مؤمنان در برابر ذکر خدا و آنچه از حقّ نازل کرده است خاشع گردد؟!
و مانند کسانی نباشند که در گذشته به آنها کتاب آسمانی داده شد، سپس زمانی طولانی بر آنها گذشت و قلبهایشان قساوت پیدا کرد؛ و بسیاری از آنها گنهکارند.﴾
(خشع) به معنی تواضعِ قلب و باطن است، یعنی قلب فروتن، قلب خاکسار، قلبی که صاحبش در مقابل حق تکبر نکند.
صاحبان قلب مخبت، در دین و عقیده ی شان استوار و مستحکم هستند، و راه مخالف دین را نمی پیمایند.
هر گاه چیزی را مخالف دین و عقیده ، میان همنوعانش ملاحظه کرد، در اصلاح آن،میان دیگران جد و جهد میکند و در مسیر حق آنها را هدایت میکند.
صاحب قلب مخبت، در مقابل بندگانِ الله تعالی چنان متواضع است که، همه کس را برادر خویش و برتر از خود میداند و ظن بد به آنها نمی برد.
غش نمیکند، تکبر ندارد، و خودش را از دیگران برتر و بهتر نمی شمارد، برایش سیاه و سفید، سرخ و نارنجی مطرح نیست، فقط حق را می پسندد، و با ناحق در تضاد است.
صاحبان قلب مخبت برای حق و رسانیدن حق تلاش دارند، و رضا به رضای خالق شان دارند.
اساس بسیارى از کمالاتِ قلب مخبت ، تواضع و افتادگى است و روح تواضع، بندگى و کرنش در برابر الله سبحانه و تعالی است.
اصل و اساسِ قلب مُخبت عزت و بزرگى الله سبحانه و تعالی را به یادآوردن و خود را ناچیز شمردن است.
از جمله مواردی که از مصادیق قلب مخیت در برابر الله سبحانه تعالی به حساب می ­آید تواضع به هنگام برخوردارى از نعمت و دورى از تجملات است.
هرگاه نعمتى پروردگارش به او ارزانى میکند،با فروتنى، آن را استقبال میکند و در برابر نعمت هاى الهى سپاسگزار است، تا آنگه که، الله تعالی این همه نعمات را بر او کامل و فراوان میسازد.
انسان قدر و منزلتی دارد که اگر آن را درک کند، از خوشحالی در لباس نمیگنجد، ولی افسوس و صد افسوس که انسان همه قدر و منزلتش را با دلبستگی های ناچیز و دون، به هیچ میکند.
صاحبِ قلب مُخبِت قدر خویش را می شناسد و با دلی سالم در جایگاه خود می نشیند، دوست ندارد به سوی غیر رَوَد، مگر آن که غیر را به سویش گسیل کنند، و چی زیبا بلد است که غیر را از خود براند.
صاحبِ قلب مخبت اگر بدی ببیند، آن را با نیکی می پوشاند، فرو خورنده ی خشم و درگذرنده از لغزش مردم است و خالقش هم او را خیلی دوست دارد، بدون شک که الله تعالی نیکوکاران را دوست میدارد.
از نشانه های بارز و ظاهرِ صاحب قلب مُخبِت، حریص بودن بر سلام کردن به دیگران است. در اصل تواضع و فروتنی باعث میشود تا فرد در سلام کردن بر دیگران سبقت جوید.
انسانهای خَیِّر همیشه در رسانیدن خیر و استدعای سلامتی  همنوعانش از بارگاه الله تعالی، که همان سلام کردن است، از دیگران سبقت میجویند.
یکی از نشانه های دیگر صاحبان قلب مخبت ، ترک﴿جدال﴾ و ﴿نزاع﴾ است.
رها کردنِ جر و بحث ونزاع، از فروتنی و تواضع است، ولو انسان بداند که حق با اوست.
یعنى انسان به خاطر برترى جویى با دیگرى بحث نکند. سخن حق را بیان کند، و اگر جوانب سخن او را نپذیرفتند، از نزاع خود داری کند.
برعکس، کوته فکران چنین تصوّر میکنند که رها کنندگانِ ﴿نزاع و جرّ و بحث﴾ از بی درایتی و بزدلی ایشان است، و انسان را کوچک میکند، و حتی بر آنها عیب میگیرند و سؤ ظن میکنند،  در حالى که این یک برداشت نادرست، و یکی از تلبیس های ابلیس است که اکثریت را شیطان، با آن گمراه کرده است.
در حقیقت داشتن قلب مخبت نعمتی است که مورد طمع حسودان قرار نمی­گیرد، و باداشتن آن، اعمال صاحب این قلب، دلهاى مردمان را نرم و نسبت به یکدیگر مهربان می­سازد.
چی زیبا و خوش آیند است آن نمازی که با قلب متواضع، فروتن، شکسته و خاکسار، در مقابل خالق جهانیان، ادأ شود.
این است نماز و عبادتی که معنی﴿ تنهی عن الفحشأ والمنکر﴾ را میتوان در آن دریافت ، و اثر آن را در روحِ پاکیزه ی صاحبِ قلبِ مُخبِت ملاحظه کرد.
آواز، صدا، قرائت، سجع، هیبت و تأثیر معنوی امام و پیش نمازی که قلبِ مُخبت دارد، دل های مأمومین را به لرزه می آورد، درست همانند مزرعه ی خشکی که منتظر آب است.
با داشتن یک زعیم و رهبری که صاحب قلب مخبت است، ظلم و ستم رفع شده، عدالت در جامعه برقرار میشود.
به امید ظهور زعیم و پیشوای متواضع و فروتن، به مضمون امروز خاتمه میبخشیم و از بارگاه رب منان استدعا داریم تا ما را از جمله ی صاحبان قلب مُخبِت سازد.
اللهم ربنا آمین یا رب العلمین!
برادر و خواهر مسلمان!
لطفاً این مضامین خیلی مهم و حیاتی را با تمام خانواده، اقارب، دوستان، و همکاران تان شریک سازید، و در رشد فکری، عقیدتی، ایمانی و وجدانی همنوع تان اقلاً یک امر خیری را، مایه ی حصولِ صدقات جاریه ی تان سازید.
جزاکم الله خیراً!
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =

دکمه بازگشت به بالا
بستن