یادداشت

قوت ما در وحدت ماست

«إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَهٌ / هرآئینه مومنان برادران همدیگرند» (حجرات: ۱۰)

شکی نیست که یکی از عوامل پیشرفت ملت‎ها و رمز پیروزی آنها، پیوند اتحاد و یکی‎شدن بوده است؛ چنان‎که با اتحاد قطره‎های آب، مخزن‎های بزرگ و با پیوستن جوی‎های کوچک به یکدیگر، رودهای عظیم جاری می‎شود.

هنگامی که افراد یک ملت با هم متحد و همگام می‎شوند صفوف بزرگی تشکیل می‎گردد که دشمن با دیدن آن به وحشت افتاده و فکر تجاوز به حریم آنان را برای همیشه از سر بیرون می‎کند‎.  در این راستا قرآن کریم نیز ملت‎های اسلامی را به سوی یگانه عامل و‎حد “ ‎تمسک به حبل الله” فرا می‎خواند و از هرگونه تفرقه و جدایی بر حذر می‎دارد.

رسول‎الله صلی‎الله‎علیه‎وسلم، می‎فرمایند: تمام مسلمانان عالم اعضای یکدیگر هستند و همه آنان بمنزله یک جسد می‎باشند که اگر عضوی از آن به درد آید، سایراعضا نیز متاثر خواهند شد. (مسند‎احمد: ۲۷۰)

شکی نیست ما در عصری زندگی می‎کنیم که  دشمنان برای نابودی اسلام هم پیمان شده‎اند و از تمامی امکانات و حربه‎های نظامی، سیاسی، اقتصادی و …، خود را برای حذف اسلام از صحنه بین‎الملل آماده کرده‎اند. بنابراین در چنین عصری، بیش از هر عصر دیگر مسلمانان نیاز به وحدت و هم‎دلی دارند و شاید بیش از هر زمانی جامعه اسلامی به همکاری و مساعدت یکدیگر نیازمند است.

نخست‎وزیر پیشین انگلیس می‎گوید: تا وقتی‎ که قرآن کریم در دست مسلمان‎ها است، اروپا نمی‎تواند بر شرق تسلط یابد و نه احساس امنیت می‎کند. پس نگذاریم که دشمنان اسلام به اهداف‎شان برسند بلکه باید برای وحدت امت اسلامی که بزرگ‎ترین آرزو و خواسته هر فرد مسلمان است سعی، تلاش و همت بورزیم. دشمنان اسلام به‎ویژه یهود و نصارا از اوان کودکی پیامبر بزرگ اسلام صلی‎الله‎علیه‎وسلم، تا عصر بعثت و پس از آن تا امروز با دین مقدس اسلام و مسلمانان در تقابل و ستیز بوده‎اند و بارها سرزمین‎های اسلامی و مسلمانان را مورد هجوم بی‎رحمانه قرار داده‎اند؛ اما با جواب دندان‎شکن نیروی ایمان مواجه گردیدند و در برابر سلاح ایمان و تقوا و وحدت زمین‎گیر شدند. آنان در طول تاریخ چندین بار طعم شکست را چشیدند و سر‎انجام پی بردند که مقابلۀ نظامی در برابر سلاح ایمان، تقوا و وحدت راه به‎جایی نمی‎برد و سر‎نوشتی جز شکست و شرم‎ساری در پی نخواهد داشت. اینجا بود که دست به کار شدند و در جستجوی راهکار‎هایی بر آمدند که بتوانند اسلام و مسلمانان را از درون تخریب کنند و این سه اسلحه را که تقوا، ایمان و وحدت ایشان بود از کف‎شان بربایند.

بنابراین پیام ما به جوانان مسلمان و اندیشمندان اسلامی این است که باید برای رفع ریشه‎های نابسامانی و ناهنجاری‎های فرهنگی، آگاهانه بسیج شویم و با اتحاد و انسجام و یک‎دلی، فرهنگ‎های وارداتی و باورهای خرافی را که اسلام و اندیشه اسلامی را تهدید می‎کند، نابود کنیم و در این راستا برای بقا و پابرجایی جامعۀ اسلامی همۀ نیرو و پناسیل جوانی‎مان را بکار بگیرم.

برچسب ها
نمایش بیشتر

مدیر سایت

پورتال اسلامی تبیین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن