كشورهاي اسلامي

مالزی، بزرگترین مجمع الجزایر جهان

با شنیدن نام کشور مالزی خواسته یا نا خواسته ذهن هر انسان م‍ؤمن و آگاهی بسوی مبدأ و آغاز اسلام در این کشور معطوف می‌شود، که چگونه اسلام در این کشور پدید آمده و چه کسانی اسلام را به مردمان این مرز و بوم رسانده اند. نا گفته پیداست که دین اسلام بوسیله تنی چند از بازرگانان و تجار عرب (صحابه رضی‌الله عنهم) در این کشور ظهور کرده است، البته نه با وعظ و تبلیغ بلکه با رفتار، اخلاق و انجام دادن معاملات بطریق دستورات دین مبین اسلام که این خود تاثیر بسزایی در معرفی کردن و شناساندن دین اسلام برای مردم این دیار داشت.

نگاهی گذرا به کشور مالزی
نام رسمی: مالزی.

نام محلی: مالایزیا.

پایتخت: کوالالامپور.

تاریخ استقلال: ۳۱/۸/۱۹۵۷، (از انگلستان، روز ملی سی و یکم اوت) روز استقلال.

نوع حکومت: مشروطه سلطنتی فدرال با ۲ مجلس قانونگذاری، از سال ۱۹۶۳٫

نخست وزیر: داتوک سری ماهاتیرین محمد از سال ۲۰۱۸٫

مساحت: ۷۵۸،۳۲۹ کیلو متر مربع (شصت و پنجمین کشور جهان)

جمعیت: ۳۲٬۶۷۴٬۵۰۰ نفر در سال ۲۰۱۸ (چهلمین کشور جهان).

نژاد/ ملیت (۱۹۹۹): مالایی و سایر بومیان ۹/۵۷%، چینی ۷/۲۴%، هندی ۷%،سایر غیر بومیان ۲/۳%؛ مهاجرین ۲/۷%.

دین: اسلام دین رسمی، مذاهب چینی، مسیحی، هندو، بودایی و ….)

زبان و خط: مالایی (زبان رسمی)، چینی، هندی، انگلیسی؛ خط: مالایی و انگلیسی.

شهرهای مهم: ایپوه، کلانگ، پتالینگ جایا، سلایانگ، کوتاکینا بالو و…

بنادر مهم: کوانتان، کوتاکینا بالو، کوچینگ (دریای چین جنوبی)؛ کلانگ و پیتانگ (تنگه مالاکا).

واحد پول: رینگیت.

محصولات کشاورزی (۱۹۹۸): روغن نخل، برنج، نیشکر، کائوچو، موز و آناناس.

جغرافیای مالزی
کشور مالزی یا مالزیا یکی از کشورهایی است که از نظر جغرافیایی در جنوب شرقی آسیا و ساحل جنوبی دریای چین قرار دارد. کشورهای تایلند و برونئی در شمال آن، و اندونزی و سنگاپور در جنوب آن قرار دارند. در شمال آن دریای چین جنوبی و دریای سلب (سلس) در شرق و تنگه مالاکا آبهای غربی آنرا تشکیل می دهد.

این کشور شامل بخش جنوبی شبه جزیره مالایا (به مساحت ۱۳۱،۵۸۸) و ایالتهای ساراواک (۴۵۰ و ۱۲۴ کیلومتر مربع) و صباح یاسابا (۷۷۱ و ۷۳ کیلومتر مربع) واقع در شمال جزیره بورئنو (کالیمانتان) است. مالزیا کشوری کوهستانی است که در ایالاتهای صباح و ساراواک و باهانگ عمده ترین کوههای آن قرار دارند. و کوه کینا بالو به ارتفاع ۴۱۰۱ متر بلندترین نقطه آن محسوب می گردد. قریب به ۶۰ درصد سطح کشور مالزیا را جنگلهای انبوه استوایی فرا گرفته است.

آب و هوا و دیدنیهای این کشور
از نظر آب و هوا، این کشور مرطوب و پر باران است.
از دیدنیهای مالزی می توان به غار باتو، بلندی های کامرون، پارک ملی مالزی در کوالالامپور، موزه ملی، مسجد ملی و خانه های روی پایه های چوبی اشاره کرد. مسجد ملی یا مسجد پوترا به یاد تنکو عبدالرحمن پوترا اولین نخست وزیر مسلمان مالزی، در شهر پوترا جایای مالزی بنا شده و به نام مسجد پوترا شهرت دارد. این مسجد زیبا دارای مناره‌ای به ارتفاع ۱۱۶ متر و در پنج طبقه بنا شده که نشانگر پنج رکن دین اسلام و نمازهای پنجگانه یومیه می باشد. برای ساخت این مسجد زیبا تیمی از معماران ماهر از کشورهای عربستان سعودی، مالزی، مصر و اردن گرد هم آمده و با همکاری همدیگر این بنا را بوجود آوردند.

دانشکاه اسلامی مالزی، افتخاری برای جهان اسلام

مؤسسات علمی بسیاری در جهان اسلام وجود دارد که با جرائت می‌توان گفت یکی از بهترین و مشهور ترین و در عین حال فعالترین آنها دانشگاه بین المللی و اسلامی کشور مالزی است. این دانشگاه در سال ۱۹۸۳ تأسیس شد که سبب به تحقق پیوستن یکی از آرزوهای دیرینه جامعه اسلامی برای بدست گرفتن دوباره سکان علم و نیز درخشش امت اسلامی در عرصه دانش و فن شد هم اکنون پانزده هزار دانشجو، در کنار سه هزار استاد و کارمند در این دانشگاه مشغول به تحصیل اند. و اکثر این دانشجویان و اساتید و کارمندان غیر بومی و مهاجر هستند که از حدود صد کشور جهان در آنجا حضور یافته اند. امکانات فیزیکی، کلاسها و تالارهای دانشگاه در سه دانشکده و نیز یک مرکز پذیرش (جمعا چهار محل) متمرکز شده است و این بسیار فراتر از آنچیزی است که در سال ۱۹۸۳ در هنگام تأسیس دانشگاه پی ریخته شد. در آن هنگام، در این دانشگاه تنها صد و پنجاه و سه دانشجو در کنار تنی چند از اساتید و کارمندان درس می خواندند.

مؤسسه ها و رشته های علمی دانشگاه

دانشگاه اسلامی و بین المللی مالزی دارای چندین دانشکده، مرکز تحقیقاتی، کتابخانه و مراکز خدماتی است. از جمله دانشکده های این دانشگاه می توان به دانشکده حقوق احمد ابراهیم، دانشکده علوم بهداشتی، دانشکده معماری و طراحی شهری و نیز دانشکده های اقتصاد و مدیریت، علوم انسانی و دانش و حیانی، پزشکی، پرستاری، دارو سازی، علوم و زبان اشاره کرد، هم چنین مرکز مطالعات آکادمیک پیش دانشگاهی مرکز زبان آموزی، مرکز مدیریت مؤسسه بانکداری و امور مالی اسلامی (LIBF) مرکز قلب و سینه، کتابخانه، مسجد و مراکز دیگر که مجموعا حدود ۲۰ مرکز می باشند. از دیگر بخش ها و مراکز این دانشگاه هستند.

کتابخانه کم نظیر دانشگاه مالزی

کتابخانه دانشگاه اسلامی مالزی با هدف گسترش، حفظ و یک پارچه سازی منابع اطلاعاتی و خدماتی هم زمان با تأسیس دانشگاه بنیاد نهاده شد. این کتابخانه با دارا بودن بخش های مختلفی از قبیل بخش اینترنت، شاخه های گوناگون علوم، کتابخانه مکتوب، مجموعه ها، و امکاناتی مانند لابراتوارها. سفارش کتاب و بخش پیوند با سایر کتابخانه ها (داخلی و خارجی) یکی از کم نظیر ترین کتابخانه های جهان محسوب می شود. کتابخانه مذکور در حال حاضر با سی کتابدار و صد و سی کارمند در کنار سایر عوامل اجرایی و مدیریتی مشغول خدمات رسانی به دانشجویان است. در مجموع این کتابخانه دارای چهار صد هزار عنوان کتاب ،مجله، ابزارهای صوتی، تصویری و الکترونیکی است.

کتابخانه اصلی کومباگ در فضایی وسیع ساخته شده به گونه ای که دارای چهل اتاق مطالعه (قرائت خانه)، پانزده اتاق پژوهشی، هشت اتاق گفت و گو، چهار اتاق سمعی- بصری یک تالار اجتماعات و یک اتاق چند منظوره است. ظرفیت پذیرش این کتابخانه، روزانه ۲۰۷۷ نفر است. سالانه حدود سه هزار دانشجو از دانشگاه اسلامی و بین المللی مالزی فارغ التحصیل می شوند.
خوانندگان گرامی می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به این آدرسهای اینترنتی مراجعه نمایند.

وب سایت دانشگاه: www.iiu.edu
وب سایت کتابخانه ایستاک: www.lib.iiu.edu.my.

منابع و ماخذ:
۱-کشورهای جهان
۲-دایره المعارف فارسی ج ۲٫
۳-گیتا شناسی نوین کشورها.
۴-ندای اسلام شماره ۲۴ / دانشگاه اسلامی و بین المللی مالزی، مرضیه سلیمانی.

نمایش بیشتر

مدیر سایت

پورتال اسلامی تبیین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − 1 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن