یادداشت

ماه پیامبر صلى الله علیه وسلم

نویسنده: عبدالعزیز حسین‌بر

ماه ربیع الأول، ماه تولد، هجرت و وفات سرور دو جهان، منجی عالم بشریت حضرت محمد ـ صلى الله علیه وسلم ـ است. این ماه که به ماه پیامبر ـ صلى الله علیه وسلم ـ مشهور است، به ما یادآور می‌شود که یاد آن حضرت ـ صلى الله علیه وسلم ـ را با اطاعت کامل از افعال، اقوال روش و اخلاق آن بزرگوار زنده نگه داریم چنان‌که خداوند متعال می‌فرمایند: «لَقَدْ کَانَ لَکُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ» [احزاب: ۲۱]؛ زندگی پیامبر ـ صلى الله علیه وسلم ـ بهترین الگو برای ما می‌باشد.

این ماه ما را به حفظ وحدت و هم‌دلی فرا می‌خواند که باید تمام مذاهب اسلامی اتحاد و انسجام خود را حفظ نمایند و علیه دشمنان قسم خورده‌ی خود که می‌خواهند دین اسلام را ریشه‌کن کنند، قیام نمایند و آن شکوه و عظمت خود را که در صدر اسلام و عصر طلایی خلفای راشدین رضی الله عنهم داشتند، با اتباع از دو گوهر گران‌بها و ارزشمند (قرآن و سنت) دوباره حاصل نمایند.

مطالعه‌ی زندگانی مکی و مدنی پیامبر ـ صلى الله علیه وسلم ـ و اصحاب راستینش ما را از خواب غفلت بیدار می‌کند و به ما درسی می‌دهد که برای آبیاری و احیای دین مبین اسلام از هیچ کوششی دریغ نورزیم و با جان و مال خود از آن پاسداری نماییم همان‌طوری که صحابه و بزرگان دین با اهدای خون‌هایشان درخت نوپای اسلام را آبیاری نمودند و نگذاشتند هیچ‌گونه نقصی در دین اسلام وارد شود، که جمله‌ی تاریخی حضرت ابوبکر صدیق رضی الله عنه: «أینقص الدین و أنا حیّ» گویای این حقیقت است.

n00567074 b 300x189 - ماه پیامبر صلى الله علیه وسلمبا درس گرفتن از سیره‌ی نبوی و پیاده نمودنِ آن در زندگی خویش و هم‌چنین با پیروی از اصحاب گرامی رسول اکرم ـ صلى الله علیه وسلم ـ می‌شود بر طاغوت‌های زمان پیروز شد و پرچم اسلام را دوباره در سراسر گیتی برافراشت و حق را بر باطل پیروز گرداند؛ چنان‌که خداوند می‌فرمایند: «قُلْ جَاءَ الْحَقُّ وَزَهَقَ الْبَاطِلُ إِنَّ الْبَاطِلَ کَانَ زَهُوقًا» [اسراء: ۸۱]. و این شأن و شوکتِ از دست رفته، با اطاعت از حق به دست می‌آید. لذا بر مسلمانان لازم است که در اعمال خود تجدید نظر کنند چرا که: «ظَهَرَ الْفَسَادُ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ بِمَا کَسَبَتْ أَیْدِی النَّاسِ» [روم: ۴۱]؛ از ماست که بر ماست، أعمالکم عمالکم.

علامه اقبال در این باره چه زیبا می‌سراید:

خدا آن ملتی را سروری داد/ که تقدیرش به دست خویش بنوشت

به آن ملت سر وکاری ندارد/ که دهقانش برای دیگران کِشت

به امید چنین روزی …

والسلام.

نمایش بیشتر

عبدالعزیز حسین بر

* کارشناس حقوق * مدرس مدرسه دینی عین العلوم گشت * مدرس و ناظم سابق مدرسه دینی دارالفیوض حق آباد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن