ماه محرمیادداشت

محرم فرصتی برای درک حسینی یا یزیدی بودن ما!

امروز اول محرم، آغاز سال جدید هجری و طلیعه ی ماهی بود که تاریخ ظلمی را که در این ماه بر خاندان پیامبر اسلام رفت فراموش نخواهد کرد. از قضای روزگار هم ظالمان و هم مظلومان از جامعه ی مسلمانان بوده و هر دو گروه نیز خود را بر حق می دانستند و مسلمان واقعی. اما تاریخ بر مظلومیت و حقانیت امام حسین (ع) گواهی می دهد. درسی که از محرم و مبارزه ی خاندان پیامبر (ص) با کج روی و بدعت در دین، با اشرافی کردن حکومت اسلامی، با انحراف و ثروت اندوزی از طریق حکومت و سیاست می گیریم این است که از ظلم و ظالم حمایت نکنیم، به خاطر مطامع دنیا و چند صباح زندگی و رسیدن به مقام و مکنت تن به ذلت ندهیم.

ظلمی که به امام حسین شد، تشنه و مظلومانه کشته شدن او نبود چرا که هر صاحب قدرتی که جلال و جبروت و نیروی نظامی فراوان دارد و گروهی اندک و فاقد قدرت را بکشد قطعا بر آن گروه ظلم روا داشته، چه او را تشنه بکشد چه سیراب. تنهایی امام حسین، فهمیده نشدنش، نگه نداشتن حرمت فرزندان جدش و دیدن مسلمانان در صف ظالمان و دنیا پرستان بسی سنگین تر و ظالمانه تر از تشنه شهید شدنش است.

دنیای امروز ما نیز پر است از ظالمان و یزیدیان. محرم ها و عاشوراها در همیشه ی تاریخ وجود دارند، کافی است به اطرافمان بنگریم، تشخیص ظالم از مظلوم کار سختی نیست، آنچه سخت است جدا کردن خود از صفوف ظالمان، سکوت نکردن در مقابل آنان بخاطر مطامع دنیوی و منافع شخصی و گروهی مان است. در نپذیرفتن ذلت است، در سکوت معنا دارمان است.

در آغاز محرم هم به یاد حسین(ع) و یارانش خواهیم بود و از ظلمی که بر او رفت اندوهگین می شویم و بر انحراف و دنیا پرستی ظالم ترین گروه از مسلمانان تاسف میخوریم، هم با شروع سال جدید هجری به روزهای خوب و هدایت یا نابودی ظالمان زمانه امیدوار می شویم. این امید جز با ظلم ستیزی، ایجاد اصلاح در امت که هدف پیامبر و خاندانش بود محقق نمی شود. یادمان باشد ظلم نکنیم و یاور مظلومان باشیم، خود را ارزان نفروشیم، حق گو و حق طلب باشیم، از موقعیت سیاسی و اداری مان برای ثروت اندوزی و گماردن خویشان و نزدیکانمان بر مناصب و مشاغل استفاده نکنیم. اگر مقام کشوری یا استانی داریم امکانات و اعتبارات در اختیارمان را عادلانه تقسیم کنیم، اگر میتوانیم سهم بیشتری به آنانی بدهیم که مشهود است عدالت در حق آنان رعایت نشده است. اگر در اقتصاد و تجارت دستی داریم از تحریم ها و کمبودها برای خود کیسه ندوزیم، احتکار نکنیم، به سود اندک در کسب و کارمان راضی شویم تا مردم کم درآمد فشار کمتری تحمل کنند. تا می توانیم هوای فقرا و مستمندان را داشته باشیم، ریاکار، چاپلوس و فرصت طلب نباشیم. اگر این گونه بودیم در حزب حسینیم، غیر آن یزیدی ایم و در صف ظالمان!

نمایش بیشتر

دکتر امان الله تمنده‌ رو

دکترای جامعه شناسی – دانشگاه اسلامی علیگر (AMU)هندوستان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن