رسول الله صلی الله علیه وسلم

محمد (صلی الله علیه و سلم) و تربیت

تربیت یک فن است و پیامبر (صلی الله علیه و سلم) در این فن، خبره بود.

یکی از قصه های تربیتی پیامبر (صلی الله علیه و سلم) قصه ای است که علی رضی الله عنه روایت می کند.

یک روز خوابیده بودم و فاطمه دختر پیامبر (صلی الله علیه و سلم) کنارم بود و پیامبر (صلی الله علیه و سلم) وارد شد. حسن تشنه بود و آب می خواست، پیامبر به سادگی و با کل تواضعی که داشت به سمت گوسفند رفت و شیرش را دوشید و آن را برداشت و آمد تا به حسن بدهد.

این کار پیامبر (صلی الله علیه و سلم) این اهمیت را می رساند که اعضای خانواده غذا را برای بچه ها آماده کنند و نوشیدنی را برایشان بیاورند. چرا؟ چون فرصتی است تا بعضی از اصول را به فرزندان یاد داد و در ادامه می بینیم که پیامبر (صلی الله علیه و سلم)چگونه از این فرصت استفاده می کند.

پیامبر به همراه نوشیدنی وارد شد و حسین خواب بود بلند شد و اصرار کرد تا قبل از حسن نوشیدنی را بنوشد. پیامبر (صلی الله علیه و سلم) فرمودند: برادرت قبل از تو طلب کرد و نوشیدنی را به حسن داد.

ببینید پیامبر (صلی الله علیه و سلم) چگونه از این فرصت استفاده کرد تا یک اصل را به حسین یاد دهد و آن اصل احترام به نوبت یکدیگر می باشد. اتفاق خیلی ساده ای افتاده بود اما پیامبر (صلی الله علیه و سلم) با موعظه و زیاد صحبت کردن تربیت نمی کرد بلکه با استفاده از فرصت ها، تربیت می کرد، اتفاقی رخ می داد و در آن موقعیت یکی از اصول را آموزش می داد.

در این هنگام فاطمه رضی الله عنها وارد شد و فهمید این اتفاق افتاده است، فاطمه رضی الله عنها گفت: توجه بیشتری به حسن داری ( یعنی به حسن بیشتر از حسین توجه می کنی). پیامبر (صلی الله علیه و سلم) فرمود: این دو نزد من یک جایگاهی دارند، ولی او (یعنی حسن) زودتر طلب نوشیدن کرد.

اینجا نیز پیامی است برای والدین و مربیان تا بین فرزندان تفاوتی قائل نشوند.

سپس (صلی الله علیه و سلم) این قصه را با این جمله فوق العاده به پایان رساندند و فرمودند: همانا من و تو و آن دو و این خوابیده (اشاره به علی رضی الله عنه) قطعا در روز قیامت در مکان یکسانی هستیم.( یعنی ان شا الله همه ی ما در بهشت در یک منزل باهم هستیم.)

دوباره یک اصل تربیتی اتفاق افتاده است، ارتباط دادن حادثه های روزانه را به خداوند، پیامبر و روز آخرت. اتفاق ساده ای افتاده بود ولی فرصتی بود تا فاطمه را تشویق کند و به آن ها یادآوری کند که در روز قیامت باهم هستند.

مثلا، فرزندان غذا می خورند به آن ها یادآور شویم که این غذا از جانب خداست و برای اینکه همیشه غذا باشد باید خدا را شاکر باشیم و در شروع غذا خوردن بسم الله بگوییم.

هر اتفاقی که می افتد به خدا، پیامبر و آخرت ارتباطش بدهیم.

بله تربیت یک فن است و پیامبر ﷺ به درستی از این فن استفاده می کردند.

والدین ، مربیان و هرشخصی که با کودکان در ارتباط است سیرت پیامبر (صلی الله علیه و سلم) را بخواند تا بفهمد که ایشان چگونه کودکان را تربیت می کردند و چگونه نسلی را تربیت کرد که کل دنیا را تغییر داد.

برگرفته از برنامه *لو کان بیننا* (احمد الشقیری)

برگردان به فارسی: عبدالحمید صدیقی

نمایش بیشتر

مدیر سایت

پورتال اسلامی تبیین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 3 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن