اخبار

مسجد «معمور» ریاض با طراحی سیستم هوشمند

مسجد «معمور» در منطقه قرطبه در ریاض عربستان نمونه یک مسجد مدرن برای محیط زیستی و طراحی شده با جدیدترین فنآوری های مدرن و خدمات کامل به شمار می آید. این مسجد را به عنوان بخش اصلی از زندگی روزمره جامعه تبدیل کرده است.

این مسجد به همه قشرهای جامعه از کودکان و زنان و مردان تا معلولان این منطقه خدمت رسانی می کنند. نمازخانه اصلی مردان بدون ستون است و با مساحت ۳۰۰ متر مربع  گنجایش ۳۰۰ نمازگزار را دارد.

مسجد معمور شامل مهد کودک است تا مادر بتواند فرزند خود به مسئولان این سپرده و نماز خود به راحتی ادا کند؛ علاوه براین در بوستان مجاور آن نیز فرزندان می توانند در برابر دیدگان والدین بازی کنند.

همچنین این مسجد شامل سالن های آموزش قرآن کریم و یک سالن چند منظوره برای ساکنان این منطقه است. در پشت این مسجد یک راهرو و یک ورزشگاه برای والیبال وجود دارد.

 همچنین در کنار این مسجد داروخانه ای دیده می شود که درآمد حاصله از آن به امور خیریه و فروش دارو به پایین ترین قیمت برمی گردد.علاوه براین، یک خودپرداز و مغازه برای تامین مواد غذایی نیز در آن وجود دارد.

این مسجد پارکینگ و راهروهای ویژه معلولان فراهم کرده است، همچنین «کد رسیدن کامل» که نابینایان می توان بدون هیچ کمکی به وسیله آن وارد مسجد شود، فراهم کردند.

مسجد معمور، تنها ۲۰ سانت بالاتر از زمین است. این مسئله ورود سالمندان و معلولان به این مسجد را تسهیل می کند.

این مسجد به انرژی خورشیدی تکیه دارد و ۵۰ درصد از این انرژی  در مقایسه با مساجد قدیمی از طریق سیستم های الکترونیکی که با استفاده از آب و برق هدایت می شود، فراهم می شود. همچنین  از باران که پشت بام  و آب استفاده شده در وضو برای آبیاری بوستان ها و درختان اطراف آن استفاده می شود.

این مسجد در نماز های ظهر و عصر به نور نیاز ندارد، به طوری که از نور خورشید استفاده می کند؛ یک اتاق کنترل وجود دارد که نور مسجد، تهویه و بازکردن درها و بسته شدن آنها با یک سیستم هوشمند هدایت می کند.

منبع: شبستان

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن