اندیشه و تفکر اسلامیتاریخ جهان اسلامرد شبهاتهمه کتب

مسجد یا کلیسا؟

با اهل کتاب جز با روش نیکو مجادله نکنید مگر آنانیکه ظلم کردند، و بگوئید به آنچه بر شما و بر ما نازل شده ایمان آوردیم و خدای ما و خدای شما یکی است و ما تسلیم او هستیم».

امام قرطبی در تفسیر این آیه می گوید: مجاهد فرموده: (این آیه محکم است، فلهذا مجادله با اهل کتاب به روش نیکو به معنای دعای هدایت برای آنان به پیشگاه خداوند، و تذکر دادن آنان به دلائل و براهین الهی، و امید واری به اینکه شاید ایمان را بپذیرند، نه با روش غلیظ وخشن). و ابن العربی نیز همین دیدگاه را انتخاب کرده. اما در مورد این فرموده خداوند کهمعنایش این است: بجز آنانیکه علم جنگ با مؤمنان بر افراشتند، پس مجادله با آنان بوسیله شمشیر است تا اینکه ایمان بیاورند یا جزیه بپردازند.

خوانندگان محترم! کشمکش میان حق و باطل، نور و ظلمت، و توحید و شرک  در طول تاریخ همچنان ادامه داشته و همواره باطل پرستان و باطل  اندیشان در مقابل حق جویان و حق پرستان قد علم کرده، و جهت بدنام کردن، ضعیف کردن، و نهایتاً از بین بردن نور و حق و توحید حد اکثر توانشان را به خرج  داده اند،

و برای شکست دادن، ناتوان کردن، و حتی کشتن حق جویان و حق گویان آنچه  از دستشان بر آمده کوتاهی نکرده اند.

اما پروردگار قادر توانا، و حکیم دانا همچنان با روش های حکیمانه ای که خودش صلاح می داند از آنان پشتیبانی کرده، و نگذاشته با شکست رو بروشوند، البته در مراحل مختلف آنها را مورد آزمایشات سختی قرار داده و می‌دهد، و به دشمنانشان مهلت بسیار داده، اما هرگز نگذاشته حق مغلوب گردد و مخلصان  درگاهش که او را به یکتایی می پرستند.

مشخصات کتاب

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن