اخباراخبار جهان اسلام

مشکل ملی‌گرایان بلوچ با چین چیست؟

مردم منطقۀ مرفه کراچی در صبح جمعه‌ای که گذشت با صدای گلوله و آژیر آمبولانس‌ها از خواب پریدند. لحظاتی بعد شبکه‌های خبری گزارش دادند چند مهاجم به ساختمان کنسولگری چین حمله کرده‌اند و تلاش می‌کنند وارد ساختمان اصلی بشوند.

سه مهاجم وابسته به BLA یا همان ارتش آزادیبخش بلوچستان موفق شدند دو نیروی پلیس و دو شهروند عادی را بکشند و پس از یک ساعت تبادل آتش، خود کشته شوند.

بی‌ال‌ای در پاکستان سازمانی شناخته‌شده است؛ این سازمان تا کنون مسئولیت چندین حملۀ مرگبار را پذیرفته است. اما این نوع حمله در تاریخ سازمان مذکور بی‌سابقه است. به‌نظر می‌رسد چریک‌های مسلح بلوچ از گروه‌های شبه‌نظامی مذهبی الگوگیری کرده‌اند. پیش از این، یک مهاجم انتحاری ملی‌گرا خودش را در نزدیکی اتوبوس حامل مهندسان چینی در جادۀ دالبندین منفجر کرد و شش نفر، از جمله سه شهروند چینی را زخمی کرد.

اما سؤال اینجاست که چریک‌های بلوچ چه عداوتی با چین دارند؟

حقیقت این است که رهبران خارج‌نشین گروه‌های مسلح بلوچ عمدتا در کشورهای غربی پناهنده هستند و برای «استقلال از پاکستان» و جدایی چشم به آمریکا و اروپا دوخته‌اند. طبیعی است این گروه‌ها با رقیب شرقی آمریکا میانۀ خوبی نداشته باشند.

ولی این امر اساس دشمنی ملی‌گرایان افراطی با چین نیست. ماجرا از آنجا شروع شد که دولت حزب مردم مخفیانه با چین معاهده‌ای بزرگ منعقد کرد تا توسعۀ بندر گوادر را به‌جای سنگاپور به چین واگذار کند و یک جادۀ تجاری طولانی از گوادر – در جنوب ایالت بلوچستان و نزدیکی چابهار ایران – تا کاشغر چین احداث شود. رهبران سیاسی بلوچ،‌حتی آنهایی‌که در چارچوب قانون اساسی پاکستان فعالیت می‌کنند، به‌شدت منتقد این معاهدۀ معروف به سی‌پیک هستند. فعالان بلوچ معتقدند این قرارداد که به سرزمین آنها بستگی دارد، بدون هماهنگی و جلب اعتماد آنها و یا حتی اطلاع آنها منعقد شده است و منافع مردم بلوچ را تأمین نمی‌کند.

اکثرا گاز طبیعی پاکستان از منطقۀ «سوئی» بلوچستان به ایالت‌های پنجاب، سند و خیبرپختونخوا می رود،‌ اما خود بلوچستان سهم بسیار اندکی از این نعمت خدادادی دارد. مخالفان معاهدۀ CPEC (دالان اقتصادی پاکستان–چین) فکر می‌کنند حال در طرح توسعۀ بندر گوادر و دیگر مناطق ساحلی بلوچ‌نشین همین ماجرا تکرار شده است؛ مردم گوادر به معنای واقعی کلمه آبی برای نوشیدن ندارند،‌اما کارمندان طرح توسعه در آسایش و رفاه کامل به سر می‌برند و حضور شایستگان بلوچ در این طرح خیلی کمرنگ است.

همین مخالفت‌ها و گلایه‌ها باعث شده گروه‌هایی مانند بی‌ال‌ای چینی‌ها را هدف قرار بدهند و تبدیل به تهدیدی نسبتا جدی برای شهروندان چینی در پاکستان بشوند. اما پاکستان این طرح را به نفع کل کشور، بالاخص بندر زیبای گوادر می‌داند و گروه‌های مسلح را آلۀ دست دشمنانِ منافع خود در منطقه می‌خواند.

گذر زمان پرده از رازها برخواهد داشت…

سوم آذر/بیست‌وپنجم نوامبر ۲۰۱۸

نمایش بیشتر

مصباح العلوم محمدان

صفحه رسمی مدرسه علوم دینی مصباح العلوم شهر محمدان- ایرانشهر کانال تلگرام:T.me/al_mesbah1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + پانزده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن