اخبار حوزه

معرفی حوزه علمیه مصباح العلوم شهر محمدان

مقدمه

 

شهر محمدان یا محمدآباد سابق از توابع بمپور شرقی در حد فاصل ۱۵ کیلومتری بمپور و ۷ کیلو متری شهرستان ایرانشهر واقع است.

شهر محمدان در غرب شهرستان ایرانشهر قرار گرفته است، گرچه از نظر مسافت، فاصله‌ی چندانی با ایرانشهر ندارد، اما از نظر تقسیمات کشوری و اقلیمی از توابع بخش بمپور به حساب می آید.شهر محمدان به دلیل نوپا بودن و نداشتن قدمت زمانی، فاقد هرگونه بناهای تاریخی می‌باشد.

اما جاذبه‌های دینی و فرهنگی از قبیل حوزه علمیه مصباح العلوم «واحد خواهران و برادران » زیبا و دیدنی این شهر برای علاقه مندان جلب توجه می کند.

جمعیت شهر محمدان حدوداً ده هزار نفر است. و دارای شهرداری، پست بانک، آب و فاضلاب شهری، مخابرات و آموزشگاه های پسرانه و دخترانه ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان، می باشد.

تعدد اقوام

شهر محمدان به علت وجود ظرفیت هایی از جمله: تعامل مردم بومی با مهاجرین، نزدیکی با شهرستان ایرانشهر، قرار گرفتن در مسیر بزرگ راه شهید ولی فتح مرادی و دارا بودن زمین مسکونی ارزان قیمت جهت ساخت مسکن، یکی از شهرهای مهاجرپذیر منطقه ایرانشهرمحسوب می شود. بنابر این؛ افراد زیادی از روستاهای همجوار و شهرستانهای استان حتی از استانهای همجوار این شهر را برای مسکن خود انتخاب می کنند … گویا کلکسیونی از ایران بزرگ قرار گرفته است.

البته نا گفته نماند که نبایدنقش حوزه علمیه را در رشد و ازدیاد جمعیت نادیده گرفت؛ زیرا نظر به حس دین دوستی و علاقه فراوانی که جامعه‌ی اهل سنت نسبت به علماء و اهل علم دارند و از طرفی تعداد چشم گیری از علماء و طلاب در حوزه علمیه این شهر مشغول تعلیم و تعلم‌اند سبب شده تا مردم به این شهر تشریف بیاورند و با مراجعه به علماء و طلاب همواره از چشمه‌های معرفت آنان سیراب شوند.گرچه عواملی دیگر هم برای جذب مردم به این شهر وجود دارد اما این دو عامل(حوزه علمیه و حس دین دوستی) از همه مهم‌تر و ملموس ترند.

 

حوزه علمیه

حوزه‌ی علمیه در سال ۱۳۷۷ش، برابر با ۱۴۱۹ق. به مدیریت جناب مولانا محمدشریف دهقانی تأسیس گردید و مخارج مادی آن از کمک های مردم متدین و خیّرین منطقه تأمین می‌ شود.

در راستای توسعه‌ی حوزه و رفاه حال طلاب، در پیرامون اتاق‌های قدیمی حوزه، ساختمانی به مساحت۷۰۰ مترمربع بنا گردید که هم‌اکنون در بخش‌های مختلف از جمله بخش نظام درسی کتاب‌های دینی مقدمات، حفظ و روخوانی قرآن کریم، تجویدو… فعالیت دارد و حدود ۷۰ طلبه پسر به صورت شبانه روزی، مشغول تحصیل هستند.

 

نظام درسی حوزه

نظام درسی حوزه (واحد برادران)همان نظام متداول در حوزه‌های علمیه بلوچستاناست که دارای پنج مرحله می‌باشد:

مرحله متوسطه( اعدادیه): مدت زمان آن یک سال است که علاوه بر فقه و مقداری از قرآن و حدیث، بیشتر به مسائل پیش نیاز صرف و نحو پرداخته می‌شود.

مرحله ثانویه عامه: مدت زمان آن سه سال است که در این مرحله، علاوه برعلوم صرف و نحو که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است علوم دیگری از قبیل منطق، تجوید و ادبیات فارسی و… پرداخته می شود.

مرحله ثانویه خاصه: مدت زمان آن دو سال است که در این مرحله، بیشتر به مسائل فقهی، اصولی، ادبیات عرب و بحث کلامی پرداخته می شود.

مرحله عالیه: مدت زمان آن دو سال است که بیشتر به اصول حدیث، فقه، اصول فقه، تفسیر،بلاغت و معانی و بیان؛ به صورت گسترده‌تری پرداخته می‌شود.

مرحله عالمیه: مدت زمان آن دو سال است که به علم حدیث، تفسیر، اصول حدیث و… و به خصوص سال آخر تماماً کتاب‌های حدیث که معروف به صحاح سته هستند، پرداخته می شود.

البته ناگفته نماند حوزه در نظر دارد یک نظام درسی جدیدی برای دانش آموزان مدارس عصریه(دولتی) بر حسب اقتضای زمان تدوین و راه اندازی کند. ان شاء الله.

 

تأسیس حوزه خواهران

از آنجا که نیمی از جامعه را زنان تشکیل می‌دهند، نمی‌توان سهم چشمگیر و مهم آنها را در ترقی و پیشرفت جامعه نادیده گرفت.

بنابر این؛ در راستای تحقق این امرِ مهم،همزمان با تأسیس حوزه واحد برادران، در نزدیکی آن یک باب ساختمان برای فراگیری علم، برای خواهران حوزه‌ای مزیّن به اسم دخت نبی مکرم اسلام > ، حضرت فاطمه زهرا راه اندازی شد که مورد استقبال مردم مسلمان قرار گرفت.

اکنون بیش از ۱۰۰ طلبه خواهر از خود شهر محمدان و حومه در این بخش مشغول به تحصیل و فراگیری علوم دینی هستند.

با تأسیس این شعبه دامنه‌ی کاری و فعالیت‌های علمی حوزه گسترده‌تر گردید. و هم اکنون بیشاز۳۰۰طلبه در هفت مکتبدینی که تحت پوشش و نظارت این حوزه می باشند، مشغول به تحصیل هستند.

از این تعداد طلاب به طور میانگین سالانه ۱۲نفر خواهر دانش آموخته‌ی علوم دینی می شوند.

تا حال از این مرکز دینی ۱۵۰ طلبه، دانش آموخته شده‌اند.

 

نظام درسی واحد خواهران

نظام درسی واحد خواهران نیز برگرفته از نظام متداول حوزه‌های علمیه استان بوده ولی با توجه به شرایط خاص خواهران با حذف بعضی از مواد درسی غیرضروری آنان، نصاب درسی‌شان را به هفت سال خلاصه نمودند که شامل مقاطع ذیل می‌باشد:

مقطع مقدمات: که مدت زمان آن سه سال است.

مقطع سطح: که مدت زمان آن هم سه سال می‌باشد.

دوره حدیث: یعنی سال آخر تحصیلی که تماماً از کتاب‌های حدیث که معروف به صحاح سته هستند، خوانده می‌شود.

کتابخانه بخش خواهران

کتاب‌های کتابخانه بیشتر شامل کتاب‌های فارسی و رساله کوچک است. و از کتاب‌های مرجع و احادیث و تفسیر بی بهره نیست. و کتاب‌های نظام درسی حوزوی هم به چشم می خورد.

این کتابخانه می تواند مرجع خوبی برای اهل قلم و مطالعه جهت تحقیق پروژه‌ها دینی و… باشد.

 

بخش حفظ(پسرانه)

یکی دیگر از فعالیت‌های حوزه، راه‌اندازی شعبه‌ی حفظ و ناظره قرآن مجید است که همزمان با تأسیس حوزه دایر بوده است. این بخش تاکنون ده‌ها حافظ کلام الله مجید به جامعه‌ی اسلامی تحویل داده است.

سالانه به طور میانگین ۳ الی ۵ نفر حافظ کلام وحی به جامعه اسلامی تحویل می دهد.

 

تأسیس دارالتلاوۀ

از آنجا که کمبود قاریان قرآن در جامعه اهل سنت ایران به خصوص منطقه ایرانشهر یک نکته آزار دهنده است. مسئولین حوزه علمیه مصباح العلوم در نظر دارد با بهره گیری از قاریان مطرح استانی حتی کشوری در صدد رفع این کمبودباشد که با طرح «محفل اُنس با قرآن» و «کرسی قرآن» هر از گاهی و یا با تأسیس « دارالتلاوۀ» در طول سال تحصیلی این خلأ را بر طرف کند.

 

 

دارالافتاء
پاسخگوئی به سوالات شرعی و دینی اقشار مختلف جامعه یکی از اصلی ترین وظایف حوزه‌ها و مؤسسات دینی می باشد. بنابر این؛ حوزه علمیه مصباح العلوم با راه‌اندازی بخش افتاء به‌صورت مجزا و به نام «دارالافتاء» و بکارگیری افراد مستعد و متبحر در راستای خدمت رسانی به جامعه می باشد.

 

فعالیت‌های فرهنگی

علاوه بر انتشار بروشور، جزوه و تراکت به مناسبت‌های مختلف، نشر و چاپ نشریه «المصباح و سفیر نور » به صورت گاه‌نامه یکی از فعالیت‌های حوزه( واحد برادران و خواهران)است.

از دیگر فعالیت‌های فرهنگی حوزه، تدوین و چاپ جزوه‌های تابستانی است که هرسالهبهمکاتبتحت پوشش این مرکز دینی برای کلاس‌های طرح تابستانیارسالو تدریس می شود.

این جزوه‌ها در ارتقای سطح معلومات دینی دانش‌آموزان مؤثر بوده و از طرف مکاتب مورد استقبال قرار گرفته‌اند.

 

سایت ندای مصباح و کانال تلگرامی (https://t.me/al_mesbah1 )

حضور در فضای مجازی و سهیم بودن در اشاعه‌ی دین و اطلاع رسانی از این طریق، نیازی لازم و ضروری برای مؤسسات دینی است که بحمد الله حوزه علمیه مصباح العلوم شهر محمدان با راه اندازی سایت ندای مصباح ( http://www.nedayemesbah.com/) و کانال تلگرامی (https://t.me/al_mesbah1 )در این مهم به نوبه خود سهیم بوده است.

 

کاروان دعوت

در آخر هر ماه تعدادی از اساتیدی (با مشوره‌ی قبلی) تعیین و به روستاهای مجاور یا مناطق محروم اعزام می‌شوند.این حرکت در ارتباط حوزه با مردم نقش مؤثری داشته است.

همچنین اساتید حوزه در روزسه‌شنبه هر هفته جهت سخنرانی و پاسخ‌گوئی به مسائل شرعی مردم در مساجد منطقه محمدان و حومه، حضور می یابند.

و نیز طلاب یک هفته درمیان جهت برنامه‌های تبلیغی و تربیتی حوزه به صورت گروهی همراه با یکی از اساتید به مساجد روستاهای همجوار مراجعه می‌نمایند.

 

کلاس‌های سخنرانی

برگزاری کلاس‌های سخنرانی در قالب انجمن طلاببا رویکرد آموزشی از طرف حوزه هر هفته در مقاطع مختلف برگزار می‌گردد که طلاب ضمن شرکت در این جلسات به تمرین سخنرانی به زبان فارسی و … پرداخته و در پایان سال تحصیلی مسابقات سخنرانی و مقاله‌نویسی و… بین طلاب حوزه‌ در سطوح مختلف برگزارمی‌گردد.

 

 

برگزاری کلاس‌های تابستانی

تابستان یکی دیگر از فرصت‌هاست که مسئولین حوزه سعی دارند تا از این فرصت پیش آمده کمال بهره برداری و استفاده را ببرند. از این رو با راه اندازی کلاس‌های طرح تابستانی ویژه دانش آموزان دختر و پسر، در مقاطع مختلف، یعنی ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان برداشته‌اند.

این طرح از سال ۱۳۸۵-۱۳۸۶ش، در  بخش قاعده نورانی، ناظره قرآن، احکام، عقیده، فرازهایی از تفسیر سوره‌های منتخب، سیرت و تاریخ پیامبر صلی الله علیه و سلم و ازواج مطهرات و خلفای اربعه و برخی از اصحاب رضی الله عنهم و ائمه اربعه رحمهم الله و… برگزارمی‌گردد.

شایان ذکر است، این کلاس‌ها برای برادران در حوزه و مساجد سطح شهر محمدان و روستاهای ریکپوت و دو راهی سد، و برای خواهران در هفت مکتب که تحت پوشش و نظارت این مجموعه است، برگزار می شوند.

 

روضۀ الاطفال«مهد قرآن» مصباح

با توجه به اهمیت تربیت اسلامی فرزندان در دوران طفولیت، حوزه علمیه مصباح العلوم محمدان در سال ۱۳۹۵ه .ش. مهد قرآن «روضۀ الاطفال مصباح» را تأسیس و راه اندازی کرد.

این مهد قرآن علاوه بر فراهم کردن فضایی دینی و آرام برای نونهالان مسلمان، احکام و مفاهیم مقدمات اسلامی از قبیل؛ سوره های کوچک قرآن مجید، دعاهای مسنون، آداب اسلامی، سیرت پیامبر > و برخی از صحابه، سرودهای اسلامی و… را به آنان آموزش می دهد.

همزمان با تأسیس مهد قرآن مصباح سه شعبه در سطح شهر محمدان و روستای ریکپوت زیر نظر این مهد فعالیت داشته‌اند.

تاکنون(۱۳۹۵ش) نزدیک به ۱۵۰ نونهال در این مهد قرآن و شعبه‌های وابسته به آن آموزش دیده‌اند.

روضۀ الاطفال مصباح، برای هر چه بهتر تربیت کردن نونهالان در ایام نوروز امسال (۱۳۹۶ش) دو نیرو برای آموزش مربیگری و کودک یاری ویژه بانوان در شهرستان خاش فرستاده است تا برای این مهم مفیدتر واقع شوند.

 

کتابخانه مرکزی حوزه علمیه مصباح العلوم شهر محمدان

و اما کتابخانه بخش برادران در ساختمان جدید حوزه واقع گردیده است که در حال حاضر تقریباً بیش از ۳۰۰۰ هزارعنوان کتاب در آن نگهداری می‌گردد.

با توجه به اینکه بیشتر کتاب‌های موجود را منابع فقهی مذاهب اهل‌سنت و کتاب‌های احادیث و کتاب‌هایمرجع و تفاسیر تشکیل می‌دهد،دیگر منابع مرجع شامل: موسوعه‌ها، دائره‌المعارف‌ها، فرهنگ لغات و زندگی‌نامه‌ها نیز در آن چشمگیر است و رساله‌های فارسی در موضوعات مختلف و کتاب‌های مذاهب دیگر نیز در آن به وفور یافت می شود.

این بخش از حوزه،می تواند خدماتی سوای طلاب به فرهنگیان وقشر دانشگاهی شهر محمدانو روستاهای همجوار و بخش بمپور و شهرستان ایرانشهر ارائه نماید.

حضور فرهنگیان و دانشگاهیان جهت همکاری و ارائه نظرات و پیشنهادات خود،مایه‌ی افتخار این مرکز دینی است.

 

صندوق خیریه قرض الحسنه محسنین

احسان و نیکوکاری، یکی از اصول اساسی ارزش‌ها در جامعه اسلامی است. براین اساس، خداوند در قرآن همگان را به انجام آن فرمان داده است.{مَن ذَا الَّذی یُقرِضُ اللهَ قَرضًا حَسَنًا فَیُضعِفَهُ لَهُ اَضعافًا کَثیرَهً واللهُ یَقبِضُ ویَبصُطُ واِلَیهِ تُرجَعون}(بقره: ۲۴۵)

بنابر این؛ حوزه علمیه مصباح العلوم شهر محمدان ایرانشهر، در صدد است صندوق خیریه قرض الحسنه محسنینی را در آینده نه چندان دور تأسیس و راه‌اندازی کند. ان شاء الله

و هدف از تشکیل این صندوق رفع نیازهای مردم کم‌درآمد و بی بضاعت جامعه است و کمک و همیاری در حواث غیرمترقبه و دست‌گیری مردم در بلاهای طبیعی و نیز تقویت بنیه مالی جوانان در شرف ازدواج و دانشجویان و در راستای کمک به هم نوع جهت رفع مشکلات مالی خانواده‌های تهیدست و ایتام می باشد.

 

شرایط صندوق

۱٫صندوق برای مدت نامحدود تشکیل می شود؛

 ۲٫موضوع صندوق دریافت وجه و پرداخت وام با رعایت موازین شرعی و قانونی می باشد؛

۳٫اتحاد برادری وبرابری در زندگی اقشار مردم جامعه می باشد؛

۴٫شریک در غم و شادی یکدیگر؛

۵٫رفع احتیاجات در زندگی هر یک از مردم جامعه؛

۶٫کمک و دستیاری  مردم در مواقع ضروری؛

۷٫پایداری مستمر تشکیلات صندوق و حفظ و نگه‌داری آن برای آیندگان می باشد.

 

نظام مدیریتی حوزه

نقش مدیر یا مسئول در ترقی و یا انحطاط هر موسسه یا مجموعه بر هیچ کس پوشیده نیست؛ زیرا مدیر مدبر می تواند با ایجاد وحدت و همسویی در بین افراد زیرمجموعه خود به اهداف عالی و والا دست یابد و اساسا تعیین مدیر مدبر یکی از سنت‌های حسنه رسول مکرم اسلام صلی الله علیه و سلم است.

این مجموعه نیز از ابتدای تاسیس خود با مدیریت مولانا محمدشریف دهقانی و مشاورانی دانا و با تجربه، کار و فعالیت خود را آغاز نموده است.

هم اکنون نامبرده نیز با حسن تدبیر خود و همکاری ناظم و با مشاوره و رأی دیگر اساتید و افراد صاحب نظر ، بحمدالله توانسته‌است موانع و چالش‌های فراروی حوزه را در هم‌شکند. علاوه بر مدیر، ناظم نیز با پیاده کردن قوانین و ضوابط و برنامه‌های مؤثر در حوزه، نقش مهمی در این راستا دارد.

 

منابع مالی حوزه

از آنجا که اکثریت قاطع حوزه‌های علمیه از بدو پیدایش خود اساسا منبع درآمد خاصی نداشته و ندارند و به هیچ وجه به نهاد و یا حکومت و قدرتی وابسته نیستند، همواره از طریق کمک‌های مردم و انسان‌های متدینو خیر اداره می شوند و چه بسا کارگران عادی و بیوه زنان با اعتقاد به اینکه کمک به مراکز علمی در راستای تعلیم و تعلم از مهمترین وظایف آنهاست، بخشی از درآمد کارگری خود را ولو اندک در طَبَقِ اخلاص نهاده تحویل حوزه‌های علمیه می دهند و مسئولین حوزه‌ها همان کمک‌های ناچیز را مایه خیر و برکت دانسته می پذیرند. البته یکی از اعتقادات اهل سنت و جماعت اداء عُشر و زکات است کهبر هر فرد مسلمان، یک دهم از درآمد کشاورزی دیم و یک بیستم از آبی و یک چهلم از اموال تجارت فرض است که به مستحقین زکات، از جمله به حوزه‌های علمیه ادا نمایند.

لذا حوزه علمیه محمدان هم از این قاعده مستثنی نیست بلکه با لطف و عنایت پروردگار بر همان اساس یعنی از طریق کمک‌های افراد خّیر اداره می شود. ناگفته نماند که سهم مردم خّیر شهر محمدان در این بین بسیار چشم گیر و در خور ستایش است.

از خداوند منان مسئلت داریم به همه مسلمانان خصوصا هرکس که با درمی یا قلمی یا قدمی حوزه‌های علمیه به خصوص این حوزه را یاری می کند طول عمر با عزت و شرافت عنایت فرماید.«آمین یا رب العالمین»

 

تهیه و تنظیم:

دفتر امور فرهنگی

حوزه علمیه مصباح العلوم شهر محمدان

آنچه نزد شما است فنا می شود و آنچه نزد الله است همیشه باقی می ماند .[نحل : ۹۶]سیستان و بلوچستان

حوزه علمیه مصباح العلوم محمدان ایرانشهر

شماره کارت مدرسه: ۶۲۷۷۶۰۱۸۳۸۷۱۹۹۴۸- ۶۰۳۷۹۹۱۸۹۹۶۹۷۵۴۸

شماره حساب مدرسه: ۰۱۰۶۹۰۵۹۱۹۰۰۴

 

۲۰/فروردین/۱۳۹۶ شمسی

نمایش بیشتر

مصباح العلوم محمدان

صفحه رسمی مدرسه علوم دینی مصباح العلوم شهر محمدان- ایرانشهر کانال تلگرام:T.me/al_mesbah1

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

  1. السلام علیکم و رحمه الله و برکاته
    جزاکم الله خیرا بسیار سایت خوبی دارید
    ان شاءالله مثل حوزه خوبتان سایتتون هم همیشه فعال باشه و موفق
    وفقکم الله فی الدارین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن